Zásady správného obouvání miminek - kupujeme botičky

U miminek ležících, resp. teprve sedících v postýlce nebo v kočárku, plní obuv funkci tepelně - izolační a ozdobnou. Proto se maminky mohou těšit z toho, jaké je děťátko rozkošné v různých ponožkách (za předpokladu, že nožku cirkulárně neškrtí), v pantoflíčkách nebo různých ozdobných návlecích ve tvaru zvířátek či hraček (pokud neobsahují uvolňující se části).

Už se začíná stavět na nožky!

V tomto období je velmi důležité, aby děťátko, začínající se v postýlce stavět, mělo zajištěno správné tlakové a pocitové podněty mezi podložkou (podklad postýlky) a ploskou nohy. Tyto v centrálním nervovém systému zpracované podněty dávají jednotlivým drobným svalům (a svalovým snopců) pokyny k takové činnosti, aby mohla být zajištěna rovnováha těla v každé pozici.

Toto umí zajistit jen měkoučký materiál. Vždyť přece v postýlce, resp. podkladu pečlivě rodiči kontrolovaném, nepředpokládáme potřebu ochrany nožky před chladem a mechanickým poškozením.

Proto jsou v tomto období žádoucí měkké botičky nejvhodnější z usně - capáčky, jen jemně podpírající oblast kotníku.

A co by se mohlo stát, kdybychom děťátku obuli nádherné s podrážkou pevné botičky, tj. