Zánět prsu

V poslední době se roztrhl pytel s maminkami, které postihl zánět prsu. Může to být nedostatečnými informacemi, se kterými maminky často přicházejí z porodnic?

Nejdříve bychom měli pochopit rozdíl mezi retencí mateřského mléka, nebo jak to lidově nazýváme zadržením, a zánětem. Retence mateřského mléka (zadržování v mlékovodu) a zánět jsou velmi podobné.
Zadržování mateřského mléka

vzniká na různých místech prsu a projevuje se jako citlivé místo, často s "hrudkou". Většinou se dá dobře rozmasírovat (ideálně před přiložením děťátka) a při kojení ho děťátko "vysaje". Pokud se však taková retence objevuje pravidelně a zanedbáte ji nebo se k tomu přidá zvýšená teplota, případně zarudnutí, je tu náběh na zánět prsu, a s tím je třeba urychleně něco dělat. Některé zdroje tvrdí, že pokud zadržování trvá více než dva dny, na stejném místě, tak je to již pravděpodobně zánět. Pokud se chcete vyhnout chronické mastitidě, rozhodně zkuste následující rady brát i jako prevenci.


Co dělat:

Kojit, kojit, kojit. Zbytečně neodstříkávat - pokud to není nutné.

A následující radu berte vážně - je jedna z nejúčinnějších: Odpočívat, spát i přes den spolu s miminkem a nedělat nic jiného než často a vydatně kojit - dítě retenci uvolní nejlépe ... Dokonce při silném zánětu prsu je nutné častěji kojit z toho postiženého. I v noci. Pokud dítě nechcete budit, a prs je velmi nalitý, je nutné ho trošku odstříkat. Jen do té míry, abyste se cítily lépe, ne "do poslední kapky". Při zánětu je třeba ležet v posteli! Nejen ty dva - tři dny dokud je zánět citlivý či dokud máte teplotu, ale celý týden. Spolu s miminkem. Pokud máte starší děti, svěřte je do péče někomu důvěryhodnému. Potřebujete v první řadě pohodu ...

Mimochodem k pohodě může přispět i váš partner, resp. někdo jiný. Výborně všem maminkám prospěje promasírování horní části zad, kolem lopatek, ramen a krku. Kromě jiného je tam jakýsi spouštěč oxytocinu - hormonu, který mimo jiné pomáhá uvolňovat mléko z prsů. I to přispěje k prevenci a odstranění problému.

 

Tvarohový zábal

Pokud se již cokoliv neobvyklého na prsou objeví - hrudka, červené místečko či je prs citlivý na dotek, uleví vám tvarohový zábal. Hrudkovitý tvaroh je nejlepší. Dejte ho do bavlněné pleny a do chladničky. Když už je studený, přiložte si ho po kojení na prsa, dokud tvaroh "nevyschne. Pokud máte zkušenosti s aromaterapií nebo máte doma kvalitní silici, zkuste tvaroh s kapkou levandule. A abych tuto informaci nenechala nedopovězenou ... ze zkušenosti vím, že maminky jsou často popletené všemi radami, které dostávají. Někdo radí dávat studené obklady, někdo teplé, kdy a jak se většinou "zapomene" říct.

 

Teplé či studené?

Takže: Prs nahřívat a masírovat před kojením. Ideální jsou níže popsány bylinkové zábaly - vše v teple, není potřeba po nich mýt prs před kojením. Teplo uvolní a "otevře" mlékovody, děťátko tak snadněji pije, všechno sražené mléko snadněji vytéká, prsa se lépe vyprázdní. A po kojení používáme chladné, resp. vlažné obklady. Chlad mlékovody zase stáhne, aby se tam už zbytečně nevytvářelo příliš mléka. Neboť příliš mnoho mléka může vést k retenci a ta zase k zánětu a ten zase k dalším problémům.

 

Antibiotika či babské rady?

Při zánětu, který sama nezvládnete do dvou dnů, resp. při takovém, kdy již máte vysokou teplotu, vám lékař předepíše antibiotika. Zde jsou babské rady, které můžete využít od prvních příznaků stejně jako během užívání léků.

Někdy se zánět opakuje kvůli popraskaným bradavkám. Přes ně se do těla maminky mohou dostat nežádoucí bakterie, vniknout infekce a podobně. Zde nejvíce pomůže správné přiložení děťátka. Při správném přiložení trhlinky - ragády nevznikají. A to dokonce ani po dlouhém kojení (i pokud trvá například půl hodiny). Pokud už je máte poraněné, použijte na bradavky například třezalku. Tuto krásnou bylinku se žlutými kvítky musíte zalít rostlinným olejem a nechat louhovat na letním sluníčku. Červený olej, který vznikne, podporuje hojení chronických ran (i bradavek a dvorců). Dá se koupit už udělaný.

Jestliže ho nemůžete udělat ani sehnat, zkuste použít kostivalovou nebo měsíčkovou mast. Ty nemusíte před kojením umývat. Příliš mnoho vody bradavkám škodí. Ideální je mýt prsa max. 1 x denně. Voda vysušuje (paradoxně - jak se udiveně ptala jedna moje maminka - "mokrá voda vysušuje?"). Takže ano, vysušuje. Stejně jako všechny kosmetické přípravky na mytí. Nepoužívejte na prsa nic takového. A už vůbec ne klasické mýdlo! Po kojení nechte prsa volné, aby na nich mohlo zaschnout to nejléčivější, co nám příroda nabízí - mateřské mléko a sliny vašeho děťátka.

 

Další použitelné bylinky

Pokud jste žena, která má doma zásoby různých čajů, můžete si udělat výluh, do toho namočit obklad a použít. Pokud vám takovéto "bylinkářství" není blízké, kupte si prostě sáčkový čaj, který jen zalijete horkou vodou a tak přikládáte.

Kontryhel - působí adstringentně - stahující a protizánětlivě. Výluhem si můžete oplachovat prsa, nebo spařený a jemně zchlazený (teplý nikoli horký) čajový sáček přiložit k prsu. Případně udělat obklad. Můžete ji i pít. Je to typicky ženská bylinka. Na všechny naše ženské problémy ...

Heřmánek - vnitřně i zvenku je antibakteriální. Můžete ho použít jako kontryhel - čajový sáček nebo obklad. Ale pozor, někdo je na heřmánek alergický. Pokud jste to právě vy, zkuste heřmánkovou silici - ta (pokud je vysoké kvality) alergie nezpůsobuje. Kapku heřmánkové silice dejte do panenského rostlinného oleje a prsa promasírujte.

Šalvěj má protiplísňové, antivirové, antibakteriální a stahující účinky. Pozor pozor! Nepít, pouze přikládat čajové sáčky nebo obklady. Šalvěj jako čaj totiž snižuje tvorbu mléka. Použijte ji vnitřně pouze tehdy, pokud již s kojením potřebujete skončit. Zvenku však její účinky na retenci a záněty považuji za NEJLEPŠÍ!

Meduňkový čaj - ten vám doporučuji pít - proti stresu a na dobrý spánek.

 

A co přikládání listů?

Z dalších babských rad jste již určitě slyšely o přikládání zelných listů či přímo vinných obkladech. Osobně mám nejlepší zkušenosti s levandulí a šalvějí ...

Pokud se chcete zánětu vyhnout, odborníci radí tři věci:

Nepoužívat kloboučky ...

Nedávat nic jiného jen prs ...

Pokud dítě náhle začne pít méně (ale mléka je v prsu příliš mnoho), trochu odstříkat ...

 

Důvody, proč vznikají záněty:

Nejčastější důvod je stres. Brání tvorbě oxytocinu, mléko teče pomalu nebo vůbec a hromadí se ve žlázkách, které tvoří mléko..

Nejistota, nepohodlí, neklid ...

Při kojení nic nesmí tlačit, překážet mezi matkou a děťátkem. A oba se musí cítit pohodlně a příjemně, aby se oxytocin snadno spouštěl.

 

Opakované záněty

jsou také poměrně častým problémem maminek. Zde je třeba v prvé řadě udělat bakteriologický rozbor a až pak aplikovat konkrétní antibiotika.

Nejčastějšími důvody opakovaných zánětů totiž jsou:

Nevhodná antibiotika nebo krátké užívání (méně než 10 dní jeden typ)

Chronické ragády (ranky na bradavce či dvorci) - viz teplé bylinky a mastičky ...

Opakované infekce od děťátka, které se přes ragády dostanou do těla matky ...

 

Nedokonalý odtok mléka

Pokud se zánět objevuje stále na stejném místě, může to být i nějaká anatomická odchylka od normálu (ve žlázce např.)

Problémy s přisáváním děťátka - špatné přisátí, neúčinné sání, a pod.

A ještě dva problémy, které můžete pozorovat v této souvislosti. Zatvrdlé místo na prsu, stále na stejném místě ... bolestivé, z toho opakující se záněty, bolesti, teploty ... pravděpodobně vás postihl absces. Absces je uzavřené ložisko hnisu na jednom místě. Ten se musí otevřít. Některým maminkám praskne sám od sebe. Je to spíše výjimečné.

 

Ucpání mlékovodů

A na závěr - ucpání mlékovodů se někdy může projevit i tak, že vypadá jako bílá či žlutá tečka na bradavce nebo tenká tuková zátka - vypadá jako vlas. Je to vlastně sražené mléko, které ucpalo vývod mlékovodů. Je nutné jej odstranit - ideálně sama, ve sprše ... vyžádejte si u lékaře čistou jehlu a zkuste to vybrat. Opět jak uvádím nahoře .. nahřát, promasírovat, snažit se to vymačkat nebo alespoň "část" a nabídnout děťátku prs. Při sání bude vaším nejlepším lékařem ...

Držím palce ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Laktační poradkyně

Mnoho maminek v dnešní době se snaží své miminko kojit. Některé ženy nezaznamenaly během kojení téměř žádné...
více…

Kojení a menstruace

Návrat menstruace po porodu bývá u každé ženy odlišný. Mimo jiné obnovení menstruace po porodu ovlivňuje i kojení,...
více…

Kojení a kofein

Kojení vyžaduje určité úpravy a změny v jídelníčku ženy. Je samozřejmé, že se to v období kojení nesmí...
více…

Kde hledat pomoc při kojení?

Přesto, že kojení je jednou z nejpřirozenějších věcí v životě ženy-matky, ne vždy to jde celkem bez problémů....
více…

Bolestivé bradavky při kojení

Kojení může být krásné, ale nejednou je doprovázeno různými problémy. Jednou z častých nepříjemností jsou i...
více…

Samovolný potrat není žádná tragédie, příroda sama zasahuje a dalšímu těhotenství nic nebrání

Samovolný potrat je nejčastější poruchou těhotenství. Takto bývá ukončena zhruba polovina...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Děti, které trpí nadváhou, často měly nízkou porodní váhu

Obezita má kořeny ještě před narozením. Proto, milé maminky, stravujte se zdravě nejpozději během těhotenství,...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…