Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o rodiče, tak ten byl měl umět nejen zvládat svůj neúspěch, ale naučit ho zvládat i svoje dítě nebo děti. Ale ruku na srdce, děláme to tak všichni? Nechráníme někdy svoje děti před stresem z neúspěchu příliš? Pokud ano, nijak tím svému milovanému dítěti nepomáháme. Spíš naopak! Ale vše se dá dohnat. Jen to chce důslednost.

děti, výchova dětí, psychologie, flustrační tolerance

Co je flustrační tolerance

Jako rodič jste pro dítě vzorem, A to platí i v sociálních kompetencích, jakou je například frustrační tolerance (míra snášenlivosti a odolnosti vůči stresu, zátěži, neúspěchům, zklamáním či oddálení uspokojení potřeb) . Od vás dítě odkouká, jak může a má reagovat, když se věci nedějí tak, jak si to umínilo.

Nechraňte děti před veškerými problémy

Patříte k lidem, kteří chrání své dítě před jakýmikoliv problémy? Nebo před nimi sami utíkáte? Potom se ale nemůžete divit, pokud bude podobně reagovat i vaše dítě. Nedostatečná frustrační tolerance se projeví často i v kontaktu s jinými dětmi: děti s nedostatečnou schopností odolávat frustraci si sice zahrají s dětmi od sousedů nebo s kamarády, ale jen dokud se vše odehrává podle jejich představ. Pokud tomu tak není, rychle reagují agresivně a rozzlobeně. Nesplnění svých přání pokládají za obrovskou drzost, takže se jinak ani chovat neumí.

Pomozte dětem zvládat neúspěchy

Práh frustrační tolerance vašeho dítěte se bude posouvat s každou výzvou, kterou s námahou zvládne. Pozor! Snadné úspěchy k tomu nepřispějí. Proto se pokuste objevit situace, kterými se dítě může a musí "prokousávat". Trénujte pomalu a neprosazujte všechny návrhy naráz. Každý týden sáhněte po jednom tipu a pokuste se ho přivést do zdárného cíle. Dohodněte se na takovém chování s partnerem, aby vás dítě nepostavilo do pozice dvou protihráčů. Přinášíme vám pět strategií, které zlepší frustrační toleranci vašeho dítěte.

1. Říkejte "Ne" a neustupujte

  • Pro mnohé rodiče je těžké nesplnit dítěti jeho přání. Bleskurychle se objeví špatné svědomí a také prosící dětské oči udělají při tom své. Promyslete si, zda je přání vašeho dítěte v tom kterém případě opodstatněné nebo ne. Pokud se rozhodnete pro "NE!", Měli byste na něm i trvat. Čím vzácněji se necháte přemluvit, tím dříve bude dítě umět akceptovat vaše rozhodnutí.
  • Úloha pro rodiče: V nejbližší době určitě čeká dítě nějaká písemka ve škole. Vytvořte si spolu s ním plán učení, např. každý den před oblíbeným programem v televizi počítejte příklady z hlavy nebo jej přezkoušejte ze slovíček z angličtiny. Trvejte bezpodmínečně na plnění tohoto plánu. Nepřipusťte žádné výmluvy, i když bude dítě v této oblasti jistě mimořádně kreativní a bude vás od společného učení odrazovat.

2. Neskákejte hned, jak dítě zapíská

  • Děti s nízkou frustrační tolerancí bývají zpravidla velmi netrpělivé. Neumějí čekat a chtějí, aby jejich přání byla splněna ihned. Jednoduše se nenaučily čekat. Mnozí rodiče se rychle poddají potřebám dítěte jen proto, aby se vyhnuli stresu a křiku v rodině. To je však nesprávná cesta - více uškodí, než pomůže a vede k tomu, že se dítě rychle dostává do frustrace. Nebojte se nechat dítě chvíli čekat. Vysvětlete mu, proč mu nemůžete hned splnit jeho přání a zůstaňte důslední. Stačí, když takovou situaci navodíte 1-2 x za týden.
  • Úloha pro rodiče: Dítě je zahloubané do hry a najednou mu vyhládne. Řekne si o něco k jídlu, přestože do večeře jsou ještě dvě hodiny. Řekněte mu: "Ještě vyložím myčku a potom si oloupeme jablíčko." Nebo jiná situace: Dítě hledá nějakou svou hračku a potřebuje vaši pomoc. Řekněte mu: " Ještě dopíšu jeden e-mail a pak ti, asi tak za 10 minut, pomůžu."

3. Nenechte dítě stále vyhrávat

  • Abyste své dítě podpořili, nemůžete udělat nic lepšího, než si s ním pravidelně hrát. Přitom ale občas připusťte, aby dítě prohrálo a tento pocit i tolerovalo. I když budou zpočátku pravděpodobně létat figurky ze stolu, dítě se tímto způsobem postupně naučí vyrovnávat se i s takovými nepříjemnými situacemi a zároveň neztratí chuť hrát dál.
  • Úloha pro rodiče: Vaše dítě si přálo zahrát si společně Monopoly (nebo něco jiného). Po tom, jak začalo postupně přicházet o více a více peněz, ztratilo chuť hrát dál a končí. Nedovolte to, ale dohrajte hru podle pravidel. Ani pro rodiče není ufňukaná nemotivující hra s uraženým dítětem nic příjemného. Ale v takových situacích váš potomek do budoucna profituje právě z vaší výdrže a schopnosti nevzdat se.

4. Trvejte na dodržování slibů

  • V běžném životě se často stává, že děti a rodiče dělají kompromisy nebo uzavírají dohody. "Teď tě nechám hrát si ještě 10 minut, ale pak si bez reptání umyješ zoubky." Berte takové dohody vážně, aby se dítě naučilo nést odpovědnost za svá rozhodnutí.
  • Úloha rodičů: Dohodněte si určitý čas, který může dítě denně trávit na počítači, sledováním televize nebo hraním na počítačových her. Trvejte na tom, aby dítě dodrželo dohodnutý čas přesně na minutu a nenechte se přemluvit slibem "Už jen pět minúúúúút !"

5. Prosaďte si také vlastní potřeby

  • Sledovat mámu nebo tátu, jak v klidu telefonují, baví se nebo listují v časopise, odpovídají na e-mail nebo si vychutnávají doušek kávy, je pro děti nuda. Rady využijí každou příležitost, aby na sebe upozornily a opět se staly středem pozornosti. Dejte dětem najevo, že občas potřebujete čas jen pro sebe, a že je to pro vás důležité. Když budete nekompromisně a jasně reagovat, tím dříve to bude vaše dítě akceptovat.
  • Úloha pro rodiče: Vymezte si každý den 30 minut, když nechcete být rušeni. Řekněte o tomto vašem přání dětem, a potom si ho tvrdě prosaďte. Jen praktickým cvičením se dítě naučí na chvíli potlačit nebo oddálit své potřeby. Sotva se najde něco tak důležité, co by půl hodinku nepočkalo.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Osm vět, které vám pomohou zvládnout hněv vašeho dítěte

Ať už máte děti temperamentní nebo spíše klidnější, zvládnout svůj hněv se musí naučit všechny. Pravidla jak...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Dělá porod z muže zodpovědného tátu?

Tatínkové a malé děti? Situace je poněkud lepší než třeba ještě před pár desítkami let. Tatínek na mateřské...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…