Styl > Vlasy >

Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, ale také šedivění vlasů

Mladé dívky a ženy si často barví vlasy a touží po stříbrném nádechu. Ale když opravdu objeví první šedivý vlas, tak to je téměř na tragédii. A přitom o nic nejde. Vlasové buňky stárnou jako všechno v našem těle a s tím nic nenaděláme. Přesto nemusíme se šedinami chodit a dávat svůj věk znát. Vlasoví experti pro nás ženy, ale i některé muže, vyvinuli dostatek přípravků, které spolehlivě šediny zakryjí.

ženy, péče o vlasy, zdravé vlasy, výživa vlasů, šediny, šedé vlasy, šedivění vlasů

Šedivé vlasy jsou důsledkem nedostatku pigmentu melaninu ve vlasových folikulech,

které představují výživové lůžko pro vlasový kořínek a melanin vznikající v jejich pigmentových buňkách, dává vlasům barvu. S přibývajícími léty tyto buňky odumírají a čim více, tím méně melaninu vzniká ve vlasových lůžkách. Nahradí ho vzduchové bublinky a vlas, který pak z folikulu vyroste je pokaždé o něco bledší - od šedé barvy přes stříbřitou až po bílou.

V jakém věku a proč?

Pod věk, ve kterém začnou odumírat pigmentové buňky a přibývat šedivé vlasy, se ve velké míře podepisuje genetika člověka. První šediny se obvykle objeví na spáncích, pak na vrcholu hlavy a nakonec na její zadní části. Někdo si je najde ve třiceti, jiný v padesátce i později. Většinou se tak stává kolem 35. roku, ale úplně můžeme zešedivěl až za 20 let. Stává se, že šedivět začneme už před třicítkou, což může mít na svědomí např. i nedostatek vitaminu B, špatná výživa, chudokrevnost či kouření, které je urychlovačem odumírání pigmentových buněk. Podle odborníků můžeme šedivění "koruny krásy" mírně zpomalit užíváním vitaminů skupiny B, biotinu, zinku, jódu a železa.

Je to i o stravě!

Ve stravě by také neměly chybět potraviny bohaté na betakaroten, ryby, mořské plody a jogurty s živými bakteriemi. Kromě toho můžeme dostatečně prokrvovat pokožku hlavy masáží, používat kvalitní šampony a naopak, nepoužívat agresivní vlasové přípravky, čímž zabráníme vypadávání vlasů.

Otázku, kdy začínají vlasy šedivět byste měli položit rodičům

Datum začátku stříbření vlasů totiž máte napsáno v genech. První šedivé vlasy se vám pravděpodobně objeví ve stejnou dobu jako u vašich rodičů. Existují dvě hlavní příčiny vzniku šedin. První jsou změny kolem 40.- 60. roku života v důsledku stárnutí. Druhou jsou akutní nebo chronické stresy. V obou případech předchází vzniku šedin snížení přísunu krve a kyslíku, které vyživují pokožku hlavy. Za vznik předčasných šedin může také nahromaděný stres, následkem kterého vlasy vypadávají, ztrácejí pigment a šediví. Předčasně lze zešedivět i kvůli dietě, když se v organismu narušují funkce bílkovin. Další možnou příčinou vzniku šedin je kouření. Nikotin způsobuje snížení produkce melaninu, a proto je u kuřáků až čtyřikrát větší pravděpodobnost předčasného šedivění než u nekuřáků.

Jak předcházet šedinám?

A jak se dá předcházet šedivění vlasů? Tak například prostřednictvím vitaminu B (kyselina pantotenová), který má vliv i na růst vlasů. Najdeme ho v rybím mase, játrech, pivovarských kvasnicích, melase, celozrnném pečivu a mléčných výrobcích. Kyselina paraaminobenzoová (PABA) podle některých vědců pomáhá snižovat pravděpodobnost předčasného šedivění. Nedělá však žádné zázraky u vlasů, které jsou již šedivé. Tuto kyselinu obsahují játra, pivovarské kvasnice, fazole, citrusy, hrozny, obilné klíčky, melasa, rýže a otruby.

Možnosti maskování

Především je více než jisté, že vytrháváním prvních šedivých vlasů nic nedosáhnete, právě naopak, podle starého přísloví platí, že za jeden vytržen šedivý vlas naroste dalších sedm. Při takové "prognóze" je třeba dát raději přednost moderním technikám barvení vlasů, díky kterým se šediny dají skrýt různým tónováním, barvením nebo melírem.

Prvních šedivých vlasů se nemusí obávat blondýnky,

protože jsou u nich jen těžko rozpoznatelné. Pokud mají málo šedin a ty jsou "roztroušeny" ​​daleko od sebe, snadno se dají vyřešit melírem nebo tónováním. Nejlepším řešením pro více viditelné pramínky bílých vlasů je melír v různých tónech popelavé blond. Tímto způsobem není třeba často upravovat vlastní barvu vlasů.

Intenzivní tónování

Přirozenou středně blond nebo hnědou barvu vlasů pomohou obnovit tzv. repigmentační kúry, které se však neosvědčí v případě přirozené světlé blond, červené nebo černé barvy. Obecně platí, že intenzivní tónování překryje až polovinu šedivých vlasů. Pro dosažení středně hnědé barvy by se mělo začít experimenty s tmavě blond tónovací barvou. Pro kompletně šedivé vlasy odborníci na vlasovou kosmetiku doporučují úplné obarvení vlasů v odstínu, který je jen o něco světlejší než byla přirozená barva v mladším věku. Bezamoniakové pěnové barvy zjednodušují barvení vlasů a začátečníci i ženy se šedivými vlasy mohou dosáhnout velmi dobré výsledky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Perimenopauza a menopaouza není lehké období, ale nepříjemné příznaky lze zmírnit

Perimenopauza přichází kolem čtyřicátého roku života ženy, ale klidně se může dostavit i dříve. Je provázena...
více…

Pivo ženám nejen chutná, ale také pomáhá s otěhotněním, osteoporózou a péčí o pleť

Chlapi a pivo, to je téměř nerozlučná dvojka, ale ženy a pivo již se tolik nenosí. Stále se ještě některé ženy v...
více…

Vitaminy v těhotenství a nebezpečí, která hrozí z nedostatku, ale i předávkování

Nejen léky, ale i výživové doplňky je třeba v těhotenství konzultovat s odborným lékařem, tedy gynekologem. Ale jak...
více…

Zázvor jako adrenalinový sport, který léčí stres

Zázvor je jedno z nejuniverzálnějších koření, které pochází z daleké Indie. Celé jméno této léčivé rostliny...
více…

Mléko je potravina plná vitaminů, ale...

Mléko a výrobky z něho nás provází celým životem, a někteří lidé si bez něj nedokáží přestavit svůj...
více…

Jak udržovat vlasy po porodu a nezanedbávat dítě ani sebe?

Proč mnohé maminky po porodu nemají čas a péči o svůj zevnějšek odsouvají na poslední místo? Ženy, které mají...
více…

Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?

Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat....
více…

Muži se rádi nechávají svádět ženami, které mají krásné, hebké a voňavé vlasy

Vlasy na hlavách žen působí často jako magnet na muže. Málokterého muže nechají rozevláté ženské vlasy klidným....
více…

Krásné a husté vlasy za pouhý měsíc?

Jak ozdravit vlasy za měsíc? Třeba tak, že si pro ně připravíte doma takový malý lázeňský režim. Nebojte se, není...
více…

Mladší bez plastické operace a botoxu?

Plastické operace, liftingy a botoxové injekce dokáží ženy pěkně omladit. Ale ne všechny ženy na to mají čas,...
více…