Návod pro úspěšné kojení

Co by měla matka vědět a udělat proto, aby úspěšně kojila?

První dny po porodu chrání matka své dítě zejména před infekcemi a v její mléčných žlázách se vytváří jen málo hustého prvního mléka (mleziva), které obsahuje především protilátky. Na to, aby se jí vytvářelo dostatečné množství zralého mléka, které novorozené dítě potřebuje pro svůj rychlý růst v prvním půlroce života by měla:

- Přikládat dítě k prsu a kojit co nejdříve po porodu

- Kojit často, podle potřeb dítěte, i v noci, 8-12 x za 24 h

- Nedokrmovat, zejména ne z láhve!

- Osvojit si zásady správné polohy, přiložení dítěte a odstřikování přebytečného mléka.

 

Proč dokrmování z láhve překáží dobré tvorbě mléka a tím přispívá k předčasnému odstavení?

Víme, že předpokladem úspěšného kojení je správné a časté přikládání dítěte k prsu. Jednak proto, aby se zasytilo, ale i proto, aby odsáváním podněcovalo tvorbu hormonů, nutných pro tvorbu mléka v mléčných žlázách. Každé dítě je jedinečné. Pije podle svých fyziologických potřeb, které jsou regulovány na základě vrozených dispozic, ale především pocitem hladu. Z toho vyplývá, že chuť k jídlu má individuální rytmus, počet kojení na ukojení hladu je různý, stoupá na 8 - 12x za 24 hodin. Jakmile je dítě nasycené dokrmovaním z láhve, odmítá pít z prsu. Tím se snižují hormonální podněty pro tvorbu mléka, kterého je málo, brzy úplně zaniká. K předčasnému odstavení přispívá i to, že způsob sání z láhve je jiný, mnohem lehčí, než z prsu. Dítě je zmatené a odmítá prs matky. I proto je nutné, aby byla matka i po porodu spolu s dítětem v jednom pokoji a mohla ho kojit podle potřeby. Zdravé dítě samo nejlépe určí podle svých potřeb nejen čas, ale i délku kojení, která se pohybuje od 10 do 30 minut, někdy i více.

 

Příčiny nedostatečné tvorby mléka

Velká většina žen, až na malé výjimky, je schopna své dítě kojit tak, aby splnila svou mateřskou úlohu, pro kterou ji přizpůsobila příroda. Nejčastější příčinou selhání a přechodu na umělou výživu je jejich domněnka, že mají málo mléka. Avšak jen zřídka jde opravdu o nedostatečnou tvorbu mléka a i ta se zpravidla zlepší po častém přikládání děťátka k prsu a správném kojení. Naopak, přikrmování dítěte z láhve naruší jeho fyziologické potřeby tak, že začne odmítat sát z prsu. V důsledku toho se tvorba mléka snižuje, až zaniká.

Příčinou nedostatečné tvorby mléka je nejčastěji nedostatek znalostí matky o zásadách přirozené výživy kojenců, případně znalostí, jak správně řešit problémy, které se při kojení mohou vyskytnout.

 

Jaký způsob odstřikování je lepší, rukou nebo odsávačkou?

Doporučujeme především odstřikování rukou, které má několik výhod (je vždy dostupné, není potřeba kupovat odsávačku). Před odstřikováním, podobně jako před kojením, si matka důkladně umyje ruce mýdlem, připraví si vhodnou, čistou nádobku. Pohodlně si sedne a chytne rukou prs - palcem shora a ukazovákem z dolní strany prsu - v oblasti dvorce. Stlačuje a uvolňuje jeden prs nejméně 3 minuty. Odsávačka je vhodná u velmi nalitých prsou. Tehdy pomůže uvolnit mléko i jemná masáž prsu, teplé obklady, teplá sprcha.

 

Mnohým matkám se zdá, že jejich mléko je vodnaté. Není "slabé", nedostatečné pro výživu dítěte?

