Jak se vzdělávat? Soustavně.

Jsou to sice pomalé změny, ale práce, přesněji její povaha, se postupně mění. Dnes uspějete tím lépe, čím více víte.

Úspěšný člověk ví, že práce mění v čase své požadavky. Pokud se dnes v nějaké oblasti vyznáte, nestačí ji vykonávat. Musíte se aktivně přičinit také o trvalé a pravidelné doplňování si informací. Vzdělání, jakkoli vám to asi bude připadat otravné a 1000 krát jste to již slyšeli, je opravdu nutnost. Vzdělání vám otevírá nové možnosti. Možnosti, o kterých by jste bez vzdělání nemohli ani jen uvažovat - nevěděli byste o nich.

 

Pokud chceme udělat nějaký plán, co by vaše vzdělání při zaměstnání mělo obsahovat, doporučím následující mix:

Vzdělání v oboru kde pracujete

Vzdělání v příbuzných oborech

Všeobecné vzdělání

Komunikace, psychologie

Beletrie a povinná literatura

 

Teď to proberme podrobněji.

 

Vzdělání v oboru kde pracujete

Tato složka vzdělání je asi celkem nejjednodušší. Pokud v nějakém oboru pracujete, většinou už k vám nějakými kanály prosáknout nové informace. Většinou stačí pokud se "zavěsíte" na několik internetových zdrojů a budete sledovat dění a trendy. Pokud děláte jako designér, sledujte diskusní fóra designérů a aktivně se účastněte diskuse. Hledejte si na těchto fórech do diskuse sobě rovné a lepší partnery. To vás posune dál. "Nasáknou" do vás nejaktuálnější informace ani nevíte jak. Tu a tam něco nebudete vědět a aktuálně si to dostudujete. Právě to je vzdělání, které dostanete.

Samozřejmě, i knihy s odbornou literaturou jsou výbornou investicí do sebe. Kupujte všechny knihy, které vycházejí o vašem oboru. Vím, pokud v nějaké oblasti děláte, zpravidla víte to co je v knize, ba i více. No ruku na srdce - i přečtení základní učebnice vám vždy přinese něco nového. Možná ne novou informaci. Možná jen nový pohled na něco, co děláte rutinně. Proto nepodceňujte ani čtení knih, jaké byste "uměli napsat možná i lépe". Mimochodem - pokud máte pocit, že byste opravdu uměli napsat knihu, udělejte to.

 

Vzdělání v příbuzných oborech

Je dobré, když člověk dokáže vidět věci v souvislostech. Vím. Dnes je zájem o specialisty. Nějaký brouk Truhlík, který umí ze všeho něco a nic pořádně nikoho nezajímá. Dnes je heslem úspěchu vědět ze všeho něco ao něčem všechno. Proto si zvětšujte rozhled. Zde bych doporučoval volit odlišnou strategii vzdělávání. Nepoužívejte internet. Internet vám dává příliš mnoho balastu. Pokud čtete o oblasti, v níž se nevyznáte, nebude snadné rozlišit, zda čtete vatu, nebo kvalitní informace. Ztratíte čas.

Pro sledování příbuzných oborů používejte odborné knihy. Knihy mají tu výhodu, že jsou zpravidla připraveny komplexně. Poskytují většinou vyvážený přehled o problematice. Například pokud jste grafik, je dobré, pokud máte názor o webové grafice, o reklamě, o technologiích a možnostech tisku, o digitalizaci grafiky a podobně. Tyto příbuzné obory zvýší vaši hodnotu na trhu práce. Pokud totiž znáte limita různých druhů tisku, můžete při grafickém návrhu na tyto meze myslet a výsledek bude optimální. To je jen jeden příklad, kdy se vzdělání v příbuzných oborech hodí.

 

Všeobecné vzdělání

Je dobré mít "šajnu" i o ostatních věcech, které nás obklopují. Zde však je problém. Dnes je tak velký objem informací, že se to nedá obsáhnout. A tak asi nejjednodušší je sáhnout k univerzálním balíčkům, jaké nabízí školství. Z každého rohlíku troška.

Zdroje pro tento druh rozhled jsou asi největší problém. Noviny, televize a časopisy jsou prakticky nepoužitelné. Živí se čteností, takže přinášejí informační balast. Píší tak, aby byly čtené. Takže informují o senzacich, drbech, tragédiích. Příběhy, zábava. Málokdy něco hlubšího, nebo závažného.

