Miminko

Dlouhých devět měsíců, během nichž se váš drobeček ukrýval ve vás, je nenávratně pryč a to maličké stvoření už konečně můžete držet ve své náruči.

Miminko - tak malé a přitom takové mocné. S jeho příchodem se ve vašem životě mnoho změní. Najednou budete řešit úplně jiné věci než dříve - přebalování, kojení nebo krmení, poradny u dětského lékaře a dětské hry. Budete se těšit z prvních zoubků, prvních slovíček a nesmělých krůčků vašeho drobečka.

Na péči o miminko je užitečné se připravit předem. I když taková příprava bude víceméně teoretická, může vám to později velmi pomoci. Nebo se snažte přiučit co nejvíce od vaší kamarádky, sestry či jiné známé, která již miminko má. Sledujte ji při koupání miminka, přebalování, převlékání drobečka a jiných činnostech. Pokud jí to nebude vadit, zkuste se zapojit i sama.

Koupání a přebalování miminka, jakož i základní prvky péče vám však jistě vysvětlí a ukáží i v porodnici.

Předem si také promyslete výběr pediatra, protože se vás na to budou ptát hned po narození miminka.

Nákup výbavičky je také příjemnou záležitostí pro čerstvé rodiče. Většinou si však rodiče zajistí vše potřebné pro očekávaného drobečka ještě v průběhu těhotenství. Snažte se to s nákupem věcí pro miminko nepřehánět a připravte si jen to nejpotřebnější - pár kousků oblečení podle ročního období, základní "kosmetické" přípravky (vystačíte s dětským mýdlem, krémem proti opruzeninám a dětským olejíčkem - ostatní dokoupíte v případě potřeby), jednorázové nebo bavlněné pleny, kočárek a pár hraček, nějaké dudlíky a láhve (nejsou však nezbytné) a podobně.

První dny a týdny po porodu je většinou maminka velmi vyčerpaná. Je to přirozené, protože si matka i dítě potřebují na sebe zvyknout a zavést si nějaký režim. V tomto období je dobré požádat o pomoc i tatínka - může pomoci při koupání, přebalování nebo vzít miminko na procházku v kočárku, aby si maminka mohla chvilku odpočinout a načerpat nové síly.

Postupně jak miminko roste a mění se, přicházejí stále nové a nové starosti ale i radosti. Děťátku začínají růst první zoubky, začíná přijímat tuhou stravu, zajímá se stále více o své okolí a je stále aktivnější. Mění se i jeho režim - spánku již není tolik jako dříve, takže se mu musíte věnovat více.

Od narození budete také s miminkem navštěvovat pravidelně dětského lékaře kvůli prohlídkám a očkováni. Na prohlídku se vždy snažte připravit si případné dotazy a ptejte se pediatra na vše, co vám je ohledně péče o miminko nejasné. Konzultujte s ním také všechny vaše obavy, pokud se vám zdá, že s miminkem není něco v pořádku.

Vaše malé miminko se vám bude před očima měnit na stále větší, šikovnější a samostatnější děťátko a vy budete svědkem jeho objevování a učení se. Miminka a děti obecně dokáží náš život nesmírně obohatit, učinit jej pestrým a zajímavým. Proto si vychutnávejte každý okamžik s vaším drobečkem naplno, vždyť čas tak neskutečně rychle letí ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Masáž olivovým olejem pro miminka i jejich maminky

Olivový olej je zdravý produkt, který vzniká lisováním oliv. Je výborný v teplé i studené kuchyni, ale i v péči o...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Rodiče, kteří se hádají před dětmi, škodí i malým miminkům

Vztahy v rodině jsou někdy komplikované. Občasná hádka pročistí vzduch, ale nesmí být na denním pořádku a před...
více…

Péče o miminka zvětšuje mozek jejich maminkám

O tom, že s novopečenými maminkami cloumají hormony, by muži mohli napsat i knihu. Ale, že jim roste mozek, to určitě...
více…

Miminka mají ráda rozhovory, ale nešišlejte na ně

Komunikace s miminkem často svádí k různým zdrobnělinám, grimasám a šišlání. Není to nic neobvyklého, vidět...
více…

Vybíráme první oblečení pro miminko

Nákup prvního oblečení pro miminko je pro všechny nastávající rodiče určitě radostná záležitost. Věříme...
více…

Vyšetření sluchu u novorozenců a včasné odhalení sluchových vad

Vyšetření sluchu novorozenců se provádí speciálním lékařským přístrojem, který ale nevlastní všechny...
více…