Vzdělání

Zatímco člověk studuje, zpravidla se mu do toho velmi nechce. Vzdělávání je pro většinu dost otravná záležitost. Škola nás nutí probírat látku, která asi nikdy nebude použitelná pro výkon zaměstnání. A mnoho lidí to odradí.

Neprospívají a tak skončí jen základní školu, možná zvládnou učňák. Je pravda, že řemeslo má zlaté dno, ale to dno je dost hluboko a málokdo si na něj sáhne. Většinu málo vzdělaných lidí čeká jen práce a malý plat. Vykašlali se na vzdělávání, celý život nesou důsledky.

I to "zbytečné" systematické vzdělávání má svůj smysl. Možná vaše práce bude na míle vzdálená od zeměpisu, dějepisu, či výtvarné výchovy. To je fakt. Ale systematické vzdělávání z různých oblastí vkládá do mozku studenta kód. Je to jisté rozšíření, rozhled. Pokud si umíte věci spojit do souvislostí, jste ve výhodě. Vzdělávání je výhodné v tom, že do vás "pumpuje" právě ty informace, které vás nezajímají. Bez něj byste se k nim jednoduše nedostali.

Mít vysokou školu je výhodné. Mnoho firem si jako samozřejmý požadavek na dobré pracovní místa klade právě absolutorium. A je to logické. Pokud chcete mezi mnoha lidmi najít ty nejlepší, je to náročné. Ale pokud se zpřísní kritéria, odpadne mnoho z kandidátů. Vím, je to nespravedlivé. Mnoho lidí, kteří mají například nedokončenou vysokou školu ovládají svou profesi. Je nespravedlivé, že vypadli. Ale taková jsou pravidla hry. Je to mechanický výběr. Pokud nechcete manuální práci, musíte znát. Žijeme v době, kdy je soustavné vzdělávání nutností - po celý život, nejen ve škole.

Nedávno jsem slyšel kousek z rozhovoru několika mladých lidí. Bavili se o vzdělání. Bylo zjevné, že ostatní mají poměrně nízké vzdělání asi učební obor. Jeden právě vyprávěl o tom, jaká je to práce připravit se na maturitní zkoušky. Byl na gymnáziu. Ostatní se šklebili asi v tom smyslu, že nějaký papír nemá dnes žádnou váhu. No on se nedal a přiznal se, že plánuje vysokou školu. To už sklidil ten pravý výsměch. Škola? Proč se trápit? Proč kdejaké vzdělávání?

Dokud jsme mladí, máme na školu často špatný názor. Ani mně se nechtělo učit. Ale kdybych se nebyl učil, zůstala by mi možná nějaká otravná manuální práce. Je fakt, že mnoho profesí vyžaduje takový ten malý detail - být abslolventom nějaké školy. I když v dnešním světě práce na počítači mírně stírá nutnost kvalifikace, řádně systematické studium se těžko nahrazuje. A protože o dobrá pracovní místa je velký zájem, firmy si zužují výběr mezi zájemci. Možná máte střední školu a výborně se vyznáte v počítačích. Ale firma, v níž byste (objektivně) mohli úspěšně pracovat si do inzerátu dá třebas takový text: "Volná pracovní místa pro vysokoškolsky vzdělané a technicky orientované ..." A tak dále. Spadla klec. A když se vám také naskytne práce na pozici, která by vyžadovala vyšší vzdělání, často budete dělat to, co vysokoškolák, ale s platovým zařazením středoškoláků. A ten rozdíl vás bude pořádně štvát.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se vzdělávat? Soustavně.

Jsou to sice pomalé změny, ale práce, přesněji její povaha, se postupně mění. Dnes uspějete tím lépe, čím více...
více…

Jak si ulehčit učení?

Téměř každý z nás se někdy setkal s tím, že mu "hoří termín" a nestíhá se něco naučit. Ať už je to zkouška...
více…

Kde najít zdroje informací na studium?

Studium při zaměstnání nemusí znamenat nutně jen oficiální školení, semináře či tréninky některé oficiální...
více…

Počítačové kurzy

Počítače jsou zajímavá věc. Momentálně už je jejich ovládání tak jednoduché, že mnoho úkolů hladce...
více…

Jazykové kurzy

Jednou z nejlepších investic do vlastní budoucnosti je jazykový kurz. Jazykové kurzy vám umožní zvládnout cizí řeč,...
více…

Co jsou kurzy?

Kurz je krátkodobé školení. Pokud mnoho lidí používá slova kurzy / školení jako synonyma, je mezi nimi...
více…

Co je školení?

Školení je zpravidla dlouhodobější proces. Někdy se slova kurz a školení zaměňují. Kurz je spíše krátkodobá...
více…

Udělejte krok správným směrem ve vaší kariéře

Manažerské kurzy ICT Pro s.r.o. výrazně zvýší vaše šance na úspěch při práci v týmu. Od lektorů s vlastní...
více…

Jak byste obstáli v apokalypse a kde si to zkusit

Apokalypsa může být dle výkladových slovníků literární žánr, starověký spis, nebo třeba poslední kniha Nového...
více…

Podklady k práci zaručí úspěch

Pokud patříte mezi ty, kteří ještě studují, určitě jste zjistili, že ne vždy je to úplně jednoduché. Pomoci vám...
více…