Dětská gynekologie - lékařský obor, který léčí malé holčičky

Dětská gynekologie je v naší zemi poměrně mladý lékařský obor. Ještě před pár desítkami let byl problém tuto ordinaci najít. Dnes již mají dětské ambulace téměř všechna větší města. Jaké gynekologické obtíže vedou matky s dcerami do těchto ambulancí? Objasníme si to v našem článku.

dětská gynekologie, nemoci, léčba, vyšetření malých děvčátek

Jaká je historie vzniku dětské gynekologie?

Dětská gynekologie je velmi mladý obor medicíny, jehož počátky začali v roce 1925 při sledování a léčení dětské kapavky (G. Schauffler? USA). V roce 1939 vyšla v Lipsku studia maďarského pediatra L. Dobszaya "Příspěvky k fyziologii a klinice ženských pohlavních orgánů v dětství". Dětská gynekologie je specializace v rámci gynekologie a porodnictví, která se stará a ošetřuje pacientky od novorozeneckého věku až po období pohlavního dospívání.

Bylo na začátku cílem to, aby byly vyšetřeni všichni novorozenci ženského pohlaví?

Ne, ani dnes to není paušálně. Pediatr po narození prohlíží močový trakt, genitál u každého děvčátka. Pokud se mu zdá něco abnomální, posílá dítě dále na vyšetření. Nesleduje však přítomnost vejcovodů, dělohy, vyvinutí pochvy. Bylo by ideální, kdyby dítě přímo v porodnici prohlédl i gynekolog a popsal velikost genitálu, pochvy, dělohy, přítomnost nebo nepřítomnost vaječníků. Toto jsou dost podstatné nálezy, od kterých by se dalo v budoucnu odrazit.

Co všechno může maminka očekávat, pokud jí doporučí vyhledat dětského gynekologa?

Závisí to na věku dítěte. Ale první základní vyšetření vždy spočívá v prohlédnutí genitálu, zda splňuje požadované vlastnosti, zda se neobjevuje nějaký výtok. V novorozeneckém období by mělo být prostředí v pochvě sterilní, bez rozvoje nějaké mikroflóry, a to až do 6. - 7. roku života. Pak postupem času, jak pochva narůstá, obsazuje se mikrobakteriální flórou, která tam do určité míry patří, protože chrání před bakteriální infekcí. Další vyšetření je ultrazvukové. U miminek je to dost problematické, protože novorozenci nelze říci, aby udržel moč dvě hodiny, aby mu bylo možné udělat ultrazvuk. Je třeba vystihnout správný moment, kdy je močový měchýř naplněn, aby se zobrazila děloha, vaječníky atd. Každý jeden orgán má v daném období věku určitou velikost a morfologickou strukturu, který se dá ultrazvukem u miminka změřit. Jde také o to, aby byl systém celistvý. Aby se pochva napájela na čípek, z něj vycházela děloha a ta končila závěsným aparátem. To se při vyšetření popíše. Pokud je vnější gynekologické a ultrazvukové vyšetření v pořádku, hledá se příčina toho, proč maminka vůbec přišla na vyšetření.

Mnohé maminky jsou v porodnicích zaskočeny špiněním,

které se u jejich holčiček může objevit. Maminky jsou z toho vyděšené, pátrají, zda dítě nespadlo, neporanilo se atd. Nejčastěji jde o tzv. spádové krvácení u novorozenců po porodu. Je způsobeno tím, že děti jsou kojené a s mlékem dostávají i určitou dávku hormonů. V prvních 3 - 4 dnech po narození holčička čerpá ještě z matčiných hormonů, protože její vlastní hormonální systém se teprve začíná utvářet. Tyto krvácení po pár dnech přejde. Ale je třeba myslet i na možnost zánětlivého procesu či hormonálního tumorózního procesu na vaječníku, v centrálním nervovém systému nebo v nadledvinkách. Pokud se toto neřeší, může se nastartovat předčasné dozrávání, které ve 4. - 5. roku života může spustit menstruaci, ochlupení ..., které pro daný věk nejsou normální. Pokud se ze strany dětského lékaře postupuje nesprávně, bez spolupráce s dětským gynekologem, holčičku možná strašně poškodí nesprávně zvolená léčba, např. hormonální, kvůli které se uzavřou štěrbiny dlouhých kostí a tím se zastaví růst. Léky sice zastaví zrání a menstruaci, ale dítě má nízkou výšku, která už nikdy nedosáhne parametry určené pro daný věk.

Rodiče dbají o to, aby se jejich děti, zvláště malé, neporanily 

Co v případech, kdy se tak stane, a k tomu ještě v oblasti pochvy? Pokud se u malého děvčátka objeví krvácení a nejde na vrub nějakého hormonálního stavu po porodu, většinou jde o nějaké poranění. Například na stole je ostrá hrana a dítě na ni narazí. Tato poranění nevypadají dobře. Pokožka je u novorozenců výrazně prokrvená a každá ranka se může změnit na "monstrózní těleso". Je třeba se k tomu postavit erudovaně a opatrně, protože nesprávným zásahem je možné hodně poškodit. Další věc je, že miminka velmi těžko spolupracují. Citlivou stránkou vyšetření je samotná matka, která je hlavním dozorem. Ale miminko je vystrašené už jen tím, že vidí někoho jiného než matku.

U novorozenců by se neměly objevovat výtoky

Objevují se po antibiotických léčbách. Pokud maminky zpozorují u svých holčiček výtok, většinou se vypraví za dětskými lékaři, kteří to většinou léčí sedacími koupelemi. A to jsou nejhorší varianty, které existují. Jde o to, že miminko ponoří do nějakého vývaru, přičemž se smíchá flóra z oblasti análního otvoru a z oblasti pochvy. Vznikne rozsáhlá infekce na vnějším genitálu, která se jen velmi  k lékaři, až když je problém.

Výtěry i u malých dívek?

Ano, musí se udělat kultivační výtěr, který není příjemný stejně pro dospělou ženu, jako pro 11 - 12-leté děvčátko, nebo miminko. U dětí jsou prostory ještě úzké, tím, že maminka nepřijde včas a infekce je už rozjetá, je to i citlivé a bolestivé. Problém je v tom, že maminky přijdou až po pokusu léčit to dětským lékařem, který většinou nasadí nějakou mastičku, za předpokladu, že jde o mykotickou infekci. Ty se však u novorozenců vyskytují málokdy. Ve většině případů jsou za tím infekce beta-hemolytických streptokokům, escherichia coli a jiné, které absolutně nepokrývají spektrum používaných mastiček, a už vůbec ne nějakých koupelí. Tyto mastičky zaberou jen na chvíli a za pár dní se zánět objeví znovu, je ještě silnější a boj s infekcí je v těchto případech mnohem těžší.

Souvislost infekcí dýchacích cest a gynekologických obtíží

Infekce, která se objeví např. v krku, se po nasazení antibiotické léčby z krku ztratí. Často se však bakterie v krvi pomnoží a dostane se i do pochvy. Je velmi časté, že po týdnu-dvou od antibiotické léčby, kdy už holčička nemá problém s nosohltanem, začne mít problém s výtokem v pochvě. Na základě výtěru se diagnostikuje, co zánět vyvolalo a je třeba přesně nastavit léčbu, na kterou je antigen citlivý. Důležité je léčit to přísně vaginálně. Jednoduše platí, že vaginální infekce je třeba léčit přísně vaginálně, na to se i maminky upozorní. Když dodrží všechny pokyny, léčba je velmi účinná.

Jak se léčí kandidózy ?

Kandidózy bývají časté, pokud běží nějaká antibiotická léčba, např. při infekci horních cest dýchacích nebo jiné části organismu. Po antibiotikách vznikne dysmikrobie, tj poruší se stav rovnováhy v pochvě a objeví se kandidová infekce. Vzniká zejména tehdy, když je snížená imunita. Samotná antibiotika a také nemoc sníží imunitní systém. I zde je třeba podstoupit kultivační vyšetření a zjistit, o který typ kandidy jde. Pak už lze aplikovat na to určenou mastičku, která má i dětský aplikátor. Problém je v tom, že se nevyrábějí čípky do pochvy, které jsou vhodné pro děti. 

U dívek až do dosažení věku dospělosti se dělá vyšetření přes konečník?

Pokud je virgo (panna), ano. V raritních případech se provádí přes pochvu, a to u malých dětí, pokud se do pochvy dostane cizí předmět. Pochva oteče, objeví se výtok, tehdy je nezbytné vaginoskopické vyšetření. Dělá se také v případech, pokud se u malých dětí v příliš raném věku nastartuje hormonální aktivita.

Jaké operace patří mezi běžné u malých dívek?

U novorozenců jsou časté kosmetické zákroky, dále vyjímání cizích předmětů z pochvy, ale hlavně diagnostické úkony, při kterých se holčičky neuspávají, pouze pokud jsou mimořádně hyperaktivní či bázlivé. Často se u novorozenců setkáváme také s fimózou. Jednoduše řečeno jde o slepení malých stydkých pysků s tím, že se tam vytvoří nějaká štěrbina, při níž je problém s odchodem moči, který kontaminuje pochvu, čili jsou časté infekce. Nejčastěji se to zjistí tak, že dítě nemočí do nočníku. Při operaci se fimóza rozruší, při jemných zákrocích je to bez narkózy, při větších už samozřejmě s intravenózní narkózou a krátkou hospitalizací.

Dospělým ženám se doporučuje užívat intimní hygienu

Na trhu se již začínají objevovat produkty určené i pro děti. Je tato forma hygieny vhodná? U dětí jsou časté kosmetické alergické dermatitidy, záněty pochvy, které bývají na vrub různých mýdel, šamponů, které vyvolají alergickou reakci, protože kůže je u miminek a celkově malých dětí velmi tenká. Je proto třeba postupovat od nejjednoduššího, oplachů studenou a teplou vodou. Pokud je kultivačně prokázána infekce, až tehdy by měla následovat antibiotická léčba. Gely se obecně pro malé dívky nedoporučují.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Syndrom dráždivého tračníku - příčiny, prevence a léčba

Syndrom dráždivého trakčníku je porucha, která postihuje až patnáct procent naší populace. Jedná se o zvýšenou...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak rozhýbat ztuhlé klouby, když trpíte artritidou?

Pacienti, kteří trpí artritidou s námi asi budou souhlasit, že nejhorší pro ně jsou rána. Ztuhlé klouby a kosti...
více…

Alergie na potraviny je velmi nebezpečná, ale může ji způsobovat i psychika

Mnoho se mluví o pylové alergii. Dokonce máme ve sdělovacích prostředcích pylová zpravodajství,...
více…

Porucha erekce může signalizovat i velmi vážné onemocnění!

Porucha erekce neboli erektilní dysfunkce je diagnóza, která stále častěji trápí i mladší ročníky. Co se skrývá...
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Syndrom chronické únavy se obtížně stanovuje i léčí, pomoci mohou bylinky, úprava stravy a životního stylu

Jste absolutně “vyšťavení” a nejraději byste každý víkend prospali? Syndrom chronické únavy postihuje lidi bez...
více…

Zánět sedacího nervu - ischias

Zánět sedacího nervu představuje onemocnění, které se vyznačuje intenzivní a nesnesitelnou bolestí vystřelující z...
více…

Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a...
více…