Výpověď
Slovo výpověď je zkráceno z pojmu výpověď pracovního poměru, tedy snaha zaměstnance nebo zaměstnavatele ukončit pracovní poměr.
V současnosti je pracovní politika taková, že zákony chrání víc zaměstnance, jako zaměstnavatele. Pokud někdo pracuje špatně, často mu zaměstnavatel nemůže dát výpověď "jen tak". To je nepříjemné, protože zákon tak nutí podnikatele a firmy, aby si udržovaly také zaměstnance, s nimiž jsou nespokojeni, nebo jež nepotřebují.
Na druhé straně zaměstnanec pracuje pod menším tlakem. Ví, že výpověď nemůže přijít jen tak z "čista - jasna". To vypadá fajn, ale u některých lidí to přímo zhoršuje morálku. Namísto toho, aby pracovali naplno, pracují ledabyle.
Taková vzájemná provázanost může zhoršovat situaci.
Flákajíci se zaměstnanci => neprosperuje firma => blízký krach => ztráta pracovních míst => výpovědi všem
Firmy se bojí zaměstnávat lidi => upřednostňují provizorní pracovní místa, nebo nutí, aby pro ně lidé pracovali na živnost => nejistá práce, špatné podmínky => časté změny práce => špatná přítomnost, horší budoucnost pro tyto zaměstnance
Přílišné ochranářství nevede nikdy k dobrým výsledkům. A tak to, že nemůžete "jen tak" dostat výpověď může nepřímo ovlivnit mnoho věcí, nejen to, zda můžete pracovat právě vy.
Pokud nejste se svou prací spokojeni, můžete podat výpověď. Stejně můžete výpověď dostat, pokud s vámi nejsou spokojeni, nebo vás přestane být ve firmě třeba.
Při každé takové příležitosti si položte otázku, zda výpověď pro vás nemůže být signálem na změnu života. Zamyslete se, zda byste neměli zkusit například podnikání, nebo změnu práce. Výpověď se někdy ukáže jako nejlepší volba, která člověku pomůže s rozhodnutím, jak se zbavit pracovního poměru (životního postoje ke práci) a začít si budovat novou kariéru.