Kino nebo divadlo? Oba druhy umění mají své kouzlo!

Umění vždy patřilo a bude patřit k životnímu stylu. Jen jeho formy se časem mění a mnozí tvrdí, že spíše k horšímu. Již se do divadel neoblékáme slavnostně a filmová představení často absolvujeme tak, že popíjíme Cola-Colu a chroupeme popcorn. Ceny vstupenek neustále stoupají, stejně jako možnosti shlédnout film na internetu. Proč tedy chodit do kina a divadla?

kino, divadlo, internet, zdraví, kultura

Umění divadla

Divadlo nepochybně patří k náročnějším druhům umění a jako jediné nemůže existovat bez obecenstva, protože pouze ve spojení divadla s obecenstvem se divadlo stává tím, čím je. Divadlo je společenským uměním a tvůrčím činem s krátkým trváním. Zatímco jiná umělecká díla, např. sochy, obrazy, po dokončení trvají věčně, divadelní představení končí a u diváků zbývá pouze doznívající zážitek. Vždyť, kdo má v sobě alespoň špetku kulturního cítění, toho divadlo dokáže obohatit. Divadlo je od nepaměti zrcadlem lidského konání. Přestože se divákům prezentuje nejrůznějšími formami, přece vždy tak, aby ho pochopili, protože jinak by nemělo smysl. Jít za kulturou do divadla také znamená upustit od vlastní pohodlnosti v teple obýváku, protože každé divadelní představení je originální a neopakovatelné. A to je ten bod navíc oproti filmu, promítaném v kinosále nebo na DVD přehrávači doma, který je stále stejný, neměnný. Nebo si zkuste v kině zakřičet na oblíbené herce, který právě exceluje v akčním filmovém záběru, resp. na živého herce na jevišti. Rozdíl je jasný - filmový hrdina vás neslyší, ale divadelní herec ano a přestože nemůže na vás reagovat, ví, že svým výkonem zaujal a diváky představení baví. Dnes dokonce několik, zejména moderní divadelní soubory, hodně pracují s diváky, a tak trochu je vtahují do dění na jevišti. Současné divadlo má co nabídnout, protože přímý kontakt herec - divák, se nepodaří ani tomu nejlepšímu režisérovi filmových trháků. A vidět živé herce nezkreslených televizní obrazovkou je zážitkem k nezaplacení. Divadelnictví má u nás hluboké kořeny a dlouhou tradici. I v současnosti se divadla stále těší divácké oblibě, a v některých případech i větší než kina. Své stálé příznivce si v poslední době našla i hudební divadelní produkce - muzikály, které také přispívají k bohatší návštěvnosti divadel. Návštěvnost divadel stoupla i přesto, že ceny lístků na představení narostly. Za růstem návštěvnosti jsou i snahy divadel lépe propagovat svá představení a kvalitnější marketing.

Protiváha kina

V současnosti jsou názory na chození do kina různorodé. Někdo ho považuje za nezbytnou součást společenského života (kromě "nárazovek" jako jsou plesy, večírky, diskotéky či mejdany) a zajde si do kina třikrát do měsíce. Jiný do kina velmi nechodí, protože přes týden nemá mnoho času, nebo prostě nemá na drahé multiplexy. Mezi námi jsou i tací, kteří do kina chodí jen výjimečně dva až třikrát do roka a až po pečlivém výběru filmu, který se vyplatí vidět pouze na filmovém plátně. Důvodů, proč (ne) navštěvovat kino je určitě více a mezi nimi nechybí ani finanční možnosti (podobně jako u divadla). Navzdory všemu filmoví distributoři tvrdí, že lidé do kina chodí. V ostatních, možná deseti letech se však hodně změnilo, protože již není žádnou výjimkou, když si lidé dokáží "levně" pirátský zkopírovat film přes internet, což automaticky sníží návštěvnost kina. Také se do kina velmi těžko lákají diváci při stoupajících cenách vstupenky. Multiplexy bývají nabité jen při premiéře nového dílu filmové série, ale běžné filmy střední či nižší kvality už takové štěstí nemají. Dnes do kin nejvíce přitahují 3D produkce. Oblíbené jsou zejména animované filmy, což je sázka na jistotu, protože do kina přilákají celé rodiny, i za cenu, že si za trojrozměrnost připlatí. V současnosti kina u návštěvníků tedy bodují 3D filmy. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nový občanský zákoník a soužití se sousedovou zahradou

Dobré mezilidské vztahy jsou někdy nejdůležitějším prostředkem, jak dosáhnout trvalý smír v jakékoli oblasti. V...
více…

Sedm kategorií řidičů, se kterými se můžete setkat v dopravním provozu

Autoškoly ročně "vyprodukují" tisíce nových řidičů. A když k tomu připočteme řidiče, kteří řidičský průkaz...
více…

Život se skupinou stejně smýšlejících lidí a nebezpečí, která z toho mohou vyplynout

Jste sami nebo jste součástí nějaké sociální skupiny? S lidmi, kteří mají podobný názor jako my, se žije lépe. A...
více…

Den bez internetu, telefonu a počítače má nesporné výhody

Vydržíte jeden den bez sociálních sítí? Bez neustálé kontroly, zda vám někdo někdo nevolal, nepsal nebo něco...
více…

Jak se stát snadno neoblíbeným kolegou v práci?

Být oblíbeným kolegou je jistě přání většiny zaměstnanců. A je to běh na dlouhou trať. My se ale dnes budeme...
více…

Proč s přibývajícími roky ubíhá čas rychleji?

Také si občas říkáte, jak ten čas rychle letí? A také vám připadá, že s přibývajícími léty přímo pádí? Asi...
více…

Zlozvyky, které ničí vaše zuby

Nejen špatná hygiena ústní dutiny, ale i  zlozvyky nás mohou připravit o zuby. Během dne provádíme tolik aktivit, že...
více…

Jak napsat zamilovaný dopis?

Poslat a napsat zamilovanou SMS, to je otázka často pouhé minuty. Slova jako miluji tě nahradí kreslené znaky....
více…

Láska není totéž co zamilovanost

Pokud mluvíme o lásce a zamilovaní, obě představují intenzivní emoce, které cítíme k druhé osobě. Tyto pocity se...
více…

Vztah je o dvou lidech, zkuste se na něj podívat i z druhé strany

Ve vztahu je to vždy o dvou, ačkoliv často máme tendenci myslet spíše na sebe a vztahovat věci k sobě. Zkuste se...
více…