Dítě z dětského domova a specifika jeho výchovy

Selhala příroda i všechny dostupné lékařské metody a vy toužíte po dítěti? Napadlo vás, vzít si dítě z dětského domova? Jistě máte své představy, jak by mělo vypadat, ale počítejte s tím, že realita je jiná. Určitě tento nápad zvažte, ale konfrontujte s realitou, abyste nebyli zklamaní a zaskočení. Čekací doba na vysněné dítě může být nekonečně dlouhá, a tak přichází v úvahu kompromisy.

děti, adopce, výchova dítěte z dětského domova

S čím je třeba počítat, pokud si vezmete dítě s domova

80% dětí z domovů má diagnózu lehká mozková dysfunkce - často právě pro sociální zanedbání. Bohužel, sociální pracovníci se stále se setkávají i s takovými případy. Zde je na místě otázka: Jak se může takové dítě vyvíjet normálně, když vyrůstá v takovém prostředí? Mnozí zapomínají na fakt, že inteligence není dána jen geny, ale z velké části právě sociálním prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.

Porucha připoutání

Dítě z dětského domova má problém přijmout lásku od jiných lidí, má problém důvěřovat lidem, nezažilo stabilní vztahy v minulosti v klíčovém období. Střídalo se u něho množství vychovatelů. Dívky nejsou schopny dát vztah dítěti, selhávají jako matky. V 50. letech dělal americký psychlog Harlow výzkumy, jeden z nich je známý jako Harlowové opičky: Vytvořily 3 skupiny opičích mláďat: 1. skupina byly opice s matkami, 2. skupina byly opice s plyšovými napodobeninami matek a 3. skupina byly matky z plastu, které vydávaly strašidelné zvuky. I druhá i třetí skupina měla zařízení pro kojení. Pozoroval je, když malé opičky dorostly a měly vlastní děti. Z první skupiny vyrostly opičky, které se příkladně staraly o své potomky. Z druhé opičky, které byly relativně normální, ale nemožné v mateřství a z třetí opice, které byly krutými matkami, nechtěly se o své děti starat, nechtěly je kojit.  Díky tomuto výzkumu se později začaly děti po porodu přikládat matkám na břicho. Mateřství není jen o pudech, ale také o sociálním učení - dívky z dětského domova neví přesně, jak se mají chovat matky k dítěti.

Problém s normálními návyky

Dítě, které vyšlo z ústavní péče internátního typu má problém nakupovat, vařit, atd.. V současnosti dochází k transformaci dětských domovů. Dětské domovy jsou tzv.. rodinného typu-fungují jako rodinné buňky - děti se učí zacházet s penězi, sami si vaří apod.

Krádeže

Často děti v náhradním rodičovství kradou, i proto, že byly zvyklé, že vše je společné.

Disharmonie

Dítě z domova není harmonická osobnost, je to chaos, Pokud si adoptujete 14 leté dítě, biologicky má 14, ale mentálně 10, morálně 5, emoční věk 2, sociální kontakty má takové, jakoby mělo 20 let a životní zkušenosti jako kdyby mělo 40. Úkolem náhradního rodiče je uvědomit si to, odhadnout jeho úroveň a na ní stavět.

Dobrý náhradní rodič zná historii dítěte

a zajímá se o ni. Je důležité, aby dítě vědělo, že je adoptované (případně v jiné formě péče). Čím dříve se to dítě dozví, tím lépe. Je třeba, aby vědělo, že jste osoba, která ho bezprostředně přijímá, ale ne skutečná matka. Pokud se zajímá o své biologické rodiče a chce se s nimi kontaktovat, není třeba mu v tom bránit. Náhradní rodič musí pracovat na tom, aby se dítě smířilo se svým rodičům a úměrně věku ho připravit např.. na to, že otec je vrah. Je třeba umět omluvit biologického rodiče před dítětem. Takové děti často nadávají svým rodičům, ale nechtějí, aby na ně nadávali jiní, většinou nedají na své biologické rodiče dopustit.

Rodiče, kteří se rozhodnou vzít si dítě do náhradní péče,

musí s výše uvedenými problémy počítat. Naštěstí zkušenosti sociálních pracovníků, či jiných odborníků, kteří připravují náhradních rodiče jsou v tomto optimističtí - dítěti diametrálně narůstá inteligenční kvocient od času, jak je umístěno ve funkční rodině a také ostatní výše zmíněné problémy se dostávají do normálu. Ale počítejte s tím, že 1. týden v náhradním rodičovství je jako líbánky, ale pak vám dítě může začít nadávat, že jste si ho vzali jen pro peníze. Ve skutečnosti je nejisté, zkouší, jestli ho budete brát i když bude nadávat, zda necouvnete. Když toto překonáte, přichází lepší období. Jen je třeba hodně trpělivosti a sil a lásky.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Tip na skvělou dovolenou pro rodiny s dětmi - agroturistika

Už máte dost povalování se na písku u moře, náročné cesty a navíc vás děsí i infekční choroby, které občas...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…

Sedm otázek, které trápí maminky malých dětí

Sedm nejčastějších starostí maminek dětí do dvou let? Oslovili jsme dvacet mladých maminek a zde jsou otázky,...
více…