Maminky, nestresujte se před Vánocemi, vše se dá v klidu zvládnout!

A zase je to tady. Svátky klidu a pohody. Ale klidu a pohody si mnozí z nás neumí užít. Hlavně se to týká maminek, které mají malé děti. Ty se často zbytečně hodní, aby bylo všechno dokonalé a čisté. A když se potom večer rozzáří očka dětí, tak ta jejich sotva drží únavou v bdělém stavu. Letos tedy ne! Udělejte vše jinak, ať je ta pohoda i pro vás, milé maminky!

Vánoce, Vánoce s malými dětmi, rodina, vaření, pečení, vánoční dárky

Zastavme se, je čas popřemýšlet ...

Dnes vám nabízíme několik skvělých tipů, jak předvánoční čas zvládnout co nejvíce v pohodě, pokud možno bez stresu a shonu. Vždyť přežít závěr roku klidnějším, svátečním, rodinným stylem v kruhu nejbližších a vychutnat si naplno kouzlo nejkrásnějších svátků je jistě přáním každé ženy.

Heslo těchto dní: plánování

Bez dobrého plánu to prostě nepůjde. Vezměte proto do ruky pero a papír a pojďme na to. V první řadě si ujasněme několik základních a velmi důležitých faktů: co je nejdůležitější stihnout poslední dny před Štědrým dnem.

Pečení koláčů

Rozmyslete si, co chcete napéct, kolik jakých druhů pečiva a koláčů + rozpis jednotlivých surovin, které na to budete potřebovat. Nepečte zbytečně mnoho druhů. Žaludek máme přece jen jeden. Dobře zvažte, co časově stíháte, pro kolik členů rodiny. Pečte jen ověřené zákusky a koláče, ať nemáte stres z toho, že se nepodaří. Zároveň si hned pište na lístek, kolik a jakých surovin budeme potřebovat zakoupit v obchodě, což nám doma chybí. Tím si zároveň sestavujeme seznam na předvánoční nákup. Trvanlivé pečivo a vše ostatní, co se dá, napečte předem a dobře uschovejte pro případné mlsouny

Vaření

Co všechno chceme navařit na svátky, kolik a jakých chodů, pro kolik členy rodiny, co budeme na to potřebovat - připsat na seznam. Některá jídla se také dají navařit předem. Například vánoční polévka chutná a voní lépe "odstátá", když projde všemi chutěmi! Můžete ji tedy uvařit den před Štědrým dnem. Ale pozor, nejíst! Patří přece k slavnostní rodinné večeři.

Výzdoba

Jak a čím ozdobit svůj příbytek? S přípravou a realizací můžete začít nebo pokračovat i dnes, aby toho nebylo najednou příliš mnoho. Vždyť nevadí, že se někde v bytě mihne pěkná vánoční dekorace, či ubrousek i několik dní před samotnými Vánocemi ...

Stromeček

V který den ho plánuje postavit a vyzdobit, máte všechny potřebné ozdoby? Chcete živý nebo umělý? Do jaké barvy bude letos laděný? To je jen několik otázek, na které je dobré si předem odpovědět. Ozdobit ho může tatínek spolu s dětmi i na Štědrý den. Alespoň nebude nikdo překážet v kuchyni ...

Úklid - pomáhat musí všichni!

Zapojte do očisty příbytku "všechno, co má u vás ruce a nohy". Nezapomínejte, že svět se nezboří, pokud nestihnete umýt okna a vyprat záclony. Dobře zvažte, co časově stíháte, jak jste poslední dny před svátky vytížená. Pokud navíc ještě pracujete, zázraky se v tomto konat nemohou. Nebuďte na sebe přísná a udělejte si i vy pro sebe "Vánoce". Kašlete proto na maličkosti a udělejte jen to nejnutnější.

Předvánoční nákupy

Pokud se dá, neabsolvujte je s dětmi! Příliš mnoho lidí v klimatizovaných hypermarketech, z nichž většina během těchto deštivých dní navíc kýchá a kašle, jim určitě neprospěje. Nemocné dítě na svátky není také to "pravé ořechové"! Navíc nervozitu a stres okolí vycítí, budou nevrlé, nespokojené, ukňourané a i vy vystresovaná a nervózní ...

Balení a schovávání dárků

Určitě nebalte dárky na Štědrý den. Tehdy je hodně jiné práce a nebudete mít na to jednak čas a nedostaví se ani dobrý pocit z chystání radosti pro obdarování blízkého. Naplánujte si tuto milou povinnost na některý den předem. Nezapomeňte přitom na štítky nebo barevné kartičky se jmény, komu daný dárek patří. Záměna pod stromečkem není povolena! Kartičky s vánočními namalovanými obrázky vám hravě mohou vyrobit vaše děťátka v rámci příprav na Vánoce. Z klasického výkresu se vystřihne obdélník, přehne se na polovinu a na přední stranu se může nakreslit libovolný vánoční motiv (případně se nalepí pěkná vánoční samolepka). Dovnitř se jen připíše jméno, pro koho je dárek určen a hotovo. Je to milé, osobní, netradiční a zaručeně originální.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…