Děti, které jdou do první třídy potřebují kvalitní psací stůl, židli a svůj prostor pro učení

Máte doma budoucího prvňáčka a lámete si hlavu nad tím, kde se bude učit? Ideální je, když má dítě svůj pokoj, který můžeme rozdělit. Nemají-li vaše děti štěstí, že máte velký dům či byt, je nutné, pořídit mu alespoň židli a psací stůl. Na těchto dvou položkách rozhodně nešetřete a ideální bude, když si je děti pomohou vybrat.

děti, škola, školáci, prvňáci, domácí úkoly, potřeby pro školáky

Pokud se vám nechce dělat zásadní přestavbu dětského pokoje

nebo si ji nemůžete dovolit, měli byste dohlédnout alespoň na pár základních věcí. Prostor pokoje je potřeba funkčně rozdělit na tři části - hrací, spací a pracovní. Nemusíte je dělit fyzicky nábytkem, ale mělo by být jasné, kde je prostor na kterou činnost, aby se dítě při učení nerozptylovalo.

Stůl a židle

  • Základem pracovního koutu musí být vhodný psací stůl a zejména kvalitní židle. U obou je vhodné volit variabilnost, neboť dítě během školní docházky výrazně vyroste a nechcete přece měnit nábytek každý rok či dva. Dnes se již prodávají stoly, na kterých se dá nastavit nejen výška, ale i hloubka a sklon. Ruce od loktů směrem dolů by měly být při práci opřené o stůl. Jeho výška je nastavena správně tehdy, pokud jsou ruce ohnuté v lokti pod o něco větším úhlem než 90 stupňů.
  • Židle by měla být na kolečkách, aby byla pohyblivá a splňovat základní ergonomické parametry. Výběr židle pro školáka opravdu nepodceňujte, předejdete tak nevratným deformacím páteře, které mohou být v budoucnu bolestivé. Jak si na židli správně sednout? Dítě by mělo mít chodidla pohodlně položené na zemi celou plochou. Podle toho nastavíte výšku sedáku. Úhel mezi stehny a trupem by měl být při správném sezení tupý - mezi 90 a 120 stupni. Mezi přední hranou židle a lýtky musí zůstat dostatečný prostor, aby v nohách volně proudila krev. Záda by měla být o židli opřená až po lopatky.
  • Stůl umístěte v dětském pokoji tak, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného denního světla. Pokud dítě používá počítač s monitorem, neměl by být na stole umístěn proti oknu, aby se v něm světlo neodráželo. Během zimy, kdy jsou dny krátké a rychle se stmívá, se hodí i stolní lampa. Při jejím umístění na stole dbejte na to, zda je vaše dítě pravák, nebo levák, aby si nestínilo.

Úložný prostor

Na nové pomůcky do školy je třeba vyčlenit i dostatek úložného prostoru. Školní potřeby by měly být jasně odděleny od hraček. Nejvhodnější je, pokud má stůl zásuvky nebo pohyblivý kontejner se zásuvkami. Do něj si mohou školáci odkládat ty nejzákladnější potřeby a mít je hned po ruce. Stabilní místo je potřeba nalézt i pro učebnice, sešity a školní tašku. Aby nebylo vše podřízeno jen funkcionalitě, "vyřádit se" můžete na doplňcích. A tady si určitě přizvěte na pomoc i svého školáka. Je to přece jeho pokoj a on by se v ní měl cítit příjemně. Nechte ho vybrat si doplňky - úložné boxy na pera, tužky, hravé věšáky na zavěšení sáčku na přezůvky a podobně. Vytvořte mu prostor k seberealizaci, například nástěnku, na kterou si bude moci kreslit, psát nebo lepit různé výstřižky či obrázky. Užitečná je i omyvatelná tabule, na kterou se dá psát fixy nebo plocha natřená tabulovou barvou. Tam si může školák kreslit, předcvičovat psaní, ale i trénovat vystupování před tabulí, aby neměl ve škole trému. Pak už jen potřeba dítě naučit udržovat si na pracovním stole pořádek, aby se věci v novém uspořádání neztrácely. Určitě se to bude hodit vašemu dítěti i ve škole.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Kam na školní výlet? Úniková místnost!

Muzea, výstavy, divadelní představení… To všechno už děti ze školních aktivit dobře znají. Co takhle přijít...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…