Zdraví a vitalita z konzumace ovoce

Ovoce konzumujeme po celý rok, ale v létě stejně chutná nejvíce. Osvěží nás v parných dnech a dodá tolik potřebné tekutiny do vyprahlého těla. Je zdrojem cenných vitaminů, minerálů a vlákniny. A navíc, již jen pohled na sytě zabarvené plody nejrůznějších tvarů láká k nakousnutí.

zdraví, vitaminy, ovoce, zdravá strava

Krásná pleť a zdravé srdce díky třešním!

Třešně jsou vděčným námětem pro výtvarná dílka nejmenší, zpívají se o nich písně a jsou oblíbenou pochoutkou. Třešně jsou vhodné pro celkové pročištění organismu a působí diureticky, tedy představují prevenci proti dně. Vitaminy v drobných červených plodech pozitivně ovlivňují zdraví pleti a kardiovaskulárního systému. Vědecké studie zařazují třešně mezi ovoce, které má schopnost bojovat proti rakovině, tělesnému tuku a zánětlivým onemocněním např. paradentóze. O třešních málokdo ví, že ovlivňují kvalitu spánku, protože obsahují spánkový hormon melatonin. Stejně dobře jsou schopny odstranit bolest hlavy a jsou prevencí artritidy. Vápník v třešních pozitivně ovlivňuje zdraví kostí a zubů, železo zabraňuje anemii. Některé ženy využívají třešně oprávněně jako prostředek omlazení a zkrášlení.

Malé, nenápadné kuličky

Možná i vám se rybíz spojuje s obdobím prázdnin u babičky. Vesele jste poskakovali kolem drobných keřů, které byly plné malých červených, bílých nebo černých bobulí, a vaše babička plnila proutěný košík. Rybíz je prospěšný zejména pro ty, které často trápí virová onemocnění nebo rýma, protože obsahují látky, které posilují obranyschopnost organismu. Rybíz obsahuje celou řadu vitaminů, minerálů a stopových prvků - vitaminy C, A, skupiny B, vápník, hořčík, draslík. Méně známý je rutin, který ovlivňuje zdraví cév - je prevencí proti vzniku křečových žil a hemoroidů. V zrnkách rybízu jsou obsaženy nenasycené mastné kyseliny, které dělají z rybízu opravdu prospěšné ovoce. Konzumací rybízu dochází k vybudování silné imunity, posílení vlasů a zkrášlení pleti. Rybíz podporuje zdraví očí a vláknina pozitivně ovlivňuje činnost střev.

Jablka a hrušky jsou dobrými kamarády!

Jablka jsou oblíbenou součástí dietních režimů, protože jsou tvořeny z vody a malého množství sacharidů. Vláknina reguluje trávení, proto průjem nebo zácpa při pravidelné konzumaci jablek nehrozí. Jablka disponují očišťujícím účinkem a pomohou při bolesti hlavy. Každodenní konzumace jablek se doporučuje zejména těm, kteří trpí vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Máte špatnou náladu? Zkuste se pozitivně naladit při vychutnávání hrušky. Obsahuje celou řadu látek, které působí na organismus blahodárně. Podobně jako jablka pozitivně ovlivňují zdraví trávicího traktu. Jsou prostředkem eliminace průjmu i zácpy. Působí diureticky. Naše babičky jedly hrušky dennodenně, aby zabránily nadváze.

Jak je to s ostatním ovocem?

Ovoce obecně disponuje celou škálou důležitých látek. Proti anémii a zácpě lze bojovat meruňkami. Zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům napadajících lidské buňky, jsou borůvky. Skvělými zklidňujícími účinky disponují švestky. Kromě nervové soustavy skvěle poslouží i trávicí soustavě. Pokud se trápíte s problematickou pletí, dopřejte si léčivou broskvovou kúru.

Tip na závěr

Letní období nabízí nejrůznější ovoce. Snažte se do svého jídelníčku zařadit co nejvíce druhů ovoce. Zajistíte si tak zdraví, vitalitu i krásnou pleť, lesklé vlasy a pevné, dlouhé nehty. Nezapomínejte, že z hlediska výživy je ideálním časem pro konzumaci ovoce dopoledne.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pěstování vitaminů na balkóně a na parapetu

Věděli jste, že okamžitě po sklizni začne ovoce a zelenina ztrácet vitaminy? Tak proč kupovat produkty, kde to...
více…

Ovoce a zelenina nemusí vadnou a plesnivět, když je budete správně skladovat

Nákupy zeleniny a ovoce občas přeženeme, dostaneme od známých část jejich úrody nebo si sami natrháme na vlastní...
více…

Zázvor jako adrenalinový sport, který léčí stres

Zázvor je jedno z nejuniverzálnějších koření, které pochází z daleké Indie. Celé jméno této léčivé rostliny...
více…

Mléko je potravina plná vitaminů, ale...

Mléko a výrobky z něho nás provází celým životem, a někteří lidé si bez něj nedokáží přestavit svůj...
více…

Snídaně, obědy a večeře, které nedovolí vaší pleti zestárnout

Potřebujete rozjasnit a omladit svoji pleť? Tak změňte jídelníček! Pokud tedy používáte i kvalitní pleťovou...
více…

Kiwi zvýší vaši imunitu, zlepší náladu a pomůže snížit nadváhu

Kiwi, ovoce z dalekých tropů, které se dá vypěstovat i na našich zahrádkách. Jeho zelená barva a slupka mnohé...
více…

Pět pomocníků, kteří vám pomohou v zimě zvýšit imunitu

Zimní měsíce plní čekárny praktických lékařů. Přestože se tepleji oblékáme naše tělo snáze podléhá aktivitě...
více…

Jak správně zpracovat ovoce a zeleninu, aby se zachoval důležitý vitamin C?

Je možné, že nám chybí důležitý vitamin C, když neustále kupujeme ovoce a zeleninu? Ano, je to možné! Neumíme...
více…

Potraviny, které bojují proti demenci

Staráte se správně o svůj mozek? Děsí vás nejnovější civilizační choroby, které jsou nervového původu a...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…