Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že nikdo neinstruuje miminko? Jak ho tak napadne, co má dělat, aby nemělo hlad? Kde se v tak malém tvorečkovi bere taková síla, která některé maminky svou razantností i překvapí? Popíšeme si tento nádherný a ničím nenahraditelný pocit, který zažívají.

péče o dítě, výživa miminek, kojení

Komplex reflexů, který děťátko vede při kojení začíná procesem hledání

Spouštěcí zónou hledacího reflexu je okolí úst dítěte, a téměř celé malé tvářičky. Dítě kroutí hlavičkou a hledá bradavku. Vidíte jako doširoka se snaží otevřít pusu a jemně vyplazuje jazyk.Pokud se mu prstem dotknete tvářičky, otočí hlavu za ním. A to samé se stane, pokud se okolí pusinky dotknete bradavkou, bude se snažit ji zachytit. Ideální je dotknout se dolních rtů děťátka, pomůže to tomu, aby lépe otevřelo pusinku. Bradavka v puse spouští další reflex - sací. Zóna sacího reflexu, resp. "Sací bod" se dá v puse dítěte vyhmatat na horním patře. Jazyk děťátka se při kojení zvedá směrem od špičky až ke konci a tímto způsobem plynule vytlačuje mléko z dvorce peristaltickou vlnou. Jazyk děťátka se přesouvá, mezi matčin prs a zuby (pokud je dítě správně přisáté není možné ji pokousat). Tvrdá bradavka pak "ťukne" nahoře na patro a spustí sací reflex. Pokud není hluboko v puse, pokud dítě rty nezachytí i dvorec, nedosáhne tam. Jak zjistíte, že to dítě dělá dobře? Sací pohyby jsou vidět na krku, před uchem. Miminko správně saje, pokud dělá pomalé tahy s pauzou. Dítě nevtahuje tváře a není ho slyšet! Nepoužívá podtlak. Lidsky řečeno - ono v podstatě nesaje ale vytlačuje mléko z prsu. A následně mléko, které se vystříkne na konci (vnitřním) jazyka spustí polykací reflex.

Jak poznáme chybu?

Přiložení je nesprávné tehdy, pokud máte bolestivé nebo zploštělé bradavky, odřeniny po okrajích, tam kde se jazyk dotýkal z obou stran bradavky dítě. I pokud je bradavka odřená na celé ploše - dítě ji tedy nemělo pořádně hluboko v puse. Co z toho vyplývá? Pokud má dítě málo bradavky v puse, je tak blízko spouštěcí zóny hledacího reflexu a daleko od spouštěcí zóny sacího reflexu - tím je celý proces narušen, z důvodu, že dítě zase a znovu pouští a hledá bradavku, protože "ho to dráždí". Někdy i za normálních okolností dítě může sklouznout, při nepohodlné poloze maminky nebo podobně během kojení. Dítě sklouzne a pusinkou se posune až na kraj bradavky.

Na co si dát pozor?

Pokud dítě pláče nebo křičí má jazýček zdvižený vzhůru. Pokud se budete snažit násilím ho přiložit k prsu můžete mu ním (resp. bradavkou) zastrčit jazyk dozadu, a sací reflex pak nefunguje. I přesto, že dělá sací pohyby, dítě vlastně nepije. Pozor, pokud již děťátko saje a vy ho budete hladit po tvářích, může se stát, že přestane pít, neboť mu drážděte již zmíněnou zónu tohoto reflexu. Dalším problémem mohou být kloboučky, láhve a dudlíky. Už na začátku se dítě naučí, jak velké a tvrdé "to" má mít v puse, aby mu mléko teklo, aby ten "ťuk na patře měl význam" a i to, jak má velmi pusu otevřít. Jednodušeji řečeno - dítě si zvykne na to, že sací reflex mu spouští něco tvrdého (dudlíky a kloboučky jsou vždy tvrdší než bradavky) a potom nereaguje na měkčí bradavku. A proto doporučení zní - pokud to není nutné - nepoužívat. Pokud již kloboučky používáte, můžete si ještě pomoci: Kloboučky se mohou od konce, milimetr každý den, postupně odstřihávat, aby si dítě pomaličku zvykalo na bradavku. Pozor, při používání kloboučku se negativně ovlivňuje i imunologický kontakt. Někdy může být problémem i krátká uzdička (pod jazykem děťátka). Krátká uzdička totiž vadí při sání, děťátko nemůže jazýček správně používat. V posledním období však odborníci radí, že je třeba počkat. Resp. není potřeba to hned řešit, protože uzdička se dokáže "vytahat". Což je mimochodem dobré i pro budoucí řeč. Jen některé stavy uzdičky je třeba napravovat. A ještě na závěr - při dokrmování např.. lžičkou, ale i v době počátečních příkrmů děťátka mu třeba nalít mléko (či jinou kašovitou potravu) na zadní polovičku jazyka. Proč? Viz nahoře o reflexech ...

Velmi důležité je,

aby miminko umělo pořádně otevřít pusinku, aby správně uchopilo nejen bradavku, ale i část dvorce. Jsou však špuntíci, kterým se to nedaří. Tehdy zkuste polohu, která by měla pomoci: Maminka leží na zádech, dítě si položí na sebe shora, tak, že leží na ní na bříšku. Dítě při tom držte za ramínka, ne za hlavu. Musí jí samo volně pohybovat. Přejeme miminkům dobrou chuť a maminkám příjemné kojení.
..

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat odsávačku mateřského mléka?

V poslední době mám pocit, že odsávačku na mléko považují těhotné ženy za nezbytnost, kterou je třeba mít...
více…

Jak postupovat v případě vzniku bolestivých a popraskaných bradavek během kojení?

Moje nadšení z kojení se po pár dnech změnilo na utrpení! Myslela jsem, že všechno dělám správně. Miminko se...
více…

Do kdy kojit?

Kojení je v dnešní době velmi populární a vyzdvihováno. Kojit malé miminko není nic neobvyklého, kojení...
více…

Kojení vyžaduje stravu plnou vitaminů a dostatek tekutin

Aby byly ženy po porodu zdravé, tvořilo se jim dostatek mléka a byly i během cvičení plné energie, měly by pečlivě...
více…

Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…

Jak a kdy začít krmit dítě tuhou stravou?

Krmení dětí v některých rodinách probíhá jako krmení dravé zvěře. Dítě mele hlavičkou, tvrdošíjně odmítá...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…