Jak vybrat instantní kaši?
Současný trh nabízí rodičům široký sortiment dětské výživy. Jednou z oblíbených součástí dětské stravy jsou i různé instantní kaše, které jsou zahrnuty do stravy miminka často s prvními příkrmy, nebo o něco později.
Jejich výhodou je, že jsou raz-dva hotové, není třeba je vařit, stačí je smíchat s vodou nebo mlékem.
V obchodech najdeme kaše různých značek a různých příchutí. Při výběru se však nesmíme orientovat jen lákavým obalem a naoko lahodnou příchutí kaše, ale je nutno bedlivě číst složení a vybírat i s ohledem na věk dítěte (věk, od kterého je daná kaše vhodná, bývá uveden na obalu).
Kaše bychom mohli rozdělit na dvě hlavní skupiny - mléčné a bezmléčné. Mléčné kaše bývají připraveny už s kojeneckým mlékem a na jejich přípravu stačí voda. Naproti tomu bezmléčné kaše mléko neobsahují a připravují se buď s mateřským nebo kojeneckým mlékem.
Pro kojené děti jsou vhodnější bezmléčné kaše, které lze rozmíchat s mateřským mlékem. U nekojených dětí lze volit i kaše s obsahem kojeneckého mléka.
Zpočátku je dobré vyhýbat se směsím obsahujícím různé příchutě či cukr a volit neutrální varianty. Všímejte si také, zda je daná kaše s lepkem, který by se neměl zavádět do stravy děťátka příliš brzy, a zda kaše neobsahuje další potenciální alergeny.
Většina lékařů doporučuje začínat rýžovou nebo kukuřičnou, případně jinou bezlepkovou kaší, které jsou i snadněji stravitelné.
I když je na trhu skutečně velké množství instantních kašiček pro naše nejmenší, při výběru je dobré řídit se zdravým rozumem a vybírat co nejzdravější druhy.
Ačkoli tyto potraviny podléhají přísným kontrolám, často obsahují zbytečně mnoho cukru, přísad a aromat, které děti vůbec nepotřebují, dokonce jim mohou způsobit různé zdravotní problémy.
Dnes už jsou dostupné i dětské kaše v bio-kvalitě. Tyto kaše mívají zpravidla lepší složení, neobsahují umělá aromata či barviva, takže jsou o něco zdravější alternativou.
Předtím, než svému děťátku dáte poprvé ochutnat nějakou tu kašičku, je dobré poradit se s vaším pediatrem.