Jak otěhotnět?

Pokud ještě nemáte zodpovězeny otázky

Základní otázkou je, zda je matka připravena na těhotenství, na dítě. Žena je na těhotenství fyzicky připravena asi od 14. roku života. Ale pro mateřství jsou v dnešní době i důležitější faktory. Například finanční zajištění, bydlení, stabilní vztah. Velmi důležité je představit si, jak se asi váš život změní v těhotenství a po narození miminka. Matka by měla mít dobré nejen fyzické ale i psychické zdraví.

 

Pokud již máte zodpovězeny otázky

Většina mladých párů své rodičovství plánuje. Je třeba počkat 2 až 3 měsíce po vysazení antikoncepce, dodržovat zásady správné životosprávy, vzdát se alkoholu a cigaret a připravit své tělo na následující období. Během měsíce máte jen 2 nebo 3 dny ovulaci (ovulace - uvolnění vyzrálých vajíček). Tehdy spermie oplodní vajíčko. Vaše plodné dny se začínají přibližně v 14. den menstruačního cyklu, t.z. dva týdny od začátku poslední menstruace.

Ovulační dny, hlavně pokud máte nepravidelný cyklus, můžete sledovat různými způsoby. Zcela sama to zjistíte pravidelným měřením bazální teploty (teplota těla v klidu). Měří se hned ráno. Teploměr můžete zasunout do pochvy, konečníku nebo úst a na vybraném místě je potřeba sledovat teplotu každý den. Bazální teplota několik dní před ovulací mírně klesne. Mnohem jednodušším způsobem je zakoupení ovulačních testů v lékárně. Testy probíhají podobně jako domácí těhotenské močové testy. V těchto dnech se mění i vzhled a charakter vaginálního hlenu. Úplnou jistotu však budete mít, pokud navštívíte svého lékaře a ten zjistí hladinu hormonů ve vašem těle.

 

Jste "v tom"? Jste těhotná?

Určitě každá z nás ví, že se ženské tělo během těhotenství mění. Nejznámějším příznakem je ranní nevolnost. Ta se může projevovat nejen ráno, ale i během dne nebo i v noci a může způsobit zvracení. Těhotná žena může být citlivá na vůně a pachy, mohou se také projevit příznaky nechuti u některých jídel. Dalším příznakem těhotenství mohou být změny nálad, změna charakteru vaginálního výtoku, celková únava. Nejviditelnějším příznakem pro ženu je vynechání menstruačního cyklu. Všechny tyto znaky však mohou být i příznakem nějaké nemoci, vyčerpanosti organismu nebo následek dlouhodobého stresu.

Jednoduchým způsobem se můžete ujistit o svém těhotenství domácím těhotenstkým testem. Dají se zakoupit v lékárně nebo v drogerii. Přibližná cena se pohybuje od 100Kč. S cenou ve většině případů roste i kvalita, čili spolehlivost testů.

Tyto jednoduché testy na těhotenství ve vaší moči zjistí přítomnost hormonu hCG (choriového gonadotropinu), který tvoří placenta. Testy se navzájem liší. Je potřeba si důkladně přečíst přiložený návod a postupovat přesně podle kroků. Odejmete moč do suché nádoby, vložíte do něj test označeným koncem dolů a počkáte předepsaný čas. Výsledek uvidíte přímo na testu. Test nemusí být 100 procent spolehlivý, proto je dobré test zopakovat a svůj výsledek si ověřit iu lékaře.

 

Pokud očekáváte svého vytouženého potomka, gratulujeme vám.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Obaly s obsahem bisfenolu brání dokonce i umělému oplodnění!

Dříve si ženy s otěhotněním nedělaly starosti. Tedy spíše dělaly, ale více s nechtěným otěhotněním, než s...
více…

Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?

Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat....
více…

Domácí cvičení pro těhotné ženy

Cvičení pro nastávající maminky pod odborným vedením je aktivita, která těhotným ženám skvěle prospívá. Ale...
více…

Těhotenství a porod dvojčat

Čekáte dvojčátka, nebo máte dokonce vícečetné těhotenství? Co to pro vás znamená? Jaký je rozdíl mezi...
více…

Těhotenství - povinná a doporučená vyšetření

Těhotenství není nemoc, ale preventivní vyšetření, která sledují zdraví těhotné ženy a vyvíjejícího se plodu...
více…

Čtyři otázky na téma otcovství

Chcete se stát otcem? Ne, hned, třeba za pár let. Jen je třeba si včas ujasnit, co pro vás otcovství znamená. Zkuste...
více…

Růst, vývoj a vývin dítěte

Růst, vývoj a zrání? Co tyto pojmy znamenají ve vztahu k období dětství? Jaké změny v jednotlivých etapách...
více…

Co s placentou po porodu?

Zamysleli jste se na touto otázkou? Lékař ji zkontroluje, zda je celá a pomocný personál ji odnese k likvidaci....
více…

Co ženy chtějí během těhotenství a porodu?

Těžko je psát obecně za všechny ženy, protože každá máme jinou cestu životem.   Jak ženy...
více…