Kojení po císařském řezu

A bude to císařský řez ...

Čím dál více dětí přichází na svět císařským řezem, ke kterému se přistupuje, aby se zachránil život matky nebo dítěte. Bývá plánovaný nebo se o něm rozhodne během porodu. Tato operace probíhá pod celkovou nebo částečnou (epidurální, spinální) anestezií. Je však třeba upozornit na fakt, že určitý počet císařských řezů se dělá z určité pohodlnosti - dokonce i bez lékařského odůvodnění: myslíme při tom na uplácení gynekologů, strach maminek z normálního porodu, neochota lékařů a maminek rodit ve stresu (např. v noci, o víkendech nebo svátcích). Nesmíme při tom zapomínat, že ačkoli je císařský řez dnes již dobře ověřenou technikou přivádění dětí na svět, je to přece jen nemalý chirurgický zákrok.

 

Důsledky?

Jeden z důsledků tohoto "nepřirozeného" porodu je bolestivá jizva, dále je to psychická nepohoda (už jsem opravdu matkou?), nepříjemný pocit při sezení a těžké první kroky po probrání se z anestezie. Avšak mobilizace nohou a uvedení těla po císařském řezu do pohybu je velmi důležité z hlediska rychlé rekonvalescence. Délka pobytu v nemocnici je po operaci přibližně týden a stehy se vytahují po 5-7 dnech po zákroku.

 

Budu moci kojit?

Kojení umožňují dva hormony oxytocin a prolaktin. Prolaktin se vytváří v průběhu celého těhotenství, zatímco oxytocin je hormon, který se začne vylučovat až na jeho konci, resp. těsně po porodu. Na to, aby se kojení dobře rozeběhlo, je tedy třeba začít s kojením ihned. Přiložení děťátka k prsu bezprostředně po porodu je zároveň nejlepším předpokladem úspěšného kojení. Totiž, pokud nedojde do 24 hodin ke stimulaci prsu, (sání dítěte nebo dráždění bradavek) hrozí oslabení mechanismu tvorby mléka, protože množství potřebných hormonů k rozběhnutí kojení začne po pár hodinách po porodu klesat. Ať se porod vedl jakkoli (přirozeně - porodními cestami nebo císařským řezem) tvorbu mléka je potřeba podpořit přiložením miminka, a to co nejdříve po jeho narození.

 

První kojení

V některých případech - po císařském řezu nebo po velmi těžkém porodu pro dítě či matku - je možné nastartovat laktaci do 48 hodin po porodu. Důležité je přikládat během 48-72 hodin děťátko co nejvíce k prsu, jak jen to jde, nebo odstříkávat si mléko, pokud je dítě na sání ještě příliš unavené a nedokáže to.

Tímto způsobem by se měly zpočátku kojit zejména předčasně narozené děti. Matka si během prvních dnů mléko odstříkává a lékařský personál nebo rodina ho přinášejí miminku. Pití tohoto mléka z láhve bychom se měly v prvních hodinách po narození miminka raději vyhnout, aby se nenarušil jeho přirozený sací reflex, a tím vzrostlo riziko, že bude odmítat sát z prsu. Odstříkané mateřské mléko se doporučuje podávat stříkačkou nebo lžičkou. Nesmíme zapomenout, že mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály a také protilátky, které chrání miminko před infekcemi a nemocemi. Po 48 hodinách po porodu není kojení zcela vyloučeno, ale bude pravděpodobně probíhat mnohem hůře, protože množství potřebných hormonů pokleslo a děťátko se začalo krmit z lahve.

 

Ještě i ta děloha!

Kromě toho, po porodu se začne děloha stahovat do původní velikosti. Tyto stahy při zavinování způsobuje hormon oxytocin, který, jak jsme již uvedli, je důležitý i pro kojení, a tedy kojení zase napomáhá zavinování dělohy. Nicméně stahy mohou být bolestivé a dokáží první chvíle kojení znepříjemnit.

 

Poloha při kojení po císařském řezu

Mechanismus spuštění laktace (tvorby mléka) je stejný pro všechny maminky, ať již rodily "normálně" nebo "císařským řezem". Avšak polohy při kojení po císařském řezu se doporučují spíše v poloze vleže, aby se předešlo bolesti způsobené jizvou na bříšku po císařském řezu, vhodná je zejména poloha fotbalového nebo rugby míče. Protože kojení vleže není až tak jednoduché, potřebuje maminka, která začíná s kojením, pomoc, a to hlavně se správným přiložením miminka k prsu alespoň do té doby, dokud se jizva neuzavře a kojení bude možné také v sedě.

