Přírodní živel dřevo a pracovní příležitosti

Východní teorie pracuje se soustavou pěti živlů. Řadí se mezi ně dřevo, oheň, země, kov a voda. Harmonie těchto živlů pomáhá zdraví, vitalitě a celkové rovnováze člověka.

přírodní živly, energie, člověk

Element je zároveň formou energie se specifickými kvalitami a pocity

Přísluší mu barva, roční období, geometrický tvar či materiál. Determinuje psychologické a interpersonální aspekty lidského života. Práci s pěti živly považujeme za ekologický prvek, na základě kterého funguje přirozená rovnováhu mezi člověkem a přírodou. Živly "proudí" v žilách každého z nás. Vždyť ne nadarmo se říká, že "člověk je ve svém živlu, když" ... Živel určujeme podle data narození, které nám prozradí mnohé o naší energetické, tedy živelné databázi. Dá nám návod na zlepšování zdraví, způsoby relaxace, vyhlídek na vhodnější zaměstnání či vytváření harmoničtějších mezilidských vztahů.

Živly a koloběh slunce

Živly se střídají během roku v závislosti na činnosti slunce. Slunce na východě přináší odlišnou energii, než na západě. Probouzením se do slunného rána pociťujeme vliv živlu dřeva, energie začíná stoupat nahoru. Když se slunce přesouvá na jih oblohy, vyzařuje nejsilnější energii. V době oběda jsme plní energie, vládne živel ohně. Paprsky se pohybují všemi směry, jako oheň. Odpoledne svítí sluneční paprsky na jihozápadě, rozdávají méně energie. Je klidnější a vytváří prostor pro práci slunce na západě. Vypadá to tak, jako kdyby se sluneční energie ztrácela, ona však proudí do země a zpevňuje se. Chystá podmínky pro energii kovu, který způsobuje mírný chlad k večeři. Po západu slunce prochází na sever. Přichází noc, typická pro prvek vodu. Cítíme se unavení, bez energie, odpočíváme. Pod zemí se však odehrávají velké změny. Toto je podpůrný energetický koloběh pěti prvků nebo cyklus tvorby. Dřevo živí oheň, protože bez něj nemůže hořet, oheň vytváří popel, výživnou látku pro zem, v níž se nacházejí rudy, kovy a nerosty. Kov tavením mění svou konzistenci na kapalnou a je tak v harmonii s posledním se živlů, vodou. Ta je důležitou součástí pro růst dřeva. Tvořivý cyklus se uzavírá, aby se mohl opět začít věčný koloběh proudění energie.

Kontrolní cyklus živlů

Kromě podpůrného cyklu existuje i cyklus kontroly, který poskytuje informace o prvcích v dozorčím vztahu. Ale i zde platí jistá vyváženost. Jak probíhají fáze přeměny v tomto cyklu? Dřevo kontroluje zem, protože strom svými kořeny odebírá zemi živiny, rozrušuje ji. Oheň má kontrolu nad kovem, dokáže ho svou teplotou roztavit a měnit tak jeho tvar. Země má nadvládu nad vodou, hráze vodu zadržují a koryta ji udržují pohromadě. Kov má moc nad dřevem, sekera ho tříští na menší kousky, deformuje ho. A nakonec, voda hasí oheň, má nad ním kontrolu a obrovskou moc. Co je důležité, feng šuej používá harmonizaci destrukčního vztahu dvou prvků doplňující, podpůrný živel. Například, komplikovaný vztah dřeva a ohně zmírníme použitím prvku vody a všem, co s ní souvisí. Zem a dřevo jsou v konfliktu, přičemž pomůže oheň jako vyrovnávající činitel. Dřevo a kov tvoří riskantní dvojici, proto vyzkoušejme zakomponovat energii vody. Oheň a kov tvoří nevyvážený vztah, zmírnit ho pomůže prvek zem. Dřevo je nápomocné při konfliktu ohně a vody, kov zase při nevhodném spojení prvků zem a voda.

