Hry pro školáky proti nudě

Hra nás provází celým životem. U dětí se jedná o velice prospěšnou činnost při které se baví, učí a rozvíjí své schopnosti. Někteří dospělí mají to štěstí, že si mohou hrát i v práci, díky své profesi ( např. pedagogičtí pracovníci, vývojový pracovníci,....) a staří lidé si zase hrají s vnoučaty. V našem článku se budeme věnovat hrám pro děti ve školním věku.

děti, hry, výchova dětí. vzdělání dětí

Samozřejmě, školní děti si umí volný čas zařadit samy,

ale co když je ošklivé počasí, kamarádi pryč, počítač už nudí? Ideální čas pro společné rodinné chvíle. A pokud vás už Scrable, Člověče, nezlob se!, pexeso a karty omrzely, nabízíme vám osvědčené "intelektuální" hry. Vyzkouší vaši fantazii, slovní zásobu, paměť. Určitě se zasmějete, "zapotíte", odhalíte své já. Především však strávíte příjemný čas s dětmi. Kromě chuti a dobré nálady potřebujete jen papír a pero.

Máš básnické střevo?

Na kartičku napište slovo. Více kartiček-více zábavy. Vymyslete zdánlivě nesouvisející slova, např..vodovod, auto, panenka. Rozložte karty směrem dolů. Vyberte si tři a tvořte verše. Někdo se potrápí, někoho múza osloví hned.

Tvořme příběh

Jeden z vás řekne větu, druhý řekne další, třetí pokračuje, ... Kolotoč zastavte, když se vyčerpáte vy nebo fantazie. Každá následující věta může změnit děj či styl příběhu. Záleží na každém z vás, zda bude humorný, sci-fi, strašidelný....Důležité je vzájemný poslech se a empatie.

Pantomima

Oblíbená hra.. Můžete využít kartičky z první zmiňované hry. Vyberete si jednu a pohybem těla ztvárníte např.. žížalu, autobus, nešikovného opraváře. Není to snadné. Chce to hodně empatie, spolupráce v porozumění, dávku hereckého umění. I když z vás žádný famózní mim nebude, nevadí. Pokud jste přesvědčeni, že jste zcela jasně předvedli rozmačkané rajče, a obecenstvo mluví o zamračeném batoleti, nic se neděje. Je to jen hra.

Kresli naslepo

Pokud "trpíte" absencí smíchu, touto zábavou si dostatečně procvičíte bránici. Stačí papír, pero, zavřené oči. Výsledek spatříte po jejich otevření. Určitě jste kreslili postavu, a co vidíte? Váš syn namaloval na papír auto, ale s návrhem by u konstruktérů neuspěl. Dcerka se možná rozpláče, že ona kreslila panenku, a ne strašidlo. I taková situace se dá obrátit na humor, pokud mu ukážete vaše výtvory.

Vytvoř vlastní tajenku

Křížovka je náročnější na čas a přemýšlení. Nejde o typické křížovky v časopisech. Postup je opačný. Určitě si znění tajenky / např.. autobus /, papír dejte spoluhráči, který vytvoří a doplní takový počet rámečků, jaká slova chce mít v tajence. Je potřeba si stanovit i legendu, tedy popis / vysvětlení / každého slova, které je součástí znění tajenky. Papíry se zadáním tajenky si vyměňte a tvořte. Můžete i na čas. Rozvíjíte vaši tvořivost, samostatnost, slovní zásobu, všeobecný rozhled, soutěživost.

Kolo štěstí

Je to modifikace televizní soutěže. Jeden z vás na velký papír vyznačí rámečky, určí slovo, které budou ostatní hádat. Je vhodné zadat tématický okruh, např.. pohádková postava, město, ... 1 rámeček - 1 písmeno. Soutěžící postupně říkají písmena. Pokud se v tajence nachází, po doplnění hádá tentýž člen rodiny, dokud neurčí nesprávné. Pokud se pustíte do Kola štěstí, zaručeně si formujete představivost, všeobecný rozhled a cílevědomé využívání znalostí.

Kufr

I zde jde o obměnu známé televizní soutěže. Na papír či magnetickou tabulku jeden z vás / již v daném kole nesoutěží / napíše několik slov. Soutěží dvojice. Jeden slova hádá - je otočen zády k tabulce, druhý stojí naproti - ten se snaží slova popsat, vyjádřit bez použití slovního základu. Po zvládnutí se soutěžící vystřídají. Zde lze velmi dobře pozorovat souhru v rodině: Jak kvalitně mi slovo popíšeš, tak rychle já uhádnu.

Milí rodiče, možná některé hry znáte

a už léta je máte v "rodinném archivu". Dají se využít i na cestách autem, v čekárně na cokoliv a kohokoliv, na procházce, prostě tam, kde z nedostatku jiné činnosti hrozí nuda. Pravidla si můžete upravit. A výhra pro vítěze? Buďte originální - určí program na víkend, tři dny neumyje nádobí, ... Ale to NEJ - dobrý pocit. z toho, že jste spolu strávili čas. Rodiče, hrajte se si s dětmi a ony nebudou na oplátku tolik zlobit!
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak cvičit s dítětem pracovní paměť, která je důležitá pro úspěchy ve škole?

Děti se neustále učí a rozvíjejí svou paměť. A nemusí to být jen formou přípravy do školy. Dětem skvěle v jejím...
více…

I děti zažívají stres, přestože rodiče jejich problémy často bagatelizují

Stres - fenomén dnešní doby. Rodiče jsou ve stresu z práce a dětí. A děti? Proč jsou ve stresu i ony, přestože si...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Hry pro slunečné, ale i deštivé dny nejen o prázdninách

Prázdniny, nebo jen malé volno? Oboje znamená pro děti příležitost, které dává prostor pro hry. A my, vám...
více…

Hry na pláži - zábava pro děti i rodiče

Děti se samy na pláži zabaví. Inspirací jim budou hromady písku, ale pokud je již stavby omrzí, přinášíme vám...
více…

Vývoj řeči dětí od dvou do tří let

Od prvních slůvek, se kterými si dítě vystačí během druhého roku, již jeho koncem začínají děti komunikovat s...
více…

První slova dětí, vývoj řeči a kdy kontaktovat logopeda?

Dlouho jste se na tento okamžik těšili a je tady! Vaše děťátko vyslovilo své první, srozumitelné slovíčko....
více…

Růst, vývoj a vývin dítěte

Růst, vývoj a zrání? Co tyto pojmy znamenají ve vztahu k období dětství? Jaké změny v jednotlivých etapách...
více…

Bezpečnost pro dítě, které začíná lézt a chodit

Jak se dítě dopracuje k tomu, že začne lézt? Co se děje při lezení v těle děťátka? A proč jsou pro lezení...
více…

Hry s dětmi ve volné přírodě a na zahradě

Děti nejsou vybíravé, co se týká ročních období. Na každém si vyberou něco hezkého. Hlavně, když mohou...
více…