Problémy při kojení

Po prvních dnech se ňadra často bolestivě "nalijí", dítě se neumí dobře přisát. Dá se tomu předejít?

Při rozvoji tvorby mléka po porodu mají některé matky problémy s tím, že "mléko přijde" náhle: Několik dní (3-5) po porodu se v důsledku zvýšeného prokrvení a nadměrné tvorby mléka prsa zvětší, jsou horká, mléko z nich odkapává. Časté kojení a vyprazdňování prsů - ve dne, v noci - přinese největší úlevu. Po pár dnech se tvorba mléka přizpůsobí potřebám dítěte a matce se uleví. K bolestivému "nalití" prsů dochází nejčastěji tehdy, když matka nemá po porodu novorozené dítě u sebe na pokoji, nekojí ho dostatečně často a neodstříkává si přebytečné mléko. Průběžným dobrým vyprazdňováním je možné této komplikaci předejít nebo ji zvládnout. Pokud je prs příliš nalitý i před kojením, doporučujeme trochu mléka odstříkat, aby dítě mohlo lépe zachytit bradavku a dvorec. Zvláštní pomoc zdravotníků potřebují matky, které mají mnohem plošší, nedostatečně vyklenuté bradavky. Většinou i tehdy dokáže dítě při správném přiložení uchopit prs tak, aby mohlo pít přímo z prsu. Prsní kloboučky by se měly používat jen na přechodnou dobu.

 

Co by měla matka vědět, aby předešla komplikacím při kojení, zejména bolestivosti, poranění bradavek?

Každá matka by si měla co nejdříve po porodu osvojit vhodnou techniku kojení. Při správném uchopení prsu nevyvolává sání bolest. Ta vzniká tehdy, pokud je dítě nesprávně přiloženo a brzy se vytvoří na povrchu bradavky trhlinky (ragády), které jsou nejčastější komplikací kojení. V mnoha nemocnicích je již zdravotnický personál připraven na to, aby kvalifikovaně posoudil techniku kojení, a aby každé matce při rozvoji kojení pomohl. Při správném uchopení prsu je bradavka chráněna hluboko v dutině ústní, dítě přisouvá mléko do úst ždímáním dvorce a tlakem jazyka zdola. Někdy může dojít k jejímu poranění tehdy, pokud dítě po ukončení kojení usne bez toho, že by prs pustilo. Pak je nejlepší, pokud matka pootevře pusinku vložením svého čistého malíčku do koutku úst. K prevenci problémů s prsy patří ještě správné dodržování zásad hygieny, zejména důkladné mytí rukou mýdlem. Doporučení mýt mýdlem i ňadra před kojením jsou zastaralá a nejsou vhodná z několika důvodů: vysušují jemný povrch bradavek, zbavují je mazu vytvářeného žlázkami na okraji dvorce, který slouží na jejich ochranu. Není vhodné přikrývat prsa neprodyšnou plenou, která rychle orosí. Naopak, příznivý účinek má sucho, působení vzduchu na odhalená ňadra.

Kromě správné techniky kojení by se každá matka měla naučit již v první dny účinné technice odstřikování mléka. Je to mnohem snadnější než později, kdy se u většiny rodiček ňadra náhle "nalijí" a mléko se uvolňuje z mlékovodů jen s velkou námahou.

Časté, správné kojení a vyprazdňování mléka nejlépe pomohou předejít poškození bradavek a dalším komplikacím při kojení.

 

Co dělat při bolestivých bradavkách, pokud přesto ragády vzniknou? Není lepší přerušit kojení?

Přerušit kojení není vhodné a zpravidla ani nutné. Pokud, tak jen na krátko (a důsledně odstříkávat). Zpravidla se mu dá předejít:

- Zlepšením přiložení a přisátí dítěte

- Častějším kojením a odstřikováním

- Tím, že se ňadra myjí jen jednou denně, bez mýdla

- Že se nepoužívají různé kosmetické přípravky

- Že se po kojení nanese na bradavky trochu zadního mléka, případně v tenké vrstvě hojivé masti s obsahem kalcia

- Že se nechávají prsa volně nezakrytá na vzduchu

 

Nesprávné kojení a vyprazdňování prsů, často spolu s vyčerpáním, stresovými situacemi ovlivňujícími matku mohou zapříčinit zablokování mlékovodů se zatvrdlinou v oblasti prsu. Postupy ošetřování jsou stejné, jak byly uvedeny. Vhodné je ještě připojit lehké masáže prsů, šíje a zad na posílení tvorby hormonů uvolňujících mléko z mlékovodů, teplé obklady na usnadnění odtoku mléka. Přiložení studených obkladů po krmení zmírní prokrvení a bolest. V Anglii doporučují laktační konzultantky v takových případech přikládání čistých zelných listů na postiženou oblast.

 

Jak postupovat pokud vznikne zánět prsu?

Zatímco uvedené lehké komplikace se mohou vyskytnout - zejména při rozvoji kojení - dost často, záněty prsu jsou zejména díky dobré péči vzácné. Infekční bakteriální zánět prsu je vždy závažnou komplikací, vyžaduje odborné vyšetření a léčení ženským lékařem. Obvykle začíná prudkým nástupem horečky při bolestivosti a zatvrdnutí oblasti prsu, s horkým, červeným povrchem. Sdruží se také celkové známky malátnosti, podobné jako při chřipce. Obvykle vzniká tehdy, když se nepodaří zvládnout účinnými postupy bolestivé zduření a ragády, které bývají vstupní branou infekce. Kromě uvedených způsobů ošetřování prsů je nutná léčba antibiotiky, která umožňují pokračovat v kojení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stravování kojící matky

Jako maminka prvorodička, ve zralém věku, po prodělaných obtížích s otěhotněním jsem byla velmi citlivá na své...
více…

Kojení a léky

Podle současných znalostí je jisté, že mnohé léky, které užívá matka, se vylučují do mateřského mléka a...
více…

Kojení po císařském řezu

A bude to císařský řez ... Čím dál více dětí přichází na svět císařským řezem, ke kterému se...
více…

Alergická onemocnění dětí a kojení

Jaký je význam kojení pro dítě, abychom minimalizovali riziko vzniku alergií? Kojení je nejideálnějším způsobem...
více…

Strava při kojení

Při kojení předává maminka důležité látky a živiny svému miminku. Mateřské mléko je ideální pro dítě svým...
více…

Laktační poradkyně

Mnoho maminek v dnešní době se snaží své miminko kojit. Některé ženy nezaznamenaly během kojení téměř žádné...
více…

Kojení a menstruace

Návrat menstruace po porodu bývá u každé ženy odlišný. Mimo jiné obnovení menstruace po porodu ovlivňuje i kojení,...
více…

Kojení a kofein

Kojení vyžaduje určité úpravy a změny v jídelníčku ženy. Je samozřejmé, že se to v období kojení nesmí...
více…

Kde hledat pomoc při kojení?

Přesto, že kojení je jednou z nejpřirozenějších věcí v životě ženy-matky, ne vždy to jde celkem bez problémů....
více…

Bolestivé bradavky při kojení

Kojení může být krásné, ale nejednou je doprovázeno různými problémy. Jednou z častých nepříjemností jsou i...
více…