Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro správný vývoj zdravých dětí, ale také pro děti, které trpí autismem. Stavění kostek trénuje dětskou vytrvalost, ale i jemnou motoriku a kreativitu. A to dětem pomáhá zvládat i běžné životní situace.

děti, dětské hry, kostky, tvořivost děti, vývoj dětí, autismus

Tvořivost, zručnost, ale i každodenní realita

Vědci z Rochestru doporučují na pomoc těmto dětem dobře známé lego kostky. Stavění nových a nových struktur a způsobů skládání kostek, naučilo děti s poruchami autistického spektra (ASD) používat tvořivost, důležitou dovednost a další pozitiva, že to vědce přimělo podívat se na tato fakta blíže a prozkoumat je.

I autistické dítě se umí naučit tvořivosti

V každodenním životě musíme být schopni reagovat na nové situace. Pokud má dítě jen rutinní soubor dovedností, je těžké být úspěšným. Hodně dětí s ASD může zůstat frustrovaných a nepříjemně se cítit, když je žádají, aby se vymanily z ustavičně se opakujících činností a vytvořily něco nového. Díky použití aplikované analýzy chování, věda zjišťuje, jak zaměřit a systematicky měnit konkrétní chování. Vědci, kteří realizovali novou studii, uspěli ve výuce všech šesti dětí ve studii, ve které je prostřednictvím legových kostek naučili větší kreativitě.

Nejdříve sledovali, pak zasáhli

Každé dítě dostalo na začátku studie 24 kostek a instruktor ho sem-tam pochválil za dobrou práci, aby získal základní údaje a rozhodl, zda dítě má sklon změnit barvu nebo tvar, vzor nebo strukturu. Po získání základních údajů o preferencích dětí, začali vědci s prvním zákrokem. Tato fáze sestávala ze souboru schůzek, které se odehrály v průběhu několika měsíců. Instruktor na začátku každého setkání požádal dítě, aby vytvořilo něco nového. Pokud bylo dítě z tohoto požadavku zmatené, tak bylo požádáno, aby udělalo něco odlišného. Když dítě pochopilo a podařilo se mu ve stavbě něco nového, byť jen experiment s barvou, bylo oceněno malou odměnou - například, že si může pohrát s oblíbenou hračkou.

Pokrok v barvách a tvarech

Děti, které chtěli znovu a znovu udělat stejný blok nebo strukturu z 24 kostek na začátku studie, začaly vyhánět z jejich pohodlných zón, aby vytvořily novou strukturu s jinými barevnými vzory nebo v jiném tvaru, než byla ta předchozí. Položení žluté kostky na modrou, když předtím tam stála červená, bylo velkým pokrokem v pomoci účastníkům studie s ASD vyrovnat se s novými poměry v každodenním životě - jakými jsou například učení pozdravit někoho, koho znají, ale neočekávali, že ho uvidí.

Zkouška změny

V další fázi instruktor požádal děti, aby vytvořily něco nového s dřevěnými kostkami a ne s plastovými, na které byly zvyklé. Chtěl tak zjistit, zda se jejich nově nabyté dovednost přenese i na odlišnou situaci. O několik měsíců později, když se vědci opět setkali s dětmi, zjistili, že všechny jsou schopny vytvořit nové struktury v různých barvách nebo tvarech.

Jak pokračovala studie?

Na konci studie se všem šesti účastníkům podařilo udělat změny na všech strukturách z kostek, se kterými pracovali. Účastníci studie byly děti ve věku od šesti do deseti let a pět ze šesti mělo mírný problém s omezeným nebo jednotvárným chováním. Setkání, během nichž děti stavěly kostky, se uskutečnily na školách účastníků, tedy v prostředí, které dobře znaly a v místnostech s minimální možností rozptýlení.

Pozitivní vize

Výsledky studie by mohly otevřít cestu k novým způsobem, které mají za cíl zlepšit celou řadu sociálních dovedností a chování mezi lidmi s poruchami autistického spektra. S pozitivním posilováním a učebními lekcemi by se děti s ASD mohli účastnit například i na konverzaci o knize, kladením nových otázek a tvorbou nových způsobů hry.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tlapková patrola ochrání všechny kolem a děti pobaví

Kdo by nemiloval dětské animované seriály? Asi každý. Většinou se hovoří o tuzemských seriálech, nicméně...
více…

Lego Technic: Malí montéři si přijdou na své

Víte, jak efektivně rozvíjet schopnosti a dovednosti vašeho dítěte? Správně, stačí jenom vhodná stavebnice. Na trhu...
více…

Lego: Stavebnice, se kterou se bavilo už několik generací dětí

Najít někoho, kdo by neznal lego, je dnes fakticky nemožné. Tato stavebnice, která se začala vyrábět po druhé...
více…

Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…

Kdo by neznal krtečka? Dětský hrdina si zaslouží pozornost

Pohádkových postaviček je v současné době takřka nepřeberné množství. Přesto mezi nimi vyniká jedna, která je...
více…

Albi tužka jako nedílná součást Kouzelného čtení

Znáte Kouzelné čtení? Pokud ne a máte doma malé děti, rozhodně se vyplatí něco málo o tomto fenoménu současnosti...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Na co budou vzpomínat naše děti?

Vzpomínky na dětství dokáží pěkně zahřát u srdíčka. Sice ne vše bylo vždy úplně ideální, ale léty si...
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Hry, které zabaví děti při dlouhém cestování

Cestování s dětmi nemusí být vždy s vypětím sil a s nervy na pochodu. Jen to chce malé rošťáky během jízdy...
více…