Jak na nás působí hladovění – detox těla?

Na jaře organismus nepotřebuje očistnou kúru. Přísný půst nebo hladovka se vám spíše vymstí. Na pleti, trávení i imunitě.

Zdravé tělo nemají proč zaplavit toxiny. Jsme nastavení tak, že organismus průběžně zpracovává a vylučuje škodlivé látky. V odborných článcích nechápou pojem detoxikace jako kúru, kterou byste měli na jaře absolvovat, aby se organismus očistil. O detoxikaci se hovoří v souvislosti s otravami alkoholem, průmyslovými exhalacemi, drogami nebo houbami. V těchto případech jde o vysoké dávky toxinů, které již organismus neumí zvládnout sám. Odpovídajícím dávkám jedů, které denně dýcháme, jíme a přicházíme s nimi do kontaktu, se umí přirozeně bránit a vylučovat je.
Nejzákladnějším orgánem, který zbavuje tělo toxinů, jsou játra. Pomocí enzymů zpracovává krev z trávicího traktu. Dobré látky játra přemění na využitelnou formu a škodlivé vyloučí. Krev filtrují i ​​ledviny. Nepotřebné, případně škodlivé látky se z těla dostanou buď stolicí, nebo močí.

Hladovění se nevyplácí

Na "ověřené" detoxikační kúry by si měli dát pozor zejména lidé s dlouhodobými zdravotními problémy. Pokud patříte mezi ně, poraďte se o každém kroku s lékařem. U mnoha kúr najdete informace, že bolesti hlavy, břicha nebo průjmy jsou přirozeným znakem detoxikace. Podle zkušené odbornice jsou to však znaky vnitřního rozvratu organismu. Předzvěstí potíží může být i jednotvárně zaměřená "očista".  

Uškodí vám sprcha?

Zejména v jarních měsících jsou populární i střevní sprchy. Údajně odplaví všechno zlé. Bohužel, i všechno dobré, co tělu prospívá. Tlusté střevo je plné přátelských bakterií, nejsou to žádní paraziti. Nemůžeme bez nich žít, poskytují nám velké služby. Celý mechanismus se dá přirovnat k vojsku, které brání své území před vpádem vetřelců. Když porušíme přátelskou flóru, nastoupí patogenní bakterie či kvasinky. Do přátelské skupiny patří například i probiotické bakterie. Jelikož jsou odpovědné za správné fungování imunitního systému, dopřejte si místo výplachu střev funkční potraviny, které je obsahují. Rozhodli jste se, že si na jaře pročistíte krev pomocí kopřivového čaje? Pozitivní účinky této žahavé rostliny nikdo nepopírá, ale opět platí, že to, co vypijeme, projde střevem. Krev se při tom nemá jak čistit. Tu filtrují jen játra a ledviny. Plynné škodlivé látky zase většinou vydechnete ven. 

Po hodech je dobré odlehčit

Většina z nás se nestravuje celý život jen zdravě. Běžná nezdravá jídla nás neintoxikují. Podle zákonů jsou potraviny pravidelně kontrolovány a nesmí obsahovat škodliviny, které by mohly způsobit újmu na zdraví. Pokud si podrobně prostudujete některé detoxikační kúry, zjistíte, že jejich jídelníček je složen z celozrnných potravin, ovoce, ze zeleniny, ryb… Jde o klasickou zdravou výživu. Přechod na ni nelze nazývat detoxikací. 
Jarní změna jídelníčku má racionální, zdravotní i historický základ. Nejprve vánoční svátky, pak masopust se zabijačkou a šiškami… Zima je navíc období, kdy se méně hýbeme. Po období hojnosti přijdou očistnější měsíce. Nesmíme však hladovět, jídlo na talíři stačí odlehčit. Zdravá strava musí být pestrá a vyvážená. 
Všechny kúry či diety založené na konzumaci jedné potraviny nebo vyloučení velké skupiny potravin, nám mohou při dlouhodobém dodržování vážně poškodit organismus. Platí to například i o populární rýžové kúře. Ideální je jíst všechno, na co máme chuť. Jen v menších porcích. Čas od času si můžeme dopřát i řízek. Trávicí trakt si odpočine, když si jeden den v týdnu dopřejeme více zeleniny, ovoce a vzdáme se masa. " 

Nejlepší je voda

Součástí odlehčení organismu a zároveň zdravého životního stylu je pitný režim. Opět to není žádná detoxikace. Tekutin přijměte tolik, kolik vydáte. Ideální je čistá voda. Pro zpestření si můžete dát i minerálku. Vhodnější jsou značky s nižším obsahem minerálů. Vysoce mineralizovaných vod byste neměli denně vypít více než půl litru. Pitný režim zpestřete čaji, ideální jsou ovocné. Na bylinkové by si měly dát pozor zejména těhotné ženy a děti. I přírodní léčitelé musí umět kombinovat a dávkovat, aby vám neublížili. Opatrnější buďte u černého a zeleného čaje, neboť jsou bohaté na tein, látku podobnou kofeinu. Po večerním šálku se vám může hůře usínat. Pokud vám chutnají ovocné šťávy, nezapomeňte na jejich energetickou hodnotu. Vybírejte si jen přírodní stoprocentní, případně si je řeďte vodou. 

Zdravou výživu ocení i pleť. 

Potraviny bohaté na nezdravé tuky zvyšují tvorbu mazu. Ten ucpe póry. Když je trávicí systém zatížen nevhodnou stravou, může se zhoršit stav pleti. Pokožka s trávením velmi úzce souvisí. Někdy ještě nemáme v ruce laboratorní výsledky, ale kůže už signalizuje, že něco není v pořádku. V mnoha případech se při potížích s trávicí soustavou objeví drobná vyrážka kolem úst a na bradě. Pokud vás v minulosti trápilo akné, může se vrátit. Jde o dočasný problém. Ztratí se, když odlehčíte stravu a zbavíte se zimních nánosů.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články