které jsou přirozenou flórou ve střevním traktu. Příčin, pro které zánět vznikne, je několik. V útlém věku je to nejčastější vrozená vývojová vada, která způsobí zhoršený odtok moči z močových cest (obstrukce). Významnou roli hraje i genetická danost (zvýšený výskyt opakovaných infekcí v rodině). Nemalou měrou může k opakovaným infekcím přispívat i nedostatečná obranyschopnost sliznic močového traktu (imunodeficit). V zásadě rozdělujeme infekce močového traktu na infekce dolních močových cest (cystitida) a infekce horních močových cest (pyelonefritida - bakteriální zánět ledviny).
pálení, řezání při močení, časté močení, pomočování se, může být mírně zvýšená tělesná teplota.
dominuje vysoká teplota (39 až 40 ° C), únava, u menších dětí bolesti břicha, u větších dětí bolest v oblasti kříže. Diagnóza se stanoví na základě vyšetření moči a fyzikálního vyšetření dítěte. Při vyšetření moči zjišťujeme přítomnost zánětlivých buněk (leukocytů) a bakterií v moči. Při jasných klinických příznacích a pozitivních močových nálezech se určí přesná diagnóza.
Při cystitidě (dolní močové cesty) jsou kromě antibakteriální terapie velmi důležité tzv. obecné zásady léčby. Péče o takové dítě by se dala shrnout do několika bodů:
(funkci ledvin, ultrazvukové vyšetření ledvin a jiné.) Další nemoc závisí na výsledcích vyšetření. Pokud nejsou závažně vývojové vady ledvin, které vyžadují chirurgické řešení je vhodná léčba imunomodulační (úprava obranyschopnosti). V případě bakteriálního zánětu močových cest, tj ledvin, je obvykle stav podstatně vážnější. Ve většině případů (zejména u menších dětí) je třeba nemocniční léčení. Základem léčby u těchto nemocných je rychlé zahájení antibiotické léčby obvykle aplikací do žíly a dobré zavodnění dítěte, ať už formou infuze nebo podáváním tekutin perorálně (ústy). Takovou léčbu uplatňujeme až do poklesu teplot, pak pokračujeme podáváním antibiotika ústně. Ke komplexnosti léčby patří i tzv. podpůrná léčba (vitamin E, rybí olej, a jiné). Po odeznění akutního stavu je třeba dítě komplexně vyšetřit. Délka hospitalizace je jeden týden až deset dní, avšak celková antibakteriální léčba v domácím prostředí pokračuje až do šesti týdnů od zahájení infekce. I u těchto nemocných trváme na podobných zásadách jako jsme uvedli při léčbě dolních močových cest (pitný režim atd.). U všech nemocných po zánětu ledvin doporučujeme i tzv. dietní režim, který se zakládá na omezení živočišných bílkovin a tuků, tedy upřednostňujeme maso malých zvířat (kuře, krůta, králík, ryby) a nízkotučné mléčné výrobky. V první fázi po onemocnění je třeba i omezování fyzické zátěže. Obecně nedoporučujeme při opakovaných infekcích močového traktu plavání (zejména v bazénech). Pokud je po šesti týdnech antibakteriální terapie moč sterilní, je stejně vhodná imunomodulační léčba a dlouhodobé podávání podpůrné léčby. Důležité jsou pravidelné kontroly kultivace moči. Při pozitivním nálezu je vhodné jednorázové přeléčení s cílem sterilizace moči, aby nedošlo k recidivám zánětu ledvin.
jejichž děti trpí opakovanými infekcemi močového traktu, aby onemocnění nepodceňovaly, protože i po odeznění subjektivních potíží může zánět postupovat a až za několik let překvapit pacienta tím, že bude mít sníženou funkci ledvin, což je jen krok k dialýze (umělé ledvině). Je tedy důležité řídit se radami odborných lékařů ( nefrologů) a s dítětem absolvovat pravidelné kontroly jeho zdravotního stavu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu