Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro správný vývoj zdravých dětí, ale také pro děti, které trpí autismem. Stavění kostek trénuje dětskou vytrvalost, ale i jemnou motoriku a kreativitu. A to dětem pomáhá zvládat i běžné životní situace.

děti, dětské hry, kostky, tvořivost děti, vývoj dětí, autismus

Tvořivost, zručnost, ale i každodenní realita

Vědci z Rochestru doporučují na pomoc těmto dětem dobře známé lego kostky. Stavění nových a nových struktur a způsobů skládání kostek, naučilo děti s poruchami autistického spektra (ASD) používat tvořivost, důležitou dovednost a další pozitiva, že to vědce přimělo podívat se na tato fakta blíže a prozkoumat je.

I autistické dítě se umí naučit tvořivosti

V každodenním životě musíme být schopni reagovat na nové situace. Pokud má dítě jen rutinní soubor dovedností, je těžké být úspěšným. Hodně dětí s ASD může zůstat frustrovaných a nepříjemně se cítit, když je žádají, aby se vymanily z ustavičně se opakujících činností a vytvořily něco nového. Díky použití aplikované analýzy chování, věda zjišťuje, jak zaměřit a systematicky měnit konkrétní chování. Vědci, kteří realizovali novou studii, uspěli ve výuce všech šesti dětí ve studii, ve které je prostřednictvím legových kostek naučili větší kreativitě.

Nejdříve sledovali, pak zasáhli

Každé dítě dostalo na začátku studie 24 kostek a instruktor ho sem-tam pochválil za dobrou práci, aby získal základní údaje a rozhodl, zda dítě má sklon změnit barvu nebo tvar, vzor nebo strukturu. Po získání základních údajů o preferencích dětí, začali vědci s prvním zákrokem. Tato fáze sestávala ze souboru schůzek, které se odehrály v průběhu několika měsíců. Instruktor na začátku každého setkání požádal dítě, aby vytvořilo něco nového. Pokud bylo dítě z tohoto požadavku zmatené, tak bylo požádáno, aby udělalo něco odlišného. Když dítě pochopilo a podařilo se mu ve stavbě něco nového, byť jen experiment s barvou, bylo oceněno malou odměnou - například, že si může pohrát s oblíbenou hračkou.

Pokrok v barvách a tvarech

Děti, které chtěli znovu a znovu udělat stejný blok nebo strukturu z 24 kostek na začátku studie, začaly vyhánět z jejich pohodlných zón, aby vytvořily novou strukturu s jinými barevnými vzory nebo v jiném tvaru, než byla ta předchozí. Položení žluté kostky na modrou, když předtím tam stála červená, bylo velkým pokrokem v pomoci účastníkům studie s ASD vyrovnat se s novými poměry v každodenním životě - jakými jsou například učení pozdravit někoho, koho znají, ale neočekávali, že ho uvidí.

Zkouška změny

V další fázi instruktor požádal děti, aby vytvořily něco nového s dřevěnými kostkami a ne s plastovými, na které byly zvyklé. Chtěl tak zjistit, zda se jejich nově nabyté dovednost přenese i na odlišnou situaci. O několik měsíců později, když se vědci opět setkali s dětmi, zjistili, že všechny jsou schopny vytvořit nové struktury v různých barvách nebo tvarech.

Jak pokračovala studie?

Na konci studie se všem šesti účastníkům podařilo udělat změny na všech strukturách z kostek, se kterými pracovali. Účastníci studie byly děti ve věku od šesti do deseti let a pět ze šesti mělo mírný problém s omezeným nebo jednotvárným chováním. Setkání, během nichž děti stavěly kostky, se uskutečnily na školách účastníků, tedy v prostředí, které dobře znaly a v místnostech s minimální možností rozptýlení.

Pozitivní vize

Výsledky studie by mohly otevřít cestu k novým způsobem, které mají za cíl zlepšit celou řadu sociálních dovedností a chování mezi lidmi s poruchami autistického spektra. S pozitivním posilováním a učebními lekcemi by se děti s ASD mohli účastnit například i na konverzaci o knize, kladením nových otázek a tvorbou nových způsobů hry.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hry na pláži - zábava pro děti i rodiče

Děti se samy na pláži zabaví. Inspirací jim budou hromady písku, ale pokud je již stavby omrzí, přinášíme vám...
více…

Hry s dětmi na sněhu

Chumelí se, chumelí, jako ve známe lidové písničce a naše děti mají ze sněhu obrovskou radost. Nevadí jim ani...
více…

Netradiční olympiáda pro děti

Děti mají rády pohyb, možná v dnešní době by bylo příhodnější napsat elektroniku, ale uvidíte, že rády...
více…

Proč si kluci rádi hrají na vojáky?

Většina maminek nerada vidí, když si jejich synové hrají s hračkami, které jsou určené k bojovým hrám. Mají...
více…

Hra a její zásady pro děti ve věku batolete

Připadá vám, že vaše batole je již zralé na to, aby si hrálo samo? Máte spoustu práce, ale ono si chce zrovna...
více…

Jak naučit dítě prohrávat?

Také jistě znáte tu situaci, kdy hrajete s dětmi hru, ono přestane a nebo vůbec nezačne vyhrávat a je zle? Dítě...
více…

Hry pro školáky proti nudě

Hra nás provází celým životem. U dětí se jedná o velice prospěšnou činnost při které se baví, učí a...
více…

Hry pro děti do auta

Nudí se vaše dítě po cestě na dovolenou nebo k babičce a dědovi? Vzpomeňte si na hry ze svého dětství....
více…

Originální dětské hry v přírodě

Spojení lidí a přírody je neodmyslitelné. Jen minulé generace v ní trávily více času než my. Co...
více…

Autismus a jeho projevy u dětí

Autismus je celková vrozená vývojová vada, která zasahuje do všech oblastí vývoje dítěte, ale týká se hlavně...
více…