Co to jsou deprese?

Depresivní pocity a nálady jsou ve vážných životních situacích normální a přirozené. Není třeba se tomu bránit. No bylo by dobré myslet i na to, že pokud deprese bude trvat příliš dlouho, může se stát takříkajíc návyková.

U predisponovaného člověka může těžká životní událost způsobit takovou hlubokou citovou ránu, která může přerůst do dlouhotrvající deprese. Do deprese, kterou již člověk sám neumí zastavit. Je rozumné, jestliže takto hluboce zraněný člověk navštíví lékaře. Dnes se deprese dají účinně řešit. Neříkám, že člověk nemá smutnit, pokud ztratí po havárii manželku, či někoho blízkého. Ale nemá smysl zatrpknout a ztratit zbývající léta života proto, že člověk upadl do deprese a neumí se z ní sám dostat.

Najednou člověk ani neví, že trpí depresí! Dlouhodobou rozladěnou náladu považuje mnoho lidí za normální věc. Deprese se nemusí přihlásit nápadně. Stačí, pokud Vás naladí do mírně negativního citového rozpoložení. Pak si více všímáte stinné stránky života. To akceleruje pocity negativní bilance. A negativní naladěný člověk si znovu všimne jen toho špatného. Postupně se stává stále více smutným, zahořklý.

Jsou dokonce nemoci, kdy je rozvoj deprese pravděpodobný - ať už z organických nebo psychických důvodů. Například chronické nemoci vyžadující přístrojovou podporu (choroby ledvin vyžadující hemodialýzu), rakovina, chronická bolest, mozková příhoda, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, epilepsie, chronický únavový syndrom, HIV infekce. Zde je výskyt deprese častý. Ještě častěji je deprese přítomna při onemocněních spojených se štítnou žlázou. Pokud máte některé z těchto chorob, vždy myslete na to, zda jejich součástí nemůže být deprese. Deprese totiž zhoršuje i samotný průběh všech nemocí. A proto může řešení deprese – někdy i léky - pomoci zlepšit účinnost léčení původní choroby. To zlepší kvalitu života.

 

Příznaky deprese.

Slovo deprese už padlo tolikrát, že je načase ji popsat alespoň telegraficky, jak různě se může projevovat deprese. Deprese ještě nemusí znamenat, že člověk "sedí v koutě s rukama objímajícíma kolena a pláče", jak si ji lze představit. Projděme si proto bleskově některé z běžných příznaků deprese.

Depresivní, nevrlá, smutná, neradostná nálada dříve netypická pro daného člověka.

Ztráta zájmu o činnosti a situace, které v minulosti působily radost.

Málo "životní energie", rychlá únavnost.

 

Pokud by na Vás "seděl" jeden z těchto příznaků, zřejmě nejde o depresi. Možná je to reakce na nějaký stav, problém, situaci. Možná únava, nebo aktuální nálada. No pokud máte pocit, že se Vás týkají dva, nebo dokonce všechny tři z těchto bodů, zpozorněte.

 

Podívejte se na další znaky deprese:

Ztráta sebedůvěry, sebeúcty (ztráta, takže v minulosti si člověk věřil)

Pocity viny, vyčítání si. V duchu, či nahlas se člověk stále vrací, že něco měl udělat jinak, že něco nezvládl.

Opakující se myšlenky na téma smrti, nebo sebevraždy.

Snížená schopnost soustředit se na nějaké téma v myšlení, nerozhodnost, váhavost.

Změna aktivity - na rozdíl od minulosti je člověk "takový nějaký zpomalený". No může jít naopak i o pozorovatelný nárůst aktivity na rozdíl od minulosti.

Poruchy spánku, ať už nadměrná spavost nebo nespavost.

Změna chuti k jídlu, ať už nechutenství nebo přejídání. To následně může měnit hmotnost člověka, který buď hubne, nebo přibírá.

 

Čím více z uvedených příznaků na Vás "sedí", tím rychleji byste měli navštívit svého lékaře. Raději jeden falešný poplach, jak ztratit roky života depresí. Deprese totiž může v nepříliš nápadné formě přetrvávat i mnoho let a člověk si ani neuvědomí, že jí trpí. No deprese přitom již mění přístup člověka k světu a časem se bude obvykle jen zhoršovat.

Například člověk, který předtím byl čilý, aktivní a společenský se po nějaké nepříznivé události "uzavře do sebe". Přestává se věnovat tomu, co ho předtím bavilo. Zažívá málo radosti, všímá si spíše stinné stránky života. Někteří lidé se mu začnou vyhýbat, protože s ním už "není žádná sranda". To zhorší jeho sebehodnocení (nestojím za nic). Začíná špatně spát. To znamená únavu a ta následně zhoršuje i celkovou emoční bilanci. Vše je najednou k ničemu. Stav se takto může zhoršovat pomalu - běžně i několik let. Následně může tento člověk začít trpět různými tělesnými chorobami. Deprese se někdy navenek projevuje více tělesnými chorobami, jako "smutkem". Každý zkušený lékař Vám řekne, že pacienti často přicházejí s chorobami a vůbec netuší, že jejich stav je spolu podmíněný depresí.

Někdy si lidé řeknou "to není deprese, je to jen hluboký smutek z toho, že mi zemřeli rodiče". Takové tvrzení může být pravdivé a smutek opravdu je namístě. No období smutku by nemělo trvat příliš dlouho. Pár dní, případně pár týdnů. No ne měsíc, nebo více.

Mnoho lidí se stydí jít k lékaři, hlavně, pokud to "smrdí" psychiatrií. Současná terapie deprese je účinná. Léky dokážou upravit chemickou rovnováhu v těle tak, že příznaky deprese se zmírní. Člověk je díky tomu schopen myslet normální, ne pod clonou deprese. Po několika měsících takové léčby si mozek "zvykne" na nový "nedepresívní" stav. Synapse znovu vytvoří takové spojení, jak fungovaly předtím. Postupně se vysadí lék a člověk žije dál plnohodnotný život. Pokud váháte, zda jít k lékaři s depresí tak vězte, že léčení často trvá tolik, kolik trvala deprese. Pokud to budete pár let odkládat, ztratíte zbytečně mnoho času. Tolik k depresi. Nenechte si jí zkazit život. Dnes to už není nutné. A dost.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Úspěch v práci je často záležitostí nejen znalostí, ale i šestého smyslu

Tak jako je různá práce, tak jsou i různí šéfové. Na některé s láskou vzpomínáme i léta potom, co již pod nimi...
více…

Syndrom počítačového vidění a důležitost mrkání při práci na počítači

Práce na počítači patří mezi takzvaně lehčí a často vyhledávanou. Nebolí nohy, nemusíte používat svaly, nemáte...
více…

Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…

Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Rostliny v pracovně

Interiérové ​​rostliny se už dávno zabydlely v celém bytě. Své místo mají v obývacím pokoji, kuchyni,...
více…

Co je Paretovo pravidlo?

Zkuste si svůj život podrobit rychlé analýze. Využijte na to Paretovo pravidlo. Jde o pravidlo 80 ku 20. Platí...
více…

Spoření peněz

Mnoho lidí má problém s penězi. Vždy, když si s nimi vyprávím, poslouchám něco na způsob "měl bych si najít...
více…

Proč začít spořit?

Mnoho lidí dnes nespoří peníze. Mají na to dost dobré důvody. Výplaty jsou malé, náklady na život jsou vysoké. A...
více…