Nejčastější problémy při kojení

Na rozběhnutí laktace má vliv několik faktorů

Jednak je to nastavení ženy ke kojení, její připravenost, anatomické předpoklady - tedy zda jsou bradavky v pořádku, velikost dvorců, překonané onemocnění či operace prsů, přístup a znalosti personálu, okolnosti porodu a stav novorozence. Takže zda kojení nakonec vyjde, je věc okolností, přístupu a akceschopnosti matky samotné ke svým potížím, ale také ochoty a schopnosti personálu věci řešit.

 

Začínáme kojit

Na začátku je nejdůležitější včasné přiložení dítěte na tělo matky a přisátí. Je to o to důležitější, když je mezi dvorcem a bradavkou matky nepoměr k velikosti úst dítěte, když je matka prvorodička nebo má za sebou neúspěšné kojení.

Takže obtíže matek vyplývají především z toho, že dítě se nenaučí správně přisát ve chvíli, kdy jeho schopnosti jsou nejvyšší. Dítě si matky často nežádají, jakmile je to možné, ale až když jim ho personál nabídne. Stále mají maminky pocit, že porod je něco, co musí nutně zakončit ležením na posteli a na dítě jistý čas nemyslí v praktickém slova smyslu. Samozřejmě, stává se, že se matka objektivně cítí výjimečně špatně, tam je odpočinek namístě. Tehdy je však důležité, aby se k tomu personál postavil správně a nechal dítě u matky a zastupoval ji na pokoji matky, ne na novorozeneckém oddělení. Jsou i opačné případy, kdy si matka žádá dítě hned po odchodu z porodního sálu, ale personál je hluchý ... Čím dříve se matka po porodu "uschopní", tím dříve bude mít mléko a o to lépe předejde obtížím.

 

Nejčastější potíže

Nejčastěji obtíže vyplývají z pozdního prvního kojení, velkých přestávek mezi nimi a z celkového nerespektování fyziologických potřeb novorozence.

Když se tedy všechno začne neoptimálně (i když je v tom matka zcela nevinně), matky mají pozdě a prudce nalité prsy a dítě, které stále nedokáže pít. Z toho vyplývají další problémy - zánět, retence, ragády a následný prudký pokles v tvorbě mléka. Dítě dostane umělou výživu z láhve, což znamená, že se naučí pít ještě později, ale jen tehdy, když matka zjistí jak. Pokud má dítě žloutenku, tak to znamená další komplikaci. Za normálních okolností dítě v tomto období již dohání nebo již dohnalo svou porodní váhu a všechno je v pořádku.

 

Problémy matky

1. Způsob přikládání dítěte, polohování: v 75% případů jde o prvorodičky. Matky mě kontaktovaly, protože se jim nedařilo dítě si přiložit, měly pocit, že něco není v pořádku, bolela je záda nebo měly pocit, že kojení není "ono". Do této kategorie jsou započítané i problémy s bradavkami, pokud matka volala, že má na ní trhlinku. Ukázalo, že maminka si dítě přikládala zabalené v peřince, či kojila na židli a byla k němu ohnutá.

2. Bolestivě nalité prsy: 85% prvorodiček Tento typ potíží může souviset s nadprodukcí mléka, což je v tomto období normální, horší je, pokud si matka nedokáže odstříkávat nadbytečné mléko, pokud je tento stav komplikovaný i retencí či ragádami. Někdy se stane, že dítě si pospí neobvykle dlouhou dobu a matce se z nevyprázdněných prsů zvýší teplota a velmi ji bolí. Matky jsou v takových případech velmi plačtivé, mají bolesti a proto se hůře soustřeďují na rozhovor o tom, jaké techniky jim uleví.

3. Ragády (trhlinky na povrchu bradavky): 85% prvorodiček. Tyto problémy má velká většina matek, které kojí zabalené v peřince. Z nemocnice si totiž přinesou právě takové informace. Ragáda je také velmi bolestivá komplikace a matky při rozhovorech často pláčou.

4. Jak správně odstříkávat mléko: 50% prvorodičky a 50% druhorodičky, tento typ otázek kladly matky, které pochopily, jak musí řešit potíže s nalitými prsy, ale nedařilo se jim odstříkat mléko ani s odsávačkou, ani ručně.

 

Problémy dětí

1. Spavost dítěte: ve všech případech šlo o děti s prodělanou fyziologickou novorozeneckou žloutenkou a matky si nevěděly rady, jak dítě nakrmit najednou, aby se nebudilo v 30 minutových intervalech s hladem. V takových případech je třeba dávat velký pozor, aby se dítě nedostalo do stavu, kdy organismus dítěte hladoví, ale dítě se přesto nehlásí o jídlo.

2. Dlouhé pití: v těchto případech se matkám zdálo, že děti pijí nepřiměřeně dlouho. Ujistily jsme se, zda je správně dítě přiloženo, v jaké je poloze, zda dítě usíná, zda si potřebuje odříhnout, jak matka cítí vyměšování mléka, zda dítě pláče, zda se odvrací nebo jen klidně s malými pauzami pije.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kojení a vliv nikotinu, kávy, alkoholu a drog na zdraví dítěte

Kojíte a nemůžete se stále vzdát kouření? Nekouřit v těhotenství by mělo být samozřejmostí, ale některé...
více…

Jak je to s užíváním léků během kojení?

U léčivých přípravků a kojení se vždy zapomíná na tři nejzákladnější fakta: - Zvažování...
více…

Jak by měl vypadat jídelníček kojící matky?

Dostaly jste od Vaší pediatričky při návštěvě poradny s Vaším miminkem ponaučení, co jako kojící matka (ne)...
více…

Proč se doporučuje kojit hned po porodu?

Řeknu vám pravdu, viděla jsem už všelijaké bradavky. Ale osobně jsem neviděla děťátko, které by se na jakýkoli...
více…

Jak postupovat při ukončování kojení?

Pokud se rozhodujete ukončit kojení, bylo by dobré zvážit některé věci, které jej provázejí. Dát čas dítěti...
více…

Z jakých důvodů se maminky rozhodují ukončit kojení?

Po několika měsících kojení (nebo částečného kojení) vašeho děťátka přemýšlíte o jeho ukončení. Důvody...
více…

Jak správně přiložit miminko při kojení?

Poměrně hodně žen na začátku kojení řeší popraskané bradavky, nadměrné nalití prsů, které je obtěžuje a je...
více…

Léčivé rostliny, které lze užívat během kojení

Navzdory všeobecnému postoji, že léčivé rostliny jsou na léčení tou nejpřirozenější cestou, v období...
více…

Je odsávání mateřského mléka vždy nutné?

Maminky často řeší už před porodem, jakou odsávačku na mléko si mají koupit. Zjišťují, zda je lepší...
více…

Jak předejít alergiím u dětí? Kojte co nejdéle.

Alergických dětí stále přibývá. Pokud se ve vaší rodině alergie vyskytuje, buďte pozorní a vsaďte raději na...
více…