Umělá výživa kojence

Po miliony let zajišťovala přirozená výživa kojenců přežití lidského rodu.

Jen výjimečně se podařilo udržet při životě dítě, které nebylo kojeno. Situace se změnila v druhé polovině dvacátého století. Díky vyspělému průmyslu se podařilo vyrobit z kravského mléka přípravky pro výživu kojenců, které do značné míry bezprostřední, smrtelné ohrožení života zažehnaly. Díky obrovské reklamě se stala umělá výživa populární a rozšířila se po celém světě. Ani Česká republika nebyla výjimkou a po druhé světové válce se prudce snížil počet kojených dětí. Již v prvních měsících dostávala většina dětí umělou výživu. Od roku 1980 se pomalu situace zlepšuje. Přetrvávají však závažné nedostatky. Na konci třetího měsíce má už polovina dětí umělou výživu, často nesprávného složení. V souvislosti s umělou výživou kojenců jsou nejčastější následující otázky:

 

Dnes je i v našich obchodech a lékárnách mnoho druhů umělých mlék i pro nejmenší děti. Odkdy jimi lze živit dítě bez rizika?

Věk dítěte je velmi důležitý pro rozhodování o způsobu výživy. Zejména v prvních 4.-6. měsících je důležitá jeho výživa mateřským mlékem, které je pokračováním mateřské výživy a ochrany před porodem. Kromě živin poskytuje novorozenému dítěti i další složky, které ho důmyslně chrání před infekcemi, usnadňují mu přizpůsobení na změnu prostředí a přechod na jinou než mateřskou výživu. Z toho vyplývá, že největší riziko hrozí dítěti při odstavení a zavedení umělé výživy po porodu a v prvním měsíci přibližně do 4. měsíce.

 

Je možné snížit rizika, kterými předčasná umělá výživa ohrožuje zdravý vývoj dítěte?

V zásadě lze odpovědět ano, ale s vynaložením velkého úsilí. Schopnost matky zajistit správnou umělou výživu do velké míry souvisí s její obětavostí, vzděláním, pochopením v rodině a bohužel také s ekonomickým postavením rodiny. Kvalitní přípravky umělých mlék pro kojence jsou drahé.

Z našich zkušeností vyplývá, že to malé procento matek, které opravdu nemůže kojit ze závažných příčin (ani při všech snahách o rozvoj tvorby mléka po porodu) dokáže zpravidla zajistit dobrý vývoj dítěte i při umělé výživě: Zvýšeným úsilím o náhradu přirozených tělesných kontaktů s dítětem , výběrem vhodných druhů přípravků. Ohroženy jsou děti, kde je předčasné odstavení důsledkem nevědomosti, lhostejných vztahu k dítěti, snahou vrátit se co nejdříve do společenského života. Mimořádně vysoké ohrožení vyplývá z nedostatku znalostí a dovednosti matky ve špatných sociálních a hygienických podmínkách rodiny.

 

Jak vybrat správný druh umělé výživy?

Jen zřídkakdy se matce po porodu nevytváří dost mléka ani při kvalifikované pomoci a je třeba dokrmovat dítě umělou výživou. Pro výživu v prvních měsících jsou nejvhodnější počáteční adaptovaná umělá mléka. Vyrábějí se z kravského mléka, úpravou jeho složek tak, aby se zmírnily rozdíly oproti mateřskému mléku (ve složce bílkovin a cukrů). Jsou to: Nutrilon Premium, Nutrilon 1 Forte, BEBA1, NAN 1, Mimilon Start. Na trhu jsou ještě částečně adaptovaná mléka, například Aptamil. Sušené mléko pečlivě připravujte dle návodu, množství odměřte odměrkou. Je nejlepší vybraný druh mléka neměnit a podávat ho, dokud dítě nedostává příkrm, přibližně do 6. měsíce.

U dětí živených umělou mléčnou výživou je vhodné začít s příkrmem od ukončeného 4. měsíce, kvalifikovanou radou dětského lékaře. Postupně při rozšiřování jídelníčku lze nahradit počáteční umělá mléka pokračovacími. Pokračovací umělá mléka mají také upravené složení snížením bílkovinné složky, jsou obohacena některými důležitými stopovými prvky (železem) a vitamíny. Na našem trhu jsou pod jmény: Nutrilon 2 Follow-on, BEBA 2, NAN 2, Hamilon Standard. Potřebné množství v tomto věku je přibližně 500 ml za den a je vhodné používat jej i pro přípravu obilných kaší po 7. měsíci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kojení vyžaduje stravu plnou vitaminů a dostatek tekutin

Aby byly ženy po porodu zdravé, tvořilo se jim dostatek mléka a byly i během cvičení plné energie, měly by pečlivě...
více…

Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Pes pomáhá těhotným ženám nejen srovnat psychiku, ale také přispívá ke zdraví miminka

Čekáte miminko? Pořiďte si pejska! Že je to dobrý nápad, o tom vás hned přesvědčíme. Pes přináší do rodiny...
více…

Výživa, která obsahuje pět základních chutí, vede ke zdraví a štíhlé postavě

Tradiční čínská medicína, vnímá pacienta komplexně a pracuje s poznatky o proudění energie v těle v drahách...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Nebezpečí, které hrozí dětem v překrytém kočárku

Svítí vašemu děťátku do kočárku sluníčko? Určitě ho šimrá, dráždí oči a mohlo by ho i spálit... Nač...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Masáž olivovým olejem pro miminka i jejich maminky

Olivový olej je zdravý produkt, který vzniká lisováním oliv. Je výborný v teplé i studené kuchyni, ale i v péči o...
více…