Hry na pláži - zábava pro děti i rodiče

Děti se samy na pláži zabaví. Inspirací jim budou hromady písku, ale pokud je již stavby omrzí, přinášíme vám několik her, které si s nimi můžete zahrát. A pomůcky se vždycky někde najdou.

děti, pobyt u moře, hry na pláži, písek

Pro děti neexistuje na dovolené větší zábava,

než trávit celé dny čvachtáním se ve vodě a hrami na pláži. Kde jinde jsou takové nekonečné kopy jemného teplého písku, tolik vody a místo, kde se dá hrabat, stavět hrady i kopce a užívat si písek pod mokrýma nohama? Nuda dětem nehrozí. Stávají se totiž kreativními staviteli, kteří budují hrady z písku v úžasných dimenzích. Mámy, tátové nebo sourozenci jsou připraveni stát se pomocníky na stavbách, případně přebírají funkci statického rádce.

Nekonečné možnosti plážových her

Děti se často diví, odkud se vzalo takové množství písku. Vzniklo postupem času. Řeky s sebou přinášely horniny. Dostaly se do moře a díky vlnám se vyplavily na pobřeží. Vlnobitím se kameny a mušle třely o sebe a postupně se rozmnělnily na písek. Pískovitá pláž plní podmínky, jako žádné jiné uměle vytvořené pískoviště. Kdo přihlíží k tomu, jak si děti hrají s tímto stavebním materiálem, bude se divit, kolik fantazie a kreativity při tom využívají. Stavějí si vodní příkopy, zdi a hrady, pečou koláče a dorty. Ale i podzemní stavby se těší velké oblibě. Kdo umí šikovně spojit vykopanou jámu v blízkosti moře s kanálem, ten se bude těšit pravidelnému naplňování vodou. Postavené budovy navíc lze zkrášlit mušlemi, pěknými kamínky nebo jinými poklady, které nám nabízí pláž. I procházky podél pláže přinesou malým objevitelům mnoho nového.

Ale i pomocí jiných výborných her uběhne čas dovolené jako voda 

Nabízíme vám několik nápadů, jak si s dětmi užít slunečné chvíle na pláži:

  • Pískový muž - Postavte si s dítětem v blízkosti vody postavičku z písku. Podobně jako při pořizování sněhuláka vytvořte větší a menší kouli a postavte je na sebe. Písek musí být vlhký, aby se dal dobře formovat. Vlasy a bradu přilepte z chaluh. Uzavřete sázku, zda mužíček vydrží do druhého dne, nebo zda jej odplaví vlny.
  • Házení mušlí - Nakreslete paličkou do písku velký kruh. Ve středu kruhu vyhrabejte jámu. Každý hráč dostane tři mušle. První se postaví pět kroků od kruhu a pokusí se zamířit do jámy. Každá trefa přináší 3 body. Pokud zůstane mušle vedle jámy, ale stále v kruhu, získá hráč jeden bod. Kdo netrefí ani do jámy, ani do kruhu, vypadává. Vítězem se stává ten, kdo nasbíral po třech kolech nejvíce bodů.
  • Poklad na Stříbrném jezeře - Písek je ideální na zahrabávání pokladů. Vyznačte určité pole a zahrabte do písku deset kamenů, které předtím obalíte alobalem. Vyznačené pole je "Stříbrné jezero", ve kterém mají děti hledat deset "stříbrných" mincí. Kdo jich vyhrabe nejvíce?
  • Obrazy z písku - Ve vlhkém písku se dají malovat nádherné obrazy, zanechávat stopy nohou a vytvářet z mušlí, kamenů a paliček různé mandaly ( obrázky tvořené geometrickými vzory, které se vyrábějí z písku, rýžové mouky či jiného sypkého materiálu). Při takovém dovádění v písku si mnozí dospělí vzpomenou na vlastní dětství. A kdo pozoruje rodiny při stavění hradů z písku na pláži, konstatuje s úsměvem jedno: mámy a tátové jsou při hře stejně nadšení jako jejich dítě.
  • Náhrdelníky z mušlí - Chcete-li děti v době oběda udržet pryč z dosahu pálivého slunce a zabavit je delší dobu ve stínu, můžete zkusit připravit náhrdelníky z mušlí. Při sbírání se zaměřte na takové mušle, které mají na sobě dírku, přes kterou můžete provléct provázek nebo ozdobnou šňůrku. Po každé mušli udělejte dvojitý uzel, jinak by padly na sebe. Na šňůrku můžete střídavě navlékat i kamínky, do kterých moře také vymylo dírky.
  • Piškvorky - Nakreslete holí do písku velký čtverec, který rozdělíte do devíti malých čtverců. Jeden hráč dostane tři světlé kameny (nebo mušle) a druhý hráč tři tmavé. Jeden po druhém ukládá své kameny do políček tak, aby vznikl řadu tří stejných kamenů (diagonálně, podélně nebo vodorovně). Komu se to podaří prvnímu, vyhrává.
  • Piraně na souši - Každé dítě si strčí šátek nebo kousek stužky za plavky. Na ohraničené ploše musí každé dítě pokusit co nejdéle si uchovat svůj vlastní šátek a zároveň se zmocnit co největšího počtu šátků od jiných dětí. Kdo jich nasbíral v určitém časovém limitu nejvíce, vyhrává.
  • Kuličková dráha - Nejdříve dítě vytvoří kopec z písku, dobře ho utěsní rukama a odshora až dolů vytvoří okružní dráhu. Pak vezme kuličky nebo kulaté kameny a pouští je dolů po dráze.
  • Tunel - Základem je opět kopec z písku. Na vrchol lze dát jako dekoraci kámen nebo mušli. Hráči sedí v kruhu kolem kopce. Pomocí lopatky odebírají jeden po druhém písek a vytvářejí v kopci tunel. Komu se kopec propadne, prohrává.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Na co budou vzpomínat naše děti?

Vzpomínky na dětství dokáží pěkně zahřát u srdíčka. Sice ne vše bylo vždy úplně ideální, ale léty si...
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Hry, které zabaví děti při dlouhém cestování

Cestování s dětmi nemusí být vždy s vypětím sil a s nervy na pochodu. Jen to chce malé rošťáky během jízdy...
více…

Děti milují skládání kostek, tato tvořivá hra se hodí i pro ty, které trpí autismem

Skládání kostek patří mezi klasiku nejen v hraní, ale i v tvořivosti a učení malých dětí. Hodí se nejen pro...
více…

Cestování s malými dětmi k moři a nástrahy, které tam na vás čekají

Cestování s malými dětmi do exotických destinací má svá rizika. To už záleží na samotném rodiči, zda malé...
více…

Jak cvičit s dítětem pracovní paměť, která je důležitá pro úspěchy ve škole?

Děti se neustále učí a rozvíjejí svou paměť. A nemusí to být jen formou přípravy do školy. Dětem skvěle v jejím...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Hry pro slunečné, ale i deštivé dny nejen o prázdninách

Prázdniny, nebo jen malé volno? Oboje znamená pro děti příležitost, které dává prostor pro hry. A my, vám...
více…

Hry s dětmi na sněhu

Chumelí se, chumelí, jako ve známe lidové písničce a naše děti mají ze sněhu obrovskou radost. Nevadí jim ani...
více…