Zdravá výživa dětí
Správná výživa a způsob stravování je důležitým předpokladem pro zdravý život. A stravovací návyky se formují již od útlého dětství. Proto je nutné věnovat stravování našich nejmenších velkou pozornost.
:
Když děťátko přijde na svět, nejlepší výživou je pro něj mateřské mléko. V něm dostává všechny potřebné a cenné látky, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj a kojené děti bývají i v pozdějším věku celkově zdravější.
Pokud se kojit nedá, pak je třeba zvolit vhodnou alternativu - tedy, některé z kojeneckých mlék. Existuje mnoho druhů, některé jsou i pro děti ohrožené alergiemi či pro děti trpící refluxem a podobně. Nejlepší je výběr konzultovat s dětským lékařem.
V době, kdy děťátko už kromě mateřského nebo kojeneckého mléka začíná přijímat i tuhou stravu, opět je nutná opatrnost. Nové potraviny musíme zavádět pomalu a vždy sledovat, jak děťátko zareaguje. Nespěchejte a nezatěžujte několikaměsíční miminko typicky dospěláckou stravou - mohli byste mu velmi ublížit, přičemž následky takového kroku se nemusí projevit hned.
Postupujte tedy podle doporučení lékařů a dbejte na zdravé stravování vašeho děťátka od prvních příkrmů.
Mnoho rodičů považuje věk jednoho roku za jakousi hranici, od níž dětičky zvládnou jakoukoli stravu - tedy, běžnou stravu nás dospělých. To však také není pravda. I když už jednoleté děti mohou konzumovat téměř vše, stále platí, že je nutná opatrnost a například sladkosti či neupravené kravské mléko nejsou vůbec vhodné. Mnoho rodičů zapomíná svým dětem podávat čerstvé ovoce a zeleninu. Ty však mají množství vitamínů a důležitých látek, proto nezapomínejte například ke každému jídlu přidat i nějakou zeleninku a mezi jídly či na svačinu podávat svému mrňouskovi nakrájené případně nastrouhané čerstvé ovoce.
Pitný režim pro děti
Pitný režim je také velmi důležitý. Ideální je, pokud se děťátko odmalička učí na čistou vodu nebo jiné neslazené nápoje. Pokud si ho totiž "vychováte" na přeslazených džusech a šťávách nebo čajích, zřejmě mu to zůstane a jiné chtít nebude. To může mít pak neblahý vliv na jeho chrup a tím přispět k nadváze.
Strava dětí by měla být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat všechny důležité látky a co nejméně sladkostí, těžkých jídel (např. smažených) a dostatek čerstvého ovoce i zeleniny.
Někteří rodiče se rozhodnou své děti stravovat vegetariánsky, vegansky či dokonce vitariánsky, pokud oni sami takový styl života vyznávají. Těžko říci, zda je to pro děti vhodné (zejména u přísných veganů nebo vitariánů) a je to zajisté odvážný krok. Dobré je alespoň konzultovat takové stravování s dětským lékařem, i když většina z nich asi nakloněná dětskému vitariánství nebo veganství nebude. Tyto výživové styly totiž vyžadují zvláštní znalosti o výživě. Neodborně sestavené jídelníčky mohou dětem dokonce ublížit. Myslete hlavně na to, že dětská výživa má jiné parametry než výživa pro dospělé, proto se nedá mechanicky děti krmit tím, co jedí jejich rodiče.
Vegetariánské děti nemusí být nějak ohroženy, pokud jejich rodiče mají o výživě dostatečné znalosti a dokážou maso nahrazovat jinými hodnotnými potravinami rostlinného původu. Pro své děti vždy vybírejte to nejkvalitnější z potravin. Jejich strava dává základ pro jejich zdravý růst a vývoj a formuje jejich budoucí stravovací návyky. Proto dbejte na to, co dáváte svým dětem do úst.