Přírodní živel -  dřevo

Element dřevo nám připomíná všechen růst a tvorbu v přírodě, hlavně na jaře. I povaha člověka narozeného v tomto elementu je poznamenána tvůrčím způsobem myšlení a jednání. Typická je pružná mysl a rozhodnost během celého života, a to i tehdy, když jde o kritické životní situace. Pokud je živel dřevo u člověka nerozvinutý nebo v nerovnováze, jedinec příliš kontroluje své tělo i prostředí, má stavy úzkosti, vehementně potlačuje své emoce a pocity. To vše ovlivňuje i zhoršení zdravotního stavu. Pomáhá mu podpora a spoluúčast ostatních. Přednostmi a hodnotami člověka ve spojitosti se živlem dřevo jsou obrovská tvořivost, pěstování osobního rozvoje, láska k lidem, tolerance, rovnováha mezi rodinou a kariérou, velkorysost, roztouženost, schopnost vcítění, ale i občasná agresivita, pýcha, chlad, obava z intimity a idealismus. Charakteristickým materiálem pro tento živel jsou všechny druhy dřeva, přírodní vlákniny a tkaniny, svícny, bambus, korek, knihy, olejomalby, proutěné předměty, sochy.

Živel dřevo a pracovní příležitosti

Barvou dřeva je zelená se všemi svými odstíny. Tvary typické pro živel dřevo jsou vysoké, obdélníkové, sloupovité. Budovy a prostory spojené s růstem a rozvojem, například školky, obchod s ovocem, zeleninou, léčivými bylinami, dřevinami, květinami, stromy, prostory jako nemocnice, sanatoria, ozdravovny, ale i restaurace, kavárny, výrobny a prodejny dřevěného materiálu, umělecké ateliéry, nakladatelství a média splňují všechny předpoklady pro osobnostní rozvoj člověka narozeného v živlu dřeva.

Játra a žlučník v oslabení

Živel dřevo se vztahuje i k určitým částem těla a orgánům, a to játrech a žlučníku, z částí těla je to vazivo, ze smyslů zrak, hlasového projevu křik, z pocitů převládá hněv. Toto propojení živlu a orgánů se spojuje s jejich častým oslabením, především v období disharmonie a stresu. Pomáhá preferování prioritní chutě pro dřevo, a to kyselé chuti. Dále upřednostňujeme potraviny rozvádějící teplo, například granátové jablko, čerstvé švestky, neutrální potraviny, jako špalda, ze zeleniny jsou to výhonky, řeřicha, kyselé zelí, luštěniny, z masa především kachna, z mléčných výrobků tvaroh, čerstvý sýr, kefír, kysaná smetana, z nápojů šampaňské, ibiškový, slézový a meduňkový čaj, lehké italské víno. Mezi potraviny studené a zchlazující energii živlu dřevo řadíme pšeničné klíčky, výhonky fazolí, ale i rajčata, ananas, kiwi, rebarboru, citron a jogurt. Doporučeným druhem sportu a typem relaxace pro lidi narozené v živlu dřevo je masírování meridiánů jater a žlučníku na vnitřních a vnějších stranách nohou, ze sportu je to tenis, tanec a cviky podporující ohebnost, protože ta ovlivňuje ohebnost celého myšlení a jednání.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Líbání prodlužuje život o pět let

Pozitivní účinky líbání byly objeveny už dávno a známe je všichni. Méně lidí však ví, jak blahodárně působí...
více…

Tři důvody, proč vyměnit toaletní papír za bidet

Uvažovali jste někdy nad tím, jakou toaletní hygienu zvolit? Je zdravější použít starý dobrý toaletní papír, nebo...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém

Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem?

Láska ke zvířatům dohnala některé lidi k tomu, že ze své potravy vyloučili nejen maso, ale také všechny produkty,...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Zácpa a přírodní produkty. které mohou pomoci s vyprazdňováním

Zácpa, neboli problém s vyprazdňováním. Někteří lidé vůbec nevědí o čem je řeč. Ale problémy tohoto typu...
více…

Detoxikace jater pomocí bylinek, citronu nebo zelených potravin

Detoxikace jater by měla následovat po očistě tlustého střeva. Provádí se zcela přírodní a nenásilnou formou....
více…

Klimatizace dokáže divy nejen s teplotou, ale také s počtem onemocnění, která může způsobit

Klimatizace a klimatizované protory. Na jednu stranu super pokrok v cestě za ovlivněním přírodních jevů, ale na druhou...
více…