Jaká je cesta nejmenšího odporu?

Pokud neopustíte svou zónu pohodlí, je jisté, že nedosáhnete ničeho mimořádného. Dosáhnete to, co má 80% lidí. Průměrný plat, průměrný úspěch, průměrné pohodlí, průměrnou budoucnost. Po padesátce asi i rostoucí existenční problémy, protože v práci Vás nahradí schopnější, mladší a levnější pracovníci. Je to to, co jste chtěli mít? Pokud ano, nemusíte nic měnit.

Přitom tento postoj je právě v dnešní době smutný. Není třeba už investovat tolik námahy jako kdysi. Na počítači se dnes dá z obýváku dělat neuvěřitelné množství práce, realizovat koníčky, nápady. Psát, kreslit, tvořit, účtovat, točit filmy, tvořit weby, hrát si, rýsovat, projektovat, plánovat, řídit, telefonovat, učit se, učit jiné, tvořit pracovní skupiny. Co chcete, to se dnes dá.

 

Jak to, že většina lidí se přesto cítí neúspěšná? Odpověď dvěma slovy je krátká, ale dost přesná:

Lidé neuvažují.

Nechce se jim. Je to nepohodlné. Pohodlnější je v práci si odpracovat své a večer zapnout televizor. Výsledky vidíme nejen na druhých, ale často i sami na sobě. I když víme, co je správné, nejednají vždy podle toho. Je pohodlné neřídit se rozumem. Povolíme si pohodlí, sladkosti, cigaretce, alkohol. Zvykáme si, že jsme takoví. Opakováním se činnosti fixují, posilují. Ať už jsou to činnosti prospěšné nebo škodlivé - opakování z nich udělá zvyk.

Co proti tomu? Zkuste si na nějaké předem určené období vnutit jiný životní styl. Jděte do nepohodlí. Pravidelně cvičte, dejte si pozor na vhodnou stravu, spěte 8 hodin denně. Zpočátku to bude těžké. To se právě lokomotiva pokouší rozjet vlak. Nepolevujte. Po pár týdnech zjistíte, že činky v posilovně už nejsou tak těžké. Svaly už nebolí. Také zdravější strava má zajímavou chuť. Začnete cítit novou sílu a chuť do života. Vlak se už pomalu hýbe. Ten pohyb už tady je - tvoří se nové zvyky. Zvyk nové stravy, zvyk cvičit. Pohyb sám se stává silou. O to snadněji získáváte stále vyšší rychlost. Ta síla, která Vám přitom pomáhá, se jmenuje hybnost. Nový životní styl Vás posiluje. Příznivé výsledky Vás začínají motivovat. Nové činnosti se Vám stávají návykem. O to snadněji se Vám dělají.

Hybnost je fyzikální veličina, která charakterizuje pohybový účinek hmotnosti. Závisí na hmotnosti tělesa a jeho rychlosti. Kdybyste vynaložili energii na hození koulí ve vesmíru, kde není odpor vzduchu a gravitace, koule by začala letět - měla by hybnost. Na zemi na kouli působí různé síly, takže pokud ji hodíte, poletí jen krátce.

Také lidská činnost funguje podobně. Úvodní porce energie, kterou musíte vložit do toho, aby se věci vůbec "pohnuly" bude velká. Bude mimo vaši zónu pohodlí. No když už věci začnou fungovat, dosáhnete něco podobného, jako hybnost. Už stačí mnohem méně energie, abyste udrželi daný stav. Nová činnost se díky tomu začne dostávat do Vaší zóny pohodlí.

Na nás i na výsledky práce působí různé síly, které hybnost brzdí. Proto pokud něco dosáhnete, musíte do toho i nadále investovat nějakou energii. Jinak byste dříve či později začali ztrácet tempo. Takže není možné vézt se pasivně. Přikládejte do kotle, nezapomeňte na rychlost. V penzi se Vám to může hodit. Potom Vám může dobře padnout vézt se a odpočívat.

No chtít odpočinek hned na začátku není možné, nehnete se bez vynaložení námahy. Pokud chcete získat to, co ještě nemáte, obvykle to znamená, že budete muset udělat něco, co jste dosud nedělali. Je lidské, že se nám nechce nic měnit, pokud věci alespoň trochu fungují. Bohužel, v přírodě a ani v životě není nic neměnné. Cokoliv se Vám podaří dosáhnout, je pouze dočasné. Pokud nevynakládáte energii, přijdete o to. Lidově se tomu říká "usnout na vavřínech". Okolnosti se mění a my se jim nepřetržitě musíme přizpůsobovat. Přizpůsobte se, jinak zaniknete. Nejúspěšnější živočišné druhy i úspěšní lidé se dokážou přizpůsobit.

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Magnet na Finance

http://www.magnetnafinance.cz/ magnetfinancegmail.com tel.:+420 777 618 844, +420 608 710 164, +420 777 678 008

Projekt Magnet na Finance vznikl roku 2008. Naším cílem je přinést Vám kvalitní finanční produkty, které zhodnotí Vaše finance a vyřeší Vaše finanční komplikace. finanční poradenství, hypoteky, pojištění, řešení pohledávek,

více...

Podobné články


Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…

Jak zažádat o zvýšení platu?

Žádost o zvýšení platu byste měli zaměstnavateli předkládat formálně ve vhodném čase. Ideální je sjednat si...
více…

Dobré jméno firmy se získává roky

Nejlepší reklamou pro každého podnikatele je dobré jméno. Získat ho však trvá velmi dlouho, většinou celé...
více…