Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale přesto ještě váháte? Dříve tato rozhodnutí nechávala rodina na přírodě. Dnes už taková doba není. Na jednu stranu jsou období, která se lépe zvládají s jedním dítětem a na druhou se také nemusí vyplatit čekat. Občas ještě dnes příroda rozhodne za nás, ale určitě lepší je, vybrat si a s rozvahou rodičovství plánovat.

rodina, děti, jedináček, druhé dítě, plánování rodičovství

Úvodem trošku teorie

Fyziologicky, ale i psychicky těhotenství a porod ženu velmi vyčerpávají. Z toho důvodu gynekologové doporučují dát si mezi jednotlivými těhotenstvími alespoň roční pauzu, aby se organismus dokázal zregenerovat. I když je pravda, že některé ženy otěhotní i krátce po porodu (do tří, či čtyř měsíců) opět. Kojení a současně probíhající další těhotenství je však pro tělo dost náročné. Druhé děťátko, které se pak následně narodí, obvykle bývá menší, ačkoliv by to při větší přestávce mezi jednotlivými těhotenství bylo přesně naopak.

Pauza mezi dvěma těhotenstvími

Nejvhodnější optimální přestávku na regeneraci fyziologických i psychických sil tak odborníci z oblasti gynekologie stanovili na 18 - 23 měsíců, případně až na dva roky. Za ten čas má možnost organismus zcela se zregenerovat po první těhotenství a porodu, vnitřní orgány se vrátí na své původní místo. Alespoň to tvrdí tým amerických vědců, kteří se podíleli na studii zohledňující průběhy dvou nebo více po sobě následujících těhotenství s ohledem na to, aby těhotenství a porody proběhly co nejlépe a matka a dítě byly zcela zdravé.

Plánování - co všechno je potřeba zohlednit

Jistě budete souhlasit, že plánování rodiny je v dnešní době velmi důležité. Umět si vybrat pro sebe a pro rodinu ten "správný čas" však nemusí být snadné. Co všechno je třeba brát v úvahu při rozhodování, zda budete mít další dítě? Nabízíme vám několik otázek k zamyšlení. Odpovědět na ně si však musíte sami.

Cítíme se na další dítě?

To je první faktor, který je třeba brát při rozhodování v úvahu. A je velmi individuální. Každá žena je jiná matka, jiná žena, má jiné rodinné i finanční zázemí ... Z toho důvodu, zatímco jedna je ochotna vrhnout se do dalšího těhotenství hned po porodu a mít i několik malých šibalů v plenkách, jiná nepomýšlí na další dítě do doby, dokud to první nepůjde alespoň do školky. Jste tedy psychicky připraveni na další dítě? Toužíte po něm, nebo máte spíš obavy a strach? Váš vnitřní instinkt vám v tomto hodně napoví!

Dítě, děti ...

Kolik let má vaše dítě? Kolik času vám zabere péče o něj? Musíte k němu ještě v noci vstávat? Kojíte ho? Je péče o něj pro vás fyzicky a psychicky náročná? Stíháte během dne všechny povinnosti? Další těhotenství bude pro vás znamenat větší zátěž, nebude to pro vás příliš těžké? Máte už více dětí? Jak jsou samostatné? Budete zvládat ráno nachystat je a přepravit do školy, do školky? Budete mít čas věnovat jim čas i odpoledne?

Partner

Jaký máte vztah s vaším mužem, partnerem, manželem? Klape vám to, nehádáte se příliš často? Jaká je atmosféra u vás doma? Nemáte problémy ve vztahu, v komunikaci? Projevujete si navzájem lásku, porozumění, cítíte vůči sobě důvěru, úctu?

Proč je to důležité?

Řešit krizi ve vztahu, či problémy v partnerském životě dalším dítětem by bylo velká chyba, které by s největší pravděpodobností později litovali. Proto je kvalitní a stálý vztah a domácí zázemí pro přijetí nového člena rodiny velmi důležitý, ne-li nejdůležitější! Touží i partner po dalším dítěti? Pomáhá při péči a ve výchově s prvním dítětem? Jaký je otec? Má na rodinu čas? Jak je pracovně vytížený? Jste už teď na všechno sama? To jsou další důležité otázky, na které je dobré hledat odpovědi. 

Peníze a práce

Jaké jsou vaše finanční prostředky? Jak ovlivní další miminko vaše životní náklady, výdaje ohledně peněz? Máte se kam do zaměstnání po první mateřské vrátit? Hledáte si nové zaměstnání? Máte finanční problémy, dluhy?

Pomoc a podpora rodiny a přátel

Má vám kdo s dětmi pomoci? Máte blízké přátele, rodinu a známé? Pokud zvážíte a zamyslíte se nad uvedenými otázkami, získáte docela dobrou představu o tom, zda jste připravena mít další děťátko. Pokud jste si přesto nejste zcela jistá, své definitivní rozhodnutí, a tím i intimní snažení se v této věci odložte na později.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Matky méně riskují, u mužů otcovství touhu po risku nezbrzdí

Mateřství změní nejen postavu žen, ale také jejich chování a priority. Začnou být zodpovědné a méně riskují....
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…

Táta, který má vždy čas?

Jaký typ otce máte v rodině? Má přirozenou autoritu vašich dětí, ale zároveň je milý a laskavý? A nebo se...
více…

Otázky malých dětí a naše odpovědi - cesta ke společnému bádání světa

“Mami, proč má ten pán tak velké břicho? Proč už musím jít spát? Kdy už budu velký jako ty? Kam chodí spát...
více…

Ideální svět pro rodiče i děti

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat ideální svět, aby se v něm všem líbilo rodičům i dětem? Utopie? A proč by...
více…

Všechny děti jsou hodné, jen rodiče to správně nechápou

Společné pro všechny rodiče je, že milují své děti. Ale to, jak ke svým dětem přistupují, již všechny rodiny...
více…