 

Psychika

Problémy s kojením po císařském řezu jsou spíše psychického původu. Novorodička, která takto rodila, může mít pocit, že neprožila "normální" porod, že se necítí matkou, a proto nebude mít ani dostatek mléka. Navíc, když je porod proveden v naprosté anestezii, únava, kterou taková rodička prožívá, ji odrazuje od kojení a tím u ní tvorba mléka může probíhat hůře.

 

Nepřirozený porod

Nadměrné lékařské zásahy (tzv. přemedikalizace) do porodu a přílišná lékařská péče o novorozence, s jakými se dnes setkáváme, stěžují vytvoření citové vazby mezi rodiči a dítětem; a vůbec projevení mateřského nebo otcovského citu není v nemocničním prostředí zvykem. Dítě je od matky odděleno, zatímco oběma by fyzický kontakt pouze prospěl. Takto jakoby dával rodičům zdravotnický personál pocítit, že nejsou schopni se sami o své dítě postarat, vlastně nemohou pro dítě nic udělat. Při "prvních problémech" s kojením se raději upřednostní v nemocnici láhev, hygiena se musí až přehnaně dodržovat, matky by měly kojit pouze ve stanoveném čase, přičemž i délka kojení je regulována - pro všechny děti stejně .... To vše "novopečené" maminky znechucuje a dělá kojení nepříjemnou záležitostí. Chybí dostatek času a pohody, a odtud pak pochází většina problémů či neúspěch při kojení. A zatím by novorozenec potřeboval pocit bezpečí, tepla a kvalitní soustavnou výživu tak, jako když byl v bříšku.

První dny nejsou snadné, ale maminky nesmějí ztratit odvahu a víru v kojení a v tom by jim zdravotnický personál měl podat pomocnou ruku. Existují také ochotné zdravotní sestřičky, které vám i po sté vysvětlí techniku, frekvenci a polohy při kojení. Takto poučené maminky se následně snáze vyhnou zbytečné bolesti.

 

Na povzbuzení

Císařský řez není překážkou pro kojení.

Matka po císařském řezu má právo na odbornou pomoc při kojení.

Matka i po císařském řezu může dostat dítě k prsu hned, resp. do hodiny, po porodu a to i po "epidurálce" nebo po celkové anestezii.

Pokud k prvnímu kojení přijde až po vašem probuzení, nemusíte mít dostatek sil na kojení a ani vaše dítě nemusí mít dostatek sil na sání, což může být důsledek anestezie.

Kojení po císařském řezu vyžaduje čas, pomoc a adaptaci.

Po císařském řezu může být nástup laktace trochu opožděný, zejména pokud je maminka obzvláště unavená.

Některé maminky si stěžují na bolestivé stahy během kojení. Jde o fyziologický jev, který souvisí se stahováním dělohy a je dočasný.

Po císařském řezu má mít matka vyváženou stravu, zdravou, bohatou na proteiny, ovoce a zeleninu, aby se organismus rychle dostal do formy.

... A ještě potřebujeme hodně lásky, klidu, porozumění a povzbuzení

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké používat bylinky v těhotenství a při kojení?

Mnoho žen, když čeká miminko nebo své miminko kojí, si dává mnohem větší pozor na to, co se dostane do jejich...
více…

Zánět prsu

V poslední době se roztrhl pytel s maminkami, které postihl zánět prsu. Může to být nedostatečnými informacemi, se...
více…

Mastitida

Ty z nás, které mají za sebou pár měsíců, a možná i pár let kojení, mají většinou s nějakým tím zánětem prsu...
více…

Mám dost mateřského mléka?

Snad každá maminka, která kojila své dítě, zažila pocit nejistoty, zda má dost mléka. Pokud se i stane, že...
více…

Jak dlouho kojit? (odstavení dítěte)

U kojence starého přibližně 5 měsíců (někdy staršího, zřídka mladšího), již mateřské mléko nekryje celou...
více…

Jak by se měl ke kojení stavět váš pediatr?

Praktický lékař pro děti a dorost by měl znát zásady správné techniky kojení, umět řešit problémy při kojení a...
více…

Hypoalergenní mléko

S narůstajícím výskytem alergických chorob si stále častěji klademe otázku, jak lze těmto nemocem...
více…

Alergická onemocnění dětí a kojení

Jaký je význam kojení pro dítě, abychom minimalizovali riziko vzniku alergií? Kojení je nejideálnějším způsobem...
více…

Strava při kojení

Při kojení předává maminka důležité látky a živiny svému miminku. Mateřské mléko je ideální pro dítě svým...
více…

Příprava na kojení

O významu kojení pro miminko i pro maminku není pochyb. Mnoho maminek má však z kojení obavy. Bojí se, jak tento úkol...
více…