Jak vybrat antikoncepci?

Jakou antikoncepci zvolit, aby kromě ochrany před početím nezasahovala do vašeho milostného života? Nejlepší je, pokud se poradíte s gynekologem a řeknete mu i o případných negativních pocitech při používání.


Mohou si partneři vůbec vychutnat milování, pokud nepoužívají žádnou antikoncepci? Dokáže si žena vychutnávat milování, když nad ní visí hrozba otěhotnění?

Často jsou ženy velmi vystresované z možného otěhotnění i když používají ochranu. A tento strach a napětí se stupňují, pokud z nějakých důvodů nepoužívají žádnou antikoncepci. Pak se skutečně nedokáží při milování uvolnit a těšit ze sexu. Dnešní mladé ženy však přistupují k otázkám antikoncepce velmi zodpovědně, často se přicházejí poradit o ochraně před prvním milováním.


Nejrozšířenější ženskou antikoncepcí jsou hormonální přípravky. Ovlivňují tabletky chuť na milování zda dosahování orgasmu?

Chuť na milování mohou ovlivňovat dvousložkové hormonální přípravky, které obsahují ženské hormony estrogeny a gestageny. Vliv na libido má zejména estrogen. Na trhu existují přípravky, v nichž jsou estrogeny dávkované od 15 do 35 mikrogramů a někdy se při nesprávně zvolené dávce estrogenů může snížit chuť na sex. Problémy s libidem se objevují zejména při nízkodávkované antikoncepci. Pomoc je jednoduchá - když žena o tom řekne gynekologovi, ten jí může předepsat antikoncepci s jinou dávkou estrogenu - na trhu je velmi široké spektrum přípravků. Navíc nemusí jít jen o tabletky, protože nejnovější antikoncepce se dá používat i ve formě náplastí. Ty jsou velmi výhodné, neboť odlehčují játra, nezatěžují žaludek a vyměňují se pouze jednou do týdne, takže žena je v menším stresu, zda nezapomene užít tabletku.

 

Gestageny v antikoncepci tedy nemají vliv na sex?

Ne, ty ovlivňují vlastnosti antikoncepce. Hormonální antikoncepce se v současnosti nevyužívá jen k zabránění početí, ale i pro její další účinky. Existuje antikoncepce, která zlepšuje pleť, pozitivně ovlivňuje vypadávání vlasů, zabraňuje zadržování vody v těle a pod. I zlepšení vzhledu díky antikoncepci může mít vliv na milování, protože žena se cítí atraktivnější.

 

A co gynekolog poradí ženě, která se při užívání antikoncepce stěžuje na pocit sucha v pochvě?

Opět jde o záležitost podmíněnou nízkou hladinou estrogenů - estrogenové receptory jsou v celém těle ženy a jsou i v poševní sliznici. Když je dávka estrgenů pro ženu nízká, poševní sliznice reaguje pocitem sucha a bolestivostí při milování. Také tento problém se dá napravit tím, že se zvýší dávka estrogenu v hormonální antikoncepci.

 

Pokud má žena zavedené nitroděložní tělísko nebo nitroděložní systém Mirena, nehrozí při bouřlivější sexu či neobvyklých polohách, že vypadne?

Antikoncepční efekt je u obou těchto druhů antikoncepce soustředěn jen na děložní dutinu - takže nic nehrozí ani při temperamentnějším milování či neobvyklých polohách, nemění se ani chuť na sex. Navíc u systému Mirena, který je obohacen také o hormon, je antikoncepční účinek téměř stejný jako při sterilizaci.


Sterilizace také neovlivňuje přežití milování?

Pacientky, které podstoupily tento zákrok, při kterém se přerušují vejcovody, si nestěžují, spíše naopak - tvrdí, že si konečně mohou vychutnávat sexuální život bez strachu z otěhotnění.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Antikoncepce po dobu kojení

Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte,...
více…

Akné a antikoncepce

Akné jako polyetiologické a polymorfní kožní onemocnění patří mezi nejrozšířenější dermatologické diagnózy...
více…

Interrupce - Doporučení po výkonu

Po odchodu z nemocnice je třeba zůstat doma, protože se mohou vyskytnout stahy, nevolnost, únava či mírně...
více…

Důvody k umělému přerušení těhotenství

V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen...
více…

Bazální teplota

Praktická pomůcka na zaznamenávání nepravidelností bazální teploty za měsíc. Teplota se měří v...
více…

Přerušovaná soulož

Tato metoda je založena na technice partnera, který vybere pohlavní úd z pochvy partnerky těsně před ejakulací, takže...
více…

Antikoncepční metoda zjišťování ovulace z moči

de o měření úrovně hormonů pomocí speciálního testu. Ovulační proužkový test z moči - test je prakticky stejný...
více…

Antikoncepční metoda změny krystalizace slin

Tato metoda se používá již několik let. Je postavena na skutečnosti, že plodné a neplodné dny se projevují změnou...
více…

Metoda plodných a neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů vychází z poznání fyziologických změn, které žena pozoruje na svém těle v...
více…

Symptotermální metoda antikoncepce

Princip je založen na sledování bazální teploty (BTT) a některého z příznaků plodnosti - hlenu produkovaného...
více…