Vzhled mléka i jeho množství po porodu se mění podle potřeb dítěte. Po prvních dnech husté žluté mlezivo přejde ve zralé mléko, které je řidší, namodralé zejména na počátku kojení. Je to "přední mléko", které obsahuje zejména bílkoviny a dostatek vody. Proto není vhodné přidávat dítěti čaj, nebo jiné tekutiny. Po prvních minutách kojení nebo odstřikování z prsu se uvolňuje tzv. "zadní mléko", které je bělejšího vzhledu, hustší s vyšším obsahem tuku a dítě dobře zasytí. - Tedy mateřské mléko nikdy není slabé. Je tak dokonale přizpůsobeno potřebám dítěte, že se to odráží i na jeho vzhledu. Při správném kojení dostává dítě vše, co potřebuje: Zpočátku jen malé množství mleziva, ale s obrovskou schopností chránit novorozence před infekcemi a vstupem kontaminujících látek přes trávicí systém. Po prvním týdnu, po přechodu mleziva v dostatečné množství zralého mléka se doporučuje kojit z jednoho prsu (15-20 min.), aby dítě dostalo přední i zadní mléko a v něm vše co potřebuje. Pouze výjimečně - největší jedlíci - potřebují ještě dokrmení z druhého prsu.

 

Jaké jsou spolehlivé příznaky nedostatku mléka?

- Nedostatečný váhový přírůstek (méně než 500 g za měsíc)

- Malé množství husté moči (méně než 6x denně)

Častější pláč, neklid, dožadování se častého krmení nejsou spolehlivé příznaky. Většinou je vyvolávají jiné příčiny, ale i tehdy se po přiložení k prsu dítě utiší, prs většinou zakrátko samo pustí. Dost časté bývají v prvních 3. měsících kolikové bolesti bříška - neobjasněné příčiny, které se vyskytují stejně u kojených jako uměle živených dětí. Přikrmováním z láhve se stav ještě zhorší. Je třeba vyzkoušet různé jiné způsoby utišení pláče dítěte. Například, že si otec nebo matka vezme dítě do náruče tak, že spočívá bříškem na jeho rameni, nebo vzpřímeně s hlavičkou na rameni. Jindy pomohou lehké masáže bříška a jiné.

 

Dokdy je vhodné dítě kojit? Nejlepší výživu má dítě tehdy, pokud je:

- Zcela kojené do konce šestého měsíce

- Kojené a vhodně přikrmované do jednoho až dvou let, dokdy to matce a dítěti vyhovuje.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně přiložit miminko při kojení?

Poměrně hodně žen na začátku kojení řeší popraskané bradavky, nadměrné nalití prsů, které je obtěžuje a je...
více…

Je odsávání mateřského mléka vždy nutné?

Maminky často řeší už před porodem, jakou odsávačku na mléko si mají koupit. Zjišťují, zda je lepší...
více…

Jak předejít alergiím u dětí? Kojte co nejdéle.

Alergických dětí stále přibývá. Pokud se ve vaší rodině alergie vyskytuje, buďte pozorní a vsaďte raději na...
více…

Jak vybrat odsávačku mateřského mléka?

V poslední době mám pocit, že odsávačku na mléko považují těhotné ženy za nezbytnost, kterou je třeba mít...
více…

Jak postupovat v případě vzniku bolestivých a popraskaných bradavek během kojení?

Moje nadšení z kojení se po pár dnech změnilo na utrpení! Myslela jsem, že všechno dělám správně. Miminko se...
více…

Jak by se měly stravovat kojící maminky?

Pro zachování dobrého zdraví maminky a předpokladu úspěšného kojení je i správná výživa. Dopřejme si jídla...
více…

Odsávání mateřského mléka

Jaký je rozdíl mezi odstříkáváním a odsáváním mateřského mléka? Oba postupy zajišťují sběr mateřského...
více…

Mléko pro dítě

Kojení - přirozená výživa dítěte Ideálním pokrmem pro novorozence a kojence je mateřské mléko. V porovnání s...
více…

Mám dost mateřského mléka?

Snad každá maminka, která kojila své dítě, zažila pocit nejistoty, zda má dost mléka. Pokud se i stane, že...
více…

Správná poloha při kojení

První přiložení k prsu - kojení: Brzké přiložení k prsu je velmi důležité pro nácvik správné techniky ...
více…