Kojenecká kolika

Kojenecká kolika patří mezi nejtěžší a nejvíce znepokojivé zážitky nezkušených "nových" rodičů, s nimiž se setkávají v prvních týdnech až měsících života svého dítěte.

Definice

Pod kolikou tzv. tříměsíčních kojenců rozumíme záchvaty křiku kojenců v prvních měsících života bez zjevného důvodu, přičemž pláč trvá více než 3 hodiny denně, nejméně 3 dny v týdnu, po dobu nejméně 3 týdnů. Objevují se převážně, ale ne výlučně, v prvních třech měsících života (2 - 16 týdnů). Stav dítěte může být vázán na příjem potravy. Bolesti břicha, které se vracejí, jsou však častým problémem nejen v kojeneckém, ale i v předškolním a školním věku. Kolika se vyskytuje častěji u chlapců. Udává se až 15 - 20% výskyt, přičemž se objevuje zpravidla u dětí, které dobře prospívají.

 

Příčiny

Příčiny koliky tříměsíčních kojenců v užším slova smyslu se nedají objasnit. Příčiny kolikovitých bolestí břicha u dětí však mohou být různorodé. Existuje několik teorií, jak vznikají. Stav může být nejčastěji podmíněn hltavým pitím s polknutím většího množství vzduchu. U dětí, které pijí z lahve, může být důvodem i příliš velká dírka v dudlíku. Někdy je za potíže odpovědné napětí mezi matkou a dítětem (úzkostlivá matka). Na příčině může být i nezralost nervového systému dítěte, který není schopen zpracovat velké množství vnějších podnětů. Dítě je nadměrně stimulováno a jako formu uvolnění napětí využívá pláč. Proto může být u některých dětí účinná redukce stimulace. Příčinou může být i nezralý zažívací systém, který může být více citlivý na mléčné výrobky nebo jídla, které konzumuje kojící matka. Výsledkem je nadměrná tvorba plynu, který vzniká ve střevech a vede ke křečím v oblasti bříška. Tuto situaci může znásobit i fakt, že dítě se v tomto věku nedokáže otočit nebo jinak změnit polohu svého těla. Ukázalo se, že i kouření v domácnosti může vyplavovat hormon motilin, který způsobuje právě kolikové bolesti u dítěte. Dnes se zdá být nejpravděpodobnějším předpoklad, že děti, které pláčou, spolknou velké množství vzduchu. O příčinu organickou, např. malformaci zažívacího traktu, jde jen zřídka.

 

Příznaky koliky tříměsíčních kojenců

Pozdě odpoledne nebo večer, případně cca půl hodiny po pití začínají kojenci křičet a téměř se nedají utišit. Při křiku jsou děti červené až fialové, ručičky mají zaťaté v pěst, kroutí se a přitahují nohy k bříšku. Břicho bývá často nafouknuté a napnuté. Stav se zlepší až po odchodu plynů, resp. stolice a děti většinou usnou. U spících dětí se tyto změny neprojevují. Tyto děti mívají neobvyklou stolici jen zřídka a nevykazují žádné jiné poruchy.

 

Diagnóza

Nejdůležitějším opatřením na objevení příčiny koliky tříměsíčních kojenců je důkladné, pečlivé a zejména cílené kladení otázek, týkajících se obrazu potíží kojence, rodičům a hlavně matce. Na vyloučení malformací gastrointestinálního - střevního traktu a gastroezofageálního refluxu se používá vyšetření ultrazvukem, které je pro dítě bezpečné a nezatěžující. Dále je nutné vyloučit poruchu vstřebávání živin při intoleranci kravského mléka. Bílkoviny kravského mléka ženské mléko neobsahuje, ale v případě, že matka přijímá větší množství kravského mléka nebo výrobků z něj, mohou přestoupit do mateřského mléka. Příčinou zvýšeného nadýmání může být i intolerance laktózy, tedy mléčného cukru, kterou je také důležité vyloučit.

 

Terapie

Terapie spočívá v režimových opatřeních. Snažíme se snížit (přizpůsobit) množství vypitého mléka, aby odpovídalo potřebám kojence. Důležité je upravit techniku pití, omezit nadměrné polykání vzduchu, případně použít rektální rourku do konečníku pro usnadnění odchodu plynů. Vhodné jsou i masáže bříška ve směru hodinových ručiček, eventuálně teplé obklady a cvičení s nožičkami. Podává se čaj (např. fenyklový) nebo medikamenty (Sab simplex, Espumisan L ve formě kapek) snižující plynatost. Rodiče je třeba informovat o příčině obtíží.

Pokud je příčina koliky dítěte známa, léčba by měla být zaměřena na tuto příčinu. Pokud je za potíže odpovědné napětí v rodině nebo konfliktní situace, může pomoci např. psychoterapeutická léčba rodičů.

Pokud obtíže způsobuje výživa, musí se změnit strava (např. na takzvanou hypoalergenní, která je prevencí alergických onemocnění obecně). Při prokázané alergii na bílkoviny kravského mléka se podávají speciálně upravené formule. U kojící matky se změna stravy samozřejmě týká i potravin, které konzumuje (např. strava neobsahující kravské mléko).

Pokud jsou přítomny organické onemocnění, musí se cíleně léčit. Při malformaci může být nutné až operační řešení.

 

Předpověď

Po třech až šesti měsících obtíže u většiny dětí zmizí. Kolika tříměsíčních kojenců neznamená žádnou chorobu a kojenci postupně z těchto problémů "vyrostou".

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…

Nebezpečí z prošlých, dlouho skladovaných a špatně upravených potravin

Zdravá výživa bez zbytečných zdravotních komplikací, to především správná technika vaření a uchovávání...
více…