Kojení adoptovaného dítěte

Kojit své děťátko může nejen biologická, ale i adoptivní maminka, která děťátko neporodila.

Je to vůbec možné?

Přikládáním dítěte k prsu matky se stimuluje hypofýza a začne vylučovat hormony, které se podílejí na tvorbě mléka a jeho vypuzování z mléčných žláz. Kojení adoptovaného děťátka začíná tím, že náhradní matka si dítě přikládá k prsům. Protože mléko v prsou se zatím netvoří, musíme děťátku dodávat náhradní mléko. Děláme to pomocí suplementora, nádobky s dvěma cívkami, pověšenými na krku matky. Cívky jsou přilepeny na prsu, aby dosahovaly konce bradavek. Takto děťátko stimuluje matčin prs a pije náhradní mléko ze suplementora, dokud se matce nevytvoří vlastní. Podíl vlastního mléka by se měl postupně zvyšovat a náhradního snižovat. Někdy se však nepodaří přejít na výlučné kojení bez přídavku náhradního mléka. V tomto případě psychické aspekty vnímáme mnohem významněji než výživové.

 

Je nutná hormonální podpora?

Neexistuje možnost hormonální podpory při tvorbě mléka. Existuje léková podpora. Některé matky ji využívají, některé ne, ale přesto tvorba mléka nastupuje.

 

Je kojení adoptovaného dítěte novinkou?

Ne. Známe mnoho případů z historie, kdy kojení matky zastoupil někdo jiný. Známe případy starých žen, které si k prsům přikládaly osiřelé kojence a navodily pro ně tvorbu mléka. Také mladé dívky, které ještě neporodily dítě, se ujaly malého, opuštěného miminka a kojily ho. Existují i přírodní národy, u nichž po úmrtí matky při porodu převezme roli nakrmit dítě na sebe muž a přikládá si ho k prsům. Je to jediný způsob, který zná, jak dítě nakrmit a udržet ho při životě. Muž má mléčné žlázy, které jsou zakrnělé.

 

Na co je kojení adoptovaného dítěte dobré?

Kojení adoptovaných dětí může sloužit jako přirozený prostředek k vybudování vztahu mezi adoptivními rodiči a dítětem. Může podstatně ovlivňovat vytvoření pouta mezi matkou a dítětem.

Pro matku je příležitostí prožít mateřství nejen ve vlastní psychice, ale i na vlastním těle. Matky udávají, že získaly nový pohled na sebe, na své tělo. Nezanedbatelné je i zdravotní hledisko. Kojení, jak víme, působí preventivně u některých typů onemocnění. Jako významnou skutečnost matky uvádějí vytvoření vzájemné vazby s dítětem v procesu adoptivního kojení.

U adoptovaného dítěte jde o vytvoření pouta mezi ním a náhradní matkou přirozeným způsobem. Kojení ani pouto většinou dítě nemohlo zažít u biologické matky. Pouto je základem pro budování jiných vztahů v životě dítěte i v jeho dospělosti, vytváří základ pro vytvoření vztahu k sobě, svým blízkým, k sociálnímu okolí.

 

Kdy je třeba začít?

Můžeme začít před adopcí a připravovat se na kojení určitými postupy. Můžeme začít i při přijetí děťátka, co je v našich podmínkách, kdy většinou nevíme, kdy k nám děťátko přijde, reálnější.

 

V jakém věku musí být děťátko?

Novorozeňátko až děťátko do věku jednoho roku. U každého děťátka posuzujeme individuálně sací reflex, návyk pití z láhve a pracujeme na tom, aby přisátí bylo úspěšné. V některých případech přisátí děťátka je od počátku bezproblémové, někdy musíme správné přisátí trénovat.

 

Co k tomu třeba?

Rozhodnutí, informace a dovednosti. Informace, nácvik dovedností, odbornou radu a podporu může poskytnout poradce. Proces adoptivního kojení je zejména v počátcích náročný a vyžaduje mnoho času a soustředěnosti. Dobré je mít možnost osobního kontaktu s poradcem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně přiložit miminko při kojení?

Poměrně hodně žen na začátku kojení řeší popraskané bradavky, nadměrné nalití prsů, které je obtěžuje a je...
více…

Je odsávání mateřského mléka vždy nutné?

Maminky často řeší už před porodem, jakou odsávačku na mléko si mají koupit. Zjišťují, zda je lepší...
více…

Jak předejít alergiím u dětí? Kojte co nejdéle.

Alergických dětí stále přibývá. Pokud se ve vaší rodině alergie vyskytuje, buďte pozorní a vsaďte raději na...
více…

Jak vybrat odsávačku mateřského mléka?

V poslední době mám pocit, že odsávačku na mléko považují těhotné ženy za nezbytnost, kterou je třeba mít...
více…

Jak postupovat v případě vzniku bolestivých a popraskaných bradavek během kojení?

Moje nadšení z kojení se po pár dnech změnilo na utrpení! Myslela jsem, že všechno dělám správně. Miminko se...
více…

Jak by se měly stravovat kojící maminky?

Pro zachování dobrého zdraví maminky a předpokladu úspěšného kojení je i správná výživa. Dopřejme si jídla...
více…

Odsávání mateřského mléka

Jaký je rozdíl mezi odstříkáváním a odsáváním mateřského mléka? Oba postupy zajišťují sběr mateřského...
více…

Mléko pro dítě

Kojení - přirozená výživa dítěte Ideálním pokrmem pro novorozence a kojence je mateřské mléko. V porovnání s...
více…

Mám dost mateřského mléka?

Snad každá maminka, která kojila své dítě, zažila pocit nejistoty, zda má dost mléka. Pokud se i stane, že...
více…

Správná poloha při kojení

První přiložení k prsu - kojení: Brzké přiložení k prsu je velmi důležité pro nácvik správné techniky ...
více…