Jakou strategii zvolit při výběru jména dítěte?

Výběr jména pro děťátko není jednoduchou záležitostí. Jméno, které dítěti dáme, ho bude provázet celý život (pokud si ho ovšem v pozdějším věku nezmění). Rodiče kladou na jméno řadu požadavků, které musí splňovat, ale v prvé řadě se jim musí líbit, musí se s ním ztotožnit, přijmout ho. Rodiče při tom používají různé strategie, aniž si je uvědomují.

 

V minulosti, když se dítě narodilo, dostalo takové jméno, jaké připadlo na ten den, říkalo se, že si jméno "přineslo" samo.

 

Dnes rodiče při výběru jména prolistují alespoň stokrát jmenný kalendář a v prvním kole vyloučí "nepoužitelná" nebo zastaralá jména typu: "Pankrác, Servác, Bonifác". (Světe div se, ale po vyškrtnutí takových jmen se možnosti pořádně omezí.) Pravdou je, že křestní jména dnes velmi podléhají módním trendům. Stejně se dá na nich pozorovat i fenomén globalizace, když se v různých zemích, ve stejném časovém období, upřednostňují stejná jména, přesto, že nevycházejí z národní tradice.

 

1. Popularitu křestního jména

Výběr jména se váže na módní novinky, oblíbenost a jejich častý výskyt v jistém období. Každá doba měla svá "nej" jména. 

 

2. "Klasika"

Jsou to jména, kterými nemůžete nic zkazit. Mají v sobě jistý neutrální podtón. V evropských zemích jsou to tradiční jména, která existují po celá staletí, např. Anna, Jan.

 

3. Výjimečná (extravagantní) jména

Rodiče chtějí s nimi podtrhnout individualitu svého dítěte, zdůraznit, že je jedinečné, že se jen tak lehce nenajde dítě, které by mu bylo (minimálně jménem) podobné. Často jsou to novotvary.

 

4. Původ a význam jména

Tyto jména nám pomohou napovědět, ze které země člověk pochází (např. Juan-Španělsko, David - Izrael, Ute - Německo, Attila-Maďarsko atd.).  Někteří rodiče volí jméno podle toho, co vyjadřuje, jakou zahrnuje v sobě vlastnost, např. různá biblická jména jako Jakub - druhorozený, Anna - milostná, milá nebo jiné např. Felix - šťastný.

V tomto případě se říká, že jméno předurčí povahu dítěte.

 

5. Patron

Volba jména podle toho, kdo má být dítěti ochráncem, vzorem nebo podle někoho, kdo rodičům pomohl v těžké situaci.

 

6. Po slavných osobnostech

Tato jména nosili lidé, kteří se stali něčím výjimeční, ovlivnili dějiny. Často jsou to královská, dalo by se říci "vznešená" jména. Rodiče těchto dětí touží, aby dosáhly v životě podobně velké úspěchy.

 

7. Rodinné tradice

Vliv rodiny na výběr jména není vůbec zanedbatelným faktorem. Nezřídka se v rodině traduje jisté jméno, zděděné už po prapradědovi nebo chlapecké jméno po otci či jméno po zesnulém blízkém příbuzném. Na druhé straně se přihlíží i tomu, aby se neobjevila taková jména, která již v rodině jsou.

 

8. Variabilita jména

Možnosti, které jméno nabízí, jak se dá měnit, pozměnit, přikrášlit, zjemnit nebo naopak přitvrdit (vhodnost pro dětský i dospělý věk), jaké má jméno domácí podoby. Jako rodiče přemýšlíme nad tím, jak mu budou říkat děti ve škole, přátelé, nebo nevysloví jeho jméno s jistým pohrdavým nebo hanlivým podtónem.

 

9. Několik jmen

V mnoha zemích rodiče nedávají dítěti jen jedno jméno, ale několik. Jsou to zejména jména po rodičích. Nebo rodiče dají dítěti více jmen, pokud se nemohou na jednom shodnout.

 

10. Oživování starších jmen

Jedním z moderních trendů je návrat starších jmen, často legendárních, např.  Kristián, Artuš.

 

11. Neboť se mi líbí

Navzdory všem omezením si vybereme jméno podle našeho "gusta".

 

12. Neboť se mi nelíbí

Někdy jméno vyloučíme jen proto, že si pod ním představíme jistou osobu, která nám nebyla sympatická, kterou jsme neměli v lásce, jméno se nám asociuje s osobou. Odůvodněním je často věta: "Měl jsem takového spolužáka, kamaráda…“

 

13. Zvukomalba

I když jméno už splňuje všechna kritéria, nemusí se hodit k příjmení, je příliš dlouhé nebo příliš krátké, obsahuje ve spojení s druhým jménem mnohdy "r" nebo "šišlavé hlásky", např. Tomáš Baláž, Ivana Vananická. (Samozřejmě, pokud se dívka jednou vdá, situace se může změnit…)

 

Mnozí lidé nejsou se svým jménem spokojeni, rádi by si vybrali jiné, dokážou k němu celý život pociťovat odpor, vadí jim, jak ho ostatní vyslovují. Jméno je důležitá součást osoby, naštěstí ne ta nejdůležitější! Každopádně, jeho výběr musíme zvážit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Masáž olivovým olejem pro miminka i jejich maminky

Olivový olej je zdravý produkt, který vzniká lisováním oliv. Je výborný v teplé i studené kuchyni, ale i v péči o...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Rodiče, kteří se hádají před dětmi, škodí i malým miminkům

Vztahy v rodině jsou někdy komplikované. Občasná hádka pročistí vzduch, ale nesmí být na denním pořádku a před...
více…

Péče o miminka zvětšuje mozek jejich maminkám

O tom, že s novopečenými maminkami cloumají hormony, by muži mohli napsat i knihu. Ale, že jim roste mozek, to určitě...
více…

Miminka mají ráda rozhovory, ale nešišlejte na ně

Komunikace s miminkem často svádí k různým zdrobnělinám, grimasám a šišlání. Není to nic neobvyklého, vidět...
více…

Vybíráme první oblečení pro miminko

Nákup prvního oblečení pro miminko je pro všechny nastávající rodiče určitě radostná záležitost. Věříme...
více…

Vyšetření sluchu u novorozenců a včasné odhalení sluchových vad

Vyšetření sluchu novorozenců se provádí speciálním lékařským přístrojem, který ale nevlastní všechny...
více…