 

Komunikace, psychologie

Výhodné je hodně sil investovat do znalostí v oblasti komunikace. Nejbližším oborem této oblasti je psychologie a psychiatrie. (Vím, psychiatrie je oblast která léčí duševní nemoci, ale mnoho dušenných nemocí vzniká z chybné komunikace, nebo chybnou komunikaci vyvolávají. Proto tento obor má nečekaně přesně zmapované právě tyto oblasti.)

Pokud budete prvotřídním znalcem a neumíte jednat s lidmi, možná si nenajdete práci. Nebo najdete, ale budete mít špatný plat, nebo místo horší, než byste měli mít. Je známo, že komunikace se dá vzděláním značně zlepšit. Je mnoho knih, kde se dočtete návody na to, jak se stát oblíbeným, bohatým. Věřte, či ne, tyto knihy vám pomohou. Pokud jste se rozhodli pro vzdělání, určitě čtěte i takové knihy, které vás budou učit jak se lépe prezentovat. Učte se, jak jednat s lidmi. Čtěte motivační knihy, které vás vzdělají v tom, jak si klást vyšší cíle.

Jakkoli se cítíte být mistry komunikace, opakování v této oblasti vám může jen prospět.

 

Beletrie a povinná literatura

Pokud vám zůstane trochu času, doporučuji do kolonky vzdělání zahrnout i beletrii.

Vím, některé knihy o byznysu a osobním růstu doporučují, abyste se vzdělávali hlavně ve svém oboru a neztráceli čas na zábavu. Tento názor vychází ze snahy být co nejlepším a co nejdříve dosáhnout úspěchu. Chcete peníze? "Makejte na sobě a nezabávejte se." Tento názor má své opodstatnění, no já bych doporučoval i čtení beletrie.

Čtení co nejpestřejších knih vám doplní vzdělání především v oblasti komunikace. Tím, že čtete věty z pera různých autorů, vnímáte různou skladbu vět. Naberete nová slova - slova, která možná znáte, ale nepoužíváte je. Čtením si tato slova připomenete a později je začnete i používat. Je dokázáno, že sečtělý člověk se vyjadřuje mnohem snadněji. Má k dispozici mnoho slov, má praxi, jak tvořit věty. Díky tomu se umí mnohem snáze vyjádřit. Pokud dokáže přesně formulovat co chce, nebo co nabízí, nevznikají nedorozumění, nejasnosti.

 

Jak volit co číst a co ne?

Nuže, pokud na to nemáte přesný názor, čtěte prostě klasiku. Ještě na základní škole jsme asi všichni měli čtenářský deník, kde jsme si jeden od druhého opisovali obsahy knih, které jsme nečetli pro jejich nudnost. Je vhodný čas na dospělé kolena tuto chybu napravit. Přečtěte si knihy, které se považují za klasiku. Nechte, ať vás Shakespeare naplní myšlenkami. Nebojte se číst klasiku. Posune vás dále.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si ulehčit učení?

Téměř každý z nás se někdy setkal s tím, že mu "hoří termín" a nestíhá se něco naučit. Ať už je to zkouška...
více…

Kde najít zdroje informací na studium?

Studium při zaměstnání nemusí znamenat nutně jen oficiální školení, semináře či tréninky některé oficiální...
více…

Počítačové kurzy

Počítače jsou zajímavá věc. Momentálně už je jejich ovládání tak jednoduché, že mnoho úkolů hladce...
více…

Jazykové kurzy

Jednou z nejlepších investic do vlastní budoucnosti je jazykový kurz. Jazykové kurzy vám umožní zvládnout cizí řeč,...
více…

Co jsou kurzy?

Kurz je krátkodobé školení. Pokud mnoho lidí používá slova kurzy / školení jako synonyma, je mezi nimi...
více…

Co je školení?

Školení je zpravidla dlouhodobější proces. Někdy se slova kurz a školení zaměňují. Kurz je spíše krátkodobá...
více…

Vzdělání

Zatímco člověk studuje, zpravidla se mu do toho velmi nechce. Vzdělávání je pro většinu dost otravná záležitost....
více…

Limitovaná série – summer/léto 2017

Vůně léta může vyvolat příjemné vzpomínky a dokonale osvěžit bytový i komerční prostor. Na to vsadil i přední...
více…

AROMA DIFUZÉR CARPEX MICRO ( S VŮNÍ )

Aroma difuzéry patří mezi nejmodernější produkty, které jsou na trhu s interiérovými osvěžovači vzduchu. Své...
více…

Vyměnitelná vůně OURFRESH – Cotton Blossom

Používání osvěžovače vzduchu se již stalo téměř samozřejmostí v našich domácnostech a komerčních prostorech....
více…