Co udělat, aby mé dítě nebralo drogy?

S nabídkou drog se setká skoro každé dítě. Ale ne všechny děti ji zkusí, ale ani ty které ji zkusí, ještě u ní nemusejí zůstat. Vznik drogové závislosti závisí na mnoha faktorech a situacích. Některé z nich si modelově popíšeme.

děti, drogy, závislost, výchova dítěte

Situace

Pokud je to pro dítě ohrožující situace, se kterou nemá předchozí zkušenosti, zvyšuje se pravděpodobnost toho, že dítě vezme drogu.

Čas

Roli zde hraje i časový faktor. Nemá-li dítě dostatek času na řešení ohrožující situace, často se nerozhoduje správně. Čas a situaci jako rodič neovlivníte, ale pokud pracujete na správných postojích dítěte vůči droze, tzn. dítě má ztotožněn postoj-NE, tak tyto faktory nebudou tak důležité.

Místo

Užívání drog podporují místa, kde je omezena nebo vyloučena přítomnost dospělých, kteří by mohli dítě odhalit a bránit mu v jeho provedení. Mezi chráněná místa patří nejen parky a opuštěné budovy, ale i dětské pokoje dětí, do kterých nevstoupí dospělý po celé dny!

Pocity

Braní drog je často spojeno s pocitem vzrušení. Někdy je zdrojem vzrušení samotné užívání drog, jindy spíše skutečnost, že toto chování představuje porušení norem a vyjadřuje rebelii vůči dospělým. U dítěte je třeba naučit se tento pocit vzrušení nebo dobrodružství získávat pěstováním sportů apod. Dítě může vzít drogu kvůli pocit ohrožení. Na začátku obranného aktu je situace nebo událost, kterou dítě vnímá jako vlastní ohrožení. Může to být fyzická nebo sociální hrozba. V lidské společnosti přitom převažují pocity sociálního ohrožení - obavy ze ztráty postavení ve skupině vrstevníků, narušení vztahů s kamarády, kteří berou drogy a následující pokles sebehodnocení. Dítě je orientováno na okamžité zvládání bezprostředního ohrožení a vybírá si činy, které se mu jeví jako rychlé, účinné, jednoduché, přičemž nezohledňuje dlouhodobé následky.

Je důležité, abyste jako rodič měli přehled,

s kým se dítě kamarádí a jak spolu tráví volný čas. Kamarádi mohou užívání drog tolerovat, schvalovat, podporovat, vyžadovat a odměňovat. Mohou také vytvářet podmínky pro braní drog

Osobnostní vlastnosti dítěte

rysy, nejistoty a nízké sebevědomí způsobují, že dítě vnímá situaci jako ohrožující. Nižší inteligence a emoční nestabilita podporují zkratové a impulzivní reakce. Znalosti, schopnosti a zkušenosti dítěte ovlivňují proces rozhodnutí se pro drogu nebo proti ní. Hardware - předměty, které je třeba mít k dispozici: v tomto případě drogy - které jsou dostupné pouze určitým osobám či skupinám nebo k jejich získání musí dítě vyvinout určité úsilí.

Pozor, alkohol je také droga a je dostupný téměř v každé domácnosti

V případě alkoholové závislosti je vliv rodiny důležitější než vliv kamarádů.

Vašemu dítěti nabídnou drogu a vy se bojíte, jak zareaguje

Téměř s jistotou můžeme říci, že v dané situaci nebudete, abyste mu poradili. Ale můžete zde být při něm abyste u něj rozvíjely následující schopnosti:

  • Být schopen odolat nátlaku skupiny - trénujte schopnost říci NE, není to až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
  • Být schopen správně se rozhodnout - na základě informací je potřeba mluvit s dítětem hlavně o následcích užívání, zastrašování není účinné.
  • Být schopen znát hodnotu sebe samého - pozitivně ohodnocujte své dítě, pochvalte ho, pokud se mu něco skutečně podaří, nepodporujte ho v obviňováni sebe samého.
  • Být schopen odříct si, umět se něčeho vzdát - řekněte si, že každou sobotu se vzdáte něčeho, co máte rádi, např.. TV, nebo dáte věci, které nepoužíváte na charitu apod.
  • Být schopen řešit konflikty bez toho, abychom utíkali ke konzumaci legálních či nelegálních drog - někdy je za konzumací drog dlouhodobější vztahový problém - investujte čas do budování dobrých rodinných vztahů bez zbytečných konfliktů.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Osm vět, které vám pomohou zvládnout hněv vašeho dítěte

Ať už máte děti temperamentní nebo spíše klidnější, zvládnout svůj hněv se musí naučit všechny. Pravidla jak...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Dělá porod z muže zodpovědného tátu?

Tatínkové a malé děti? Situace je poněkud lepší než třeba ještě před pár desítkami let. Tatínek na mateřské...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…