Monitor dechu - přispívá opravdu ke klidnému spánku rodičů?

Monitor dechu - nezbytná součást výbavy pro miminko! Monitor dechu - chrání Vaše děťátko před syndromem náhlého úmrtí! Monitor dechu - Vám dodá klid při každodenní péči o vaše dítě!

 

A jiné reklamní větičky nás rodiče lákají přivítat dítě na svět vybaveni i touto pomůckou. Kromě toho, že si myslím, že většina věcí, které (zejména prvo-) rodiče pro miminko zakoupí, jsou nepotřebné a jen jsme dobrou marketingovou skupinou, kromě toho mě v poslední době stále častěji napadá, jestli až moc neexternalizujeme pocit naší jistoty a spokojenosti.

 

Aby nám to, zda je dítě v pořádku, zda s ním všechno děláme, chovala a vhodně, potvrdil nějaký přístroj (od ultrazvuku v každé těhotenské poradně, přes kojenecké váhy, zda jsme dobře nakrmili, až po ten monitor dechu zapínající se na spaní, abychom měli "jistotu", i když jsme na procházce. Kde zůstává naše rodičovská intuice?

 

Co je monitor dechu a na co je určen?

Asi nejčastěji se používání monitoru dechu dává do souvislosti s prevencí SIDS (syndromu náhlého úmrtí novorozenců). Abychom mu tedy předešli.

 

Trochu faktů:

Dosud se nepodařilo dostatečně objasnit příčiny vzniku SIDS, známe některé faktory, které jsou s ním v příčinné souvislosti.

Výskyt SIDS u nás představoval do začátku 80. let 0,67-1,89 % (přibližně 1 dítě z 1000). V druhé polovině 90. let nastal postupný pokles výskytu SIDS se stabilizací na konci 20. století pod 0,2 %.

Statistika ale neříká nic o dětech, kterým monitory "zachránily" život. Ty uvozovky jsou zde proto, že nikdy přesně nevíme, zda dítě opravdu nějaký problém mělo a reagovalo na zvuk monitoru, nebo na zásah rodiče, nebo to byl falešný poplach a v podstatě o nic nešlo.

 

Možnosti monitorů

Domácí monitory dechu jsou elektronické přístroje sloužící ke sledování srdeční nebo dechové aktivity. Pracují na různých principech snímání a zpracování informací a jsou vyráběny v mnoha modifikacích:

Jednodušší monitory sledují jen dechovou nebo jen srdeční frekvenci a mají nastavené určité hraniční frekvence, které pokud jsou překročeny, spouštějí většinou zvukový nebo i světelný poplach.

Složitější dokážou sledovat obě funkce, navíc mohou v případě výskytu abnormalit uchovávat záznamy poslední minuty, až posledních 24 hodin.

Jiné pracují jako pulzní oxymetr.

Modernější monitory snímají i pletysmografické (tedy nejen pulzně, ale sledují odpor kůže). Monitory jsou osazeny různými druhy snímačů a to kožními senzory, odporovými pásky či piezoelektrickými matracemi.

Ne všechny u nás běžně dostupné monitory dechu nabízejí výše uvedené parametry a je tedy otázkou, zda vám - rodičům a pečovatelům dítěte mohou být platné.

 

Je třeba, aby rodiče věděli, že existují možné:

falešně pozitivní alarmy přístroje (vadný senzor, špatný napájecí zdroj, povrchní dýchání nebo neklid dítěte, rušící zdroje v okolí monitoru),

falešně negativní alarmy (pokud není žádný poplach při možné ohrožující situaci - např. obstrukční apnoe, při jízdě autem, kočárkem, při kontaktu postýlky s předmětem, který není v klidu (vodovod, radiátor).

 

Pro koho je vlastně monitor dechu

předčasně narozené děti

sourozenci dětí zemřelých na SIDS

děti s ALTE příhodou (apparent life threatening event - téměř život ohrožující událost) - je charakterizována jako událost, která vystraší pozorovatele a je kombinací apnoe, změny v svalovém tonusu, změny zabarvení pokožky. Následně je třeba udělat důslednou diferenciální diagnostiku a zjistit, kvůli čemu vlastně vznikla (neurologické problémy, GER, ORL a jiné)

děti se syndromem spánkové apnoe,

děti s MCAD (porucha vyvolávající poruchu oxidace mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem)

děti s diagnostikovaným poruchami v polysomnografické vyšetření (vyšetření ve spánku),

děti s rizikem zjištěným na základě anamnestických údajů.

 

U všech výše uvedených rizikových dětí je nutná spolupráce rodičů s odborníky a nejen prosté monitorování v domácím prostředí. Rodič musí být poučen, jak v případě alarmu jednat.

Dalo by se říci, že ostatní děti - "nerizikové" žádné monitorování nepotřebují. Přece - kolik z vás, kteří máte doma monitor dechu, máte dítě z některé ze zmíněných skupin?!

 

Ptáte se: "No a co, že nemám, vždyť mu ten monitor neublíží."

Ano, neublíží (i když je otázka, do jaké míry na dítě působí různá pole, která mají za úkol snímat všechny ty zmíněné veličiny).

 

Lepší spánek? Klid? Jistotu?

Monitor či jiná prevence SIDS

Pokud zvažujete, zda monitor kupovat, nebo ne a přemýšlíte, jak jinak učinit preventivní opatření, máte tyto možnosti:

zabezpečte beznikotinové prostředí

kojte, pokud je to možné (kojené dítě neupadá do tak hlubokého spánku jak dítě na umělé výživě, zároveň kojící matku drží v lehkém spánku prolaktin, který odpovídá za tvorbu mateřského mléka

důsledně postupujte proti infekci dýchacích cest

řešte problémy při gastroesofageálním refluxem

polohujte dítě během spánku na boku, ne na bříšku s tlakem na žaludek

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nebezpečí, které hrozí dětem v překrytém kočárku

Svítí vašemu děťátku do kočárku sluníčko? Určitě ho šimrá, dráždí oči a mohlo by ho i spálit... Nač...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Masáž olivovým olejem pro miminka i jejich maminky

Olivový olej je zdravý produkt, který vzniká lisováním oliv. Je výborný v teplé i studené kuchyni, ale i v péči o...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Jak vyřešit spaní dětí v malém bytě tak, aby zároveň měly i dostatečný prostor na hraní a psaní úkolů?

Patrové postele byly velkým hitem konce minulého století. Sice nejsou ideálním řešením, ale v rodině, kde nemá...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Rodiče, kteří se hádají před dětmi, škodí i malým miminkům

Vztahy v rodině jsou někdy komplikované. Občasná hádka pročistí vzduch, ale nesmí být na denním pořádku a před...
více…

Péče o miminka zvětšuje mozek jejich maminkám

O tom, že s novopečenými maminkami cloumají hormony, by muži mohli napsat i knihu. Ale, že jim roste mozek, to určitě...
více…

Miminka mají ráda rozhovory, ale nešišlejte na ně

Komunikace s miminkem často svádí k různým zdrobnělinám, grimasám a šišlání. Není to nic neobvyklého, vidět...
více…