Co je živnost?

Živnost je způsob obživy, kdy se člověk zaregistruje na živnostenském úřadě a stane se živnostníkem. To znamená, že se "živí" vlastní prací, kterou nabízí přímo bez zprostředkování zaměstnavatelem.

Pokud vás myšlenka založit si živnost láká, určitě si dejte tu práci a přečtěte si pár věcí od autora Roberta Kiyosaki. Je to dost důležité, protože živnost je tak poněkud zvláštní režim fungování člověka, který může vážně poškodit zdraví. Nežertuji.

 

Živnost je kolotoč se stále rychlejším tempem

Dokud je člověk zaměstnanec tak má pracovní dobu a v rámci ní plní některé pracovní úkoly. I když pracuje poctivě, zpravidla je jistý limit v ochotě. "Nepřetrhne se v práci" – zaměstnanci se příliš nesnaží přehánět pracovní aktivitu. V zásadě jim nezáleží na tom, aby jeho firma byla úspěšná - nemusí se tím zabývat. Ale živnostník ano.

Živnost je osobní. Pokud jste živnostník, prodáváte sami sebe, svou práci pod svým jménem. Velmi rychle si uvědomíte, že živnost = vy. Jakékoli problémy jsou vašimi problémy. Proto si začnete uvědomovat, že vaše práce musí být perfektní. Prodáváte totiž sami sebe. Pokud by se o vás rozkříklo, že perfektní nejste, rychle byste ztratili zakázky i klienty. A mohli byste jít zrušit svůj živnostenský list ...

Živnostník si tedy velmi rychle uvědomí, že musí dbát na kvalitu své práce a právě tím se začíná pomalu dostávat do pasti. Na živnost by sice mohl zaměstnat i nějaké zaměstnance, kteří by mu pomáhali. Ale rychle zjistí, že narozdíl od něj, zaměstnanci či jiní spolupracovníci dělají jinak, nedokonale. Živnostník začíná nabývat pocit, že jestli něco má být provedeno tip - top, tak to musí udělat on sám. A právě to je ta past.

Živnost v té chvíli začíná být zajetí. Aby práce byla perfektní, dělá ji živnostník osobně. A protože práce je perfektní, začínají si ho všímat lidé z okolí. Projeví zájem o jeho služby. Živnost začíná vynášet první ovoce. Živnostník má dost objednávek, začíná se mu dařit. No čímž více má práce, tím méně mu zbývá čas. V jisté chvíli obvykle zjistí, že pracuje od rána do večera. Začíná být problém s termíny - práce se hromadí.

Měsíce plynou a živnost začíná být náročným problémem. Živnostník si začíná uvědomovat, že pokud by si chtěl odpočinout, musel by přerušit práci. To by se jeho klientům nelíbilo. Delší dovolená by mohla způsobit ztrátu několika klientů, ztrátu důvěry a to by mohlo ohrozit jeho živnost. A tak živnostník svůj odpočinek odkládá na později. V takovém stavu se dá vydržet i delší dobu. Hlavně muži jsou velmi ohroženi kombinací dobrého příjmu + uznání za práci. Za tuto dvojici znaků úspěšného živnostníka jsou schopni pracovat 14 a více hodin denně několik let. Až po infarkt.

Dobře, to byl ten scénář pro úspěšné. Nyní si však představme živnost z pohledu začínajícího živnostníka. Ani zde to nejsou žádné radovánky.

 

Živnost = platíš i když nemáš z čeho

Představte si že chcete poskytovat nějaké služby. Zřídíte si živnost a první věc, kterou musíte udělat je, že začnete platit sociální a zdravotní pojištění, později daně. Tyto poplatky musíte okamžitě začít odvádět (kromě daní) od prvního měsíce své živnosti a nikdo se vás nebude ptát, zda ty peníze máte, nebo nemáte. Chceš být živnostník, tak se starej! Víme, že člověk se k živnosti často dostane tak, že je nezaměstnaný. Tedy často bez peněz. K tomu připočítejte náklady na provoz, nějakou místnost a je zle. Mrzutá situace.

 

Živnost a vaše myšlení

Živnost je stav, který vás může posunout do zcela jiné roviny uvažování. Zaměstnanci většinou nejsou nuceni nad některými souvislostmi vůbec uvažovat. Neuvažují ekonomicky a často ani logicky. Já vím, pokud jste zaměstnancem, asi s těmito slovy nesouhlasíte. Chtěli byste příklady a posoudit, zda jsou ty myšlenky OK, nebo ne. Nedám vám příklady. V extrémní formě je vidíte při každé akci odborářů.

Jakmile si založíte živnost, donutí vás to začít myslet zcela novým způsobem. Buď pochopíte některé souvislosti, nebo obratem zkrachujete. Živnost vás rychle donutí pochopit pojmy jako sebazodpovědnost, disciplína, sebevzdělávání. Obratem se začnete zajímat o to, jak si zlepšit vystupování, jednání s lidmi. Rychle zjistíte, že mnoho činností, které dělají zaměstnanci si vy dovolit nemůžete - bylo by to plýtvání časem.

Po této stránce je živnost velmi dobrou životní lekcí.

 

Živnost přeroste do většího podnikání

Ideální scénář bych vám doporučil následující. Vyzkoušejte si živnost. Pokud najdete oblast, kde se vám daří, začněte popisovat svou práci. Normálně sepište na papír zásady co děláte, proč jste úspěšní. A začněte do této práce zkoušet zaučovat další lidí. Vím, neudělají to tak dokonale jako vy. Hrozí, že až je zaškolíte, utečou, zřídí si vlastní živnost a máte na světě silného konkurenta.

To hrozí. Ale pokud se vám to podaří, můžete se postupně začít stávat majitelem firmy. Majitelem, to znamená nikoliv její výkonným pracovníkem. A právě tam směřuji. Pokud je vaše živnost úspěšná, pokuste se přeměnit ji na pracovní systém, který by však již nezaměstnával vás, ale někoho jiného. Vám by již měl jen vydělávat, aniž jste tam museli makat jako na panském.

Možná si říkáte, že vaše práce je jedinečná, nenapodobitelná, neduplikovatelná. Nuže, v takovém případě asi svou živnost a své já považujete za střed vesmíru. Mrkněte do některé učebnice fyziky. Ať nežijete v omylu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké zkušenosti přinese titul MBA zaměstnancům státní správy?

Veřejná správa je službou veřejnosti. Jako úřednici v územní samosprávě a státní správě na všech úrovních...
více…

Praní prádla při nízkých teplotách ohrožuje zdraví nejen alergiků

Napadlo vás někdy, co všechno obsahují moderní prací prostředky? Namátkou můžeme jmenovat nikl, parfémy, barviva a...
více…

Jste workoholik? Záporná odpověď nestačí, udělejte si malý test!

Jste workoholik? Pak jste vystaveni většímu riziku psychiatrických poruch, úzkosti či deprese. Varují přes tím...
více…

Jak se stát snadno neoblíbeným kolegou v práci?

Být oblíbeným kolegou je jistě přání většiny zaměstnanců. A je to běh na dlouhou trať. My se ale dnes budeme...
více…

Deset rad pro budoucí úspěšné podnikatele

Samostatně podnikat je činorodá, pružná, ale také zejména hodně náročná cesta, jak se stát vlastním šéfem a...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…

Úspěch v práci je často záležitostí nejen znalostí, ale i šestého smyslu

Tak jako je různá práce, tak jsou i různí šéfové. Na některé s láskou vzpomínáme i léta potom, co již pod nimi...
více…