Zdravá výživa dětí

Správná výživa a způsob stravování je důležitým předpokladem pro zdravý život. A stravovací návyky se formují již od útlého dětství. Proto je nutné věnovat stravování našich nejmenších velkou pozornost.

:

Když děťátko přijde na svět, nejlepší výživou je pro něj mateřské mléko. V něm dostává všechny potřebné a cenné látky, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj a kojené děti bývají i v pozdějším věku celkově zdravější.

Pokud se kojit nedá, pak je třeba zvolit vhodnou alternativu - tedy, některé z kojeneckých mlék. Existuje mnoho druhů, některé jsou i pro děti ohrožené alergiemi či pro děti trpící refluxem a podobně. Nejlepší je výběr konzultovat s dětským lékařem.

V době, kdy děťátko už kromě mateřského nebo kojeneckého mléka začíná přijímat i tuhou stravu, opět je nutná opatrnost. Nové potraviny musíme zavádět pomalu a vždy sledovat, jak děťátko zareaguje. Nespěchejte a nezatěžujte několikaměsíční miminko typicky dospěláckou stravou - mohli byste mu velmi ublížit, přičemž následky takového kroku se nemusí projevit hned.

Postupujte tedy podle doporučení lékařů a dbejte na zdravé stravování vašeho děťátka od prvních příkrmů.

Mnoho rodičů považuje věk jednoho roku za jakousi hranici, od níž dětičky zvládnou jakoukoli stravu - tedy, běžnou stravu nás dospělých. To však také není pravda. I když už jednoleté děti mohou konzumovat téměř vše, stále platí, že je nutná opatrnost a například sladkosti či neupravené kravské mléko nejsou vůbec vhodné. Mnoho rodičů zapomíná svým dětem podávat čerstvé ovoce a zeleninu. Ty však mají množství vitamínů a důležitých látek, proto nezapomínejte například ke každému jídlu přidat i nějakou zeleninku a mezi jídly či na svačinu podávat svému mrňouskovi nakrájené případně nastrouhané čerstvé ovoce.

 

Pitný režim pro děti

Pitný režim je také velmi důležitý. Ideální je, pokud se děťátko odmalička učí na čistou vodu nebo jiné neslazené nápoje. Pokud si ho totiž "vychováte" na přeslazených džusech a šťávách nebo čajích, zřejmě mu to zůstane a jiné chtít nebude. To může mít pak neblahý vliv na jeho chrup a tím přispět k nadváze.

 

Strava dětí by měla být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat všechny důležité látky a co nejméně sladkostí, těžkých jídel (např. smažených) a dostatek čerstvého ovoce i zeleniny.

Někteří rodiče se rozhodnou své děti stravovat vegetariánsky, vegansky či dokonce vitariánsky, pokud oni sami takový styl života vyznávají. Těžko říci, zda je to pro děti vhodné (zejména u přísných veganů nebo vitariánů) a je to zajisté odvážný krok. Dobré je alespoň konzultovat takové stravování s dětským lékařem, i když většina z nich asi nakloněná dětskému vitariánství nebo veganství nebude. Tyto výživové styly totiž vyžadují zvláštní znalosti o výživě. Neodborně sestavené jídelníčky mohou dětem dokonce ublížit. Myslete hlavně na to, že dětská výživa má jiné parametry než výživa pro dospělé, proto se nedá mechanicky děti krmit tím, co jedí jejich rodiče.

Vegetariánské děti nemusí být nějak ohroženy, pokud jejich rodiče mají o výživě dostatečné znalosti a dokážou maso nahrazovat jinými hodnotnými potravinami rostlinného původu. Pro své děti vždy vybírejte to nejkvalitnější z potravin. Jejich strava dává základ pro jejich zdravý růst a vývoj a formuje jejich budoucí stravovací návyky. Proto dbejte na to, co dáváte svým dětem do úst.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Seznam potravin nevhodných pro děti

Jmenujme několik potravin, které byste měli dětem podávat pouze s přesnou kontrolou. Sladkosti: koláčky,...
více…

Neodejdeš, dokud všechno nesníš

V mnoha rodinách se k prázdnému talíři vztahují různé zajímavé příkazy. Z pohledu obezity u dětí jsou dost...
více…

Může za obezitu dětí televize a pc?

Stručná odpověď zní ano. To, že děti jsou dnes obézní, souvisí také s televizí a počítači. V překladu do...
více…

Obezita u dětí

Žijeme v šílené době. Životní styl, společenské klima, reklama, skladba nabídky v hypermarketech a hlavně tedy...
více…

Ovoce, zelenina a děti

Neustále ze všech stran slýcháme, jak je důležité dbát na správnou výživu našich dětí (ale i dospělých). Strava...
více…

Sunar

Přesto, že kojení představuje ideální výživu pro miminka, ne každá maminka může své děťátko kojit, a z...
více…

Umělá kojenecká mléka

I když se kojení dnes velmi vyzdvihuje a odevšad slyšíme o jeho výhodách, ne každá žena má to štěstí, že své...
více…

Pitný režim pro děti

Kromě zdravé výživy našich ratolestí, je důležitou součástí zdravého životního stylu i správný pitný...
více…

Vegetariánský způsob výživy dětí

Dvě až pět procent obyvatel ekonomicky vyspělých zemí vylučuje z výživy živočišné potraviny a konzumuje...
více…

Zdravá výživa dětí

Principy výživy dětí vycházejí z faktu, že organismus dítěte se vyvíjí fyzicky i psychicky. Na tento bouřlivý...
více…