Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho na čas ztratily. Ale to je jiná věc, která postihne ženy až později... Pravdou je, že svět se na pár let točí jen kolem dětí, hygieny a stravy. Přestože miminko je na prvním místě, čas na kontakt se světem se najde vždycky. není třeba rezignovat a stagnovat. Pohleďte na to z jiné stránky, milé maminky.

mateřská dovolená, děti, matky, vzdělávání, práce, komunikace, zprávy

Po narození dítěte se vše v životě rodičů točí pouze kolem něj

Zatímco tatínkové chodí do práce a jsou v kontaktu i s jinými informacemi a jiným světem, ženy se z tohoto koloběhu vůbec nedostanou. Ne jednou se pak stěžují, jako kdyby za toto období "zhlouply" a vyšly z předchozího cviku. I návrat do zaměstnání je pak o to těžší. Vše však závisí na vás a pokud chcete pokračovat i během tohoto období, máte na to dostatek příležitostí. Jen si je třeba uvědomit a chytit se jich.

Uvědomte si, jaká témata vybíráte na rozhovor

Maminky si často stěžují na to, že každý s nimi mluví jen o dětských tématech a proto se ani nedozvědí nic jiného. Je to přirozené pro prostředí, ve kterém se právě pohybujete, protože většinou se setkáváte s jinými ženami, které také mají malé děti. Ale měli byste si uvědomit, jaká témata nastolíte na rozhovor vy samy. Děláte to podvědomě a také s tím, s kým nemusíte, stále mluvíte jen o svých dětech. Pokud se chcete posunout někam dál a zabloudit do oblasti filmu, umění nebo politiky jako tehdy, když jste ještě nebyly těhotné, naučte se po pár otázkách o potomcích zvrtnout rozhovor na jiné téma. Jistě je tu spousta věcí, které vás zajímají, tak neukončujte tyto rozhovory dříve, než začnou. Když jste i neviděli nějaký film, ptejte se na něj, chtějte co nejvíce informací a postupně se osvoboďte od zaběhnutých témat.

Čtěte knihy

Nehledejte výmluvy, ale příležitosti, při kterých se můžete věnovat i něčemu jinému než dítěti. Mnoho žen si stěžuje na to, že jim už nezbývá čas na knihy, které jim vždy něco daly a posouvaly je dále. Přicházejí tak i o zdroj nových informací a mají pocit, že stagnují. Věřte tomu, že není lepšího času na čtení než je kojení. S děťátkem tehdy nemůžete dělat nic jiného, ​​ono vám leží v náručí a vy klidně můžete chytit do druhé ruky knihu a přečíst pár stránek. Nemusíte ji přečíst tak rychle jako kdysi, ale aspoň se k ní dostanete a najdete si tak čas na relax. Když trochu popřemýšlíte, takových příležitostí najdete několik i u starších dětí.

Postupujte v zaměstnání

Využijte této příležitosti k tomu, abyste se mohli někde posunout i ve vašem zaměstnání. Pokud pracujete na takové pozici, která vám umožňuje pokrok, nepromarněte tyto roky a pokud se dá, už nyní si zjednodušte návrat a vylepšení pracovního postu. Nastudujte si třeba nové zákony, pokud jste účetní, doučte se cizí jazyk, začněte s něčemu zcela novému. Ze začátku to mohou být domácí on-line kurzy, později už můžete navštěvovat i jazykové školy. Zlepšete své praktické dovednosti, navštěvujte on-line kurzy, studujte naučnou literaturu a hledejte možnosti, kde můžete pokročit a příjemně tak překvapit zaměstnavatele po návratu do práce.

Dokumentární seriály

Při kvantu různých dětských pohádek a programů musíte zákonitě stagnovat a časem vás to obírá i o již získané zkušenosti. Alespoň večer si proto dopřejte jiný program a zapněte si někdy dokumentární televize se seriály, které vás něco naučí. Během nich nasbíráte mnoho informací a nebudete se pak cítit mizerně. Také když se děti dívají na pohádku a vy máte čas, kdy můžete na chvilku vypnout, vezměte si notebook a najděte si on-line nějaké naučné filmy nebo seriály. Možná tak najdete i novou oblast, která vás zaujme a budete ji postupně rozšiřovat dál.

Zůstaňte v kontaktu se zprávami

Ne každé se podaří načasovat večerní péči o dítě tak, aby se mohla v klidu podívat na večerní zprávy. Využijte však jiné možnosti, které vám nabízí svět nových technologií. Ať už to je archiv poskytovatelů televizních služeb, on-line archiv televizí nebo si podíváte jen zprávy ve vybraných denících na internetu, určitě nezanedbávejte přísun nových informací o tom, co se děje ve světě, abyste tak nepřišli o kontakt a témata na mluvení. Naučte se selektovat ten typ zpráv, který vám vyhovuje a zaměřte se alespoň na jejich získání.

Neodstřihněte se z on-line světa

Pokuste se neopomenout ani komunikaci s přáteli a kolegy. Využijte k tomu on-line sítě, když si alespoň půl hodinu denně vyhraďte na to, abyste si s někým popovídali a zůstali tak v kontaktu s realitou. Opět však myslete na výběr témat a stahujte s nimi i takové věci, jako předtím, než jste otěhotněla.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Jak udržovat vlasy po porodu a nezanedbávat dítě ani sebe?

Proč mnohé maminky po porodu nemají čas a péči o svůj zevnějšek odsouvají na poslední místo? Ženy, které mají...
více…