Začátky sexuality

To, že naše děti začínají žít sexuálním životem dříve, než jsme většinou začínali my, musíme přijmout jako FAKT. Pokud nám dítě oznámí, že s partnerem již plánují intimně žít, je to dobrá zpráva z toho hlediska, že dítě k nám chová důvěru (dokonce i tehdy, pokud nám řeknou, že se TO už stalo).

Je v té chvíli jedno, zda má vaše dítě 16, 17, či více let. Vám se zdá být na sexuální život moc mladé, což je asi přirozený jev. Ale právě proto, že vám důvěřuje a obrací se na vás, byste se neměli snížit k tomu, abyste mu sex a vše, co je s ním spojené, zakazovali. Sami si asi vzpomenete, že zakázané ovoce nejvíc chutná, je to tak? Raději si s ním promluvte otevřeně o sexu a všem, co je s ním spojené.

Klidně si k tomu vezměte i dobrou literaturu nebo ji doporučte svému dítěti. Vysvětlete mu i to, že jejich vztah se intimním soužitím změní na něco, co už není dětská láska a na něco, co může mít i následky. Samozřejmě, o antikoncepci si s nimi promluvte co nejotevřeněji. Myslím, že u chlapců je to o trochu jednodušší: otec si syna zavolá bokem, strčí mu do kapsy pár kondomů, případně navrhne, aby dívce zaplatil hormonální antikoncepci a je to. Trošku to zlehčuji, ale přece jen, u dívek je to trochu složitější. Když si představíte, že ta vaše donedávna copatá holčička je nebo se již chystá být ženou, je to zvláštní pocit. Proto si také myslím, že s dívkami je nutné vést rozhovor na toto téma citlivěji. Pokud řeknete dospívající dceři, že je na TO ještě mladá a ať ještě počká, pravděpodobně přikývne a i tak si to udělá po svém. Vzpomínám si na jednu svou známou, se kterou jsme měli dcery stejné staré. Když měly naše dcery 17 let, ptala se mě, jestli ta moje už má vážného kluka. Přikývla jsem a řekla mi, že ona to své dceři ještě "nedovolí". Nevím, zda jí to dovolila nebo ne, ale dcera se jí neptala a využila první příležitost, kdy nebyly rodiče doma. Protože nebyla ani trochu poučena, náhodný sex na mejdanu nezůstal bez následků a byla těhotná. Takže moje známá je již babičkou a její dcera svobodnou matkou. Netvrdím, že to vždy musí tak dopadnout, ale riziko je mnohem větší u dívek, které si o tom nemohou s matkou popovídat otevřeně.

Když si tak vzpomenu, ani mně to nebylo úplně jedno, když mi dcera oznámila, že již začíná intimně žít. V duchu jsem se z toho vzpamatovávala dost dlouho a když jsem později viděla, jak jí její kluk položil ruku na stehno, velmi mě to popuzovalo. Ale navenek jsem nedala nic najevo, protože jsem si řekla, že nepůjdu hlavou proti zdi. Proto jsem si raději s dcerou vyprávěla a společně jsme navštívily gynekoložkou, šly jsme se poradit o antikoncepci.

Ta mě velmi mile překvapila, věnovala se nám opravdu dlouho a mně i dceři vysvětlila, jaké jsou při užívání antikoncepce výhody a nevýhody. Nakonec jsme se dohodly a lékařka mě pochválila, že jsem dceru dovedla a ji také, že to bere zodpovědně. Dodnes nelituji, protože jsem mohla zejména spokojeněji spát. U druhé dcery jsem se zachovala podobně, ale ta si šla dát předepsat antikoncepci už sama, jen mi to oznámila. Hormonální antikoncepci užívaly v době, kdy chodily s klukem déle a vztah byl trvalejší. Ale znáte to, ne všechny vztahy vydrží a pokud se některá s klukem rozešla, antikoncepci vysadila. V té době, kdy některá z dcer neměla stálého partnera (a tedy ani antikoncepci), jsem pro jistotu nechávala doma vždy několik balení kondomů. Dívky věděly, kde je najdou v případě potřeby.

Dnes jsou již obě dospělé a tak si mohu říci, že to nebezpečné období máme za sebou a zvládli jsme ho. O sexu mluvíme stále otevřeně a pokud se budou cítit připraveny na založení rodiny, budu je v tom podporovat a těšit se na vnoučátka.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Autismus a jeho projevy u dětí

Autismus je celková vrozená vývojová vada, která zasahuje do všech oblastí vývoje dítěte, ale týká se hlavně...
více…

Pohádky zklidní malé děti

Proč jsou pohádky pro správný vývoj dítěte tak důležité? Čtení a povídání příběhů by i přes současnou,...
více…

Dvojčata a bezpečný domov

Narodila se vám dvojčata? Popíšeme vám některé nástrahy, které mohou vaše volně se pohybující dvojčata potkat....
více…

Mobilní telefon u dětí - pozitiva, ale i závislosti

Pokud máte dítě, určitě jste tuto otázku řešili, řešíte nebo řešit budete. Zodpovědní rodiče si kladou...
více…

Pravé životní hodnoty učte děti vlastním příkladem

Jak vysvětlit dětem hodnoty tak, aby je pochopily? Všichni rodiče touží po tom, aby jejich dítě rozeznalo dobré od...
více…

Období vzdoru u batolat

Jak by se dalo výstižně charakterizovat batole? Je to dítě mezi prvním až třetím rokem života.  Plné energie,...
více…

Co dětem neříkat?

Které věty by naše děti, které milujeme, neměly slyšet? Jsou slova, která ubližují, přestože nejsou vulgární a...
více…

Jak reagovat na sprostá slova ve slovníku dětí?

Jak reagovat na nadávky a vulgární výrazy u dětí, které většinou fascinují, přestože neznají jejich význam?...
více…

Příklady, kdy starší sourozenec žárlí na mladšího

Položit do krabičky, pěkně zabalit do ozdobného papíru, vyzdobit mašlí a poslat na Měsíc, zatímco z toho...
více…

Rady druhým

Zřejmě to všichni znáte: obvykle jinak vidíme chyby na jiných, než na sobě. Stejně je to i s výchovou dětí. Snadno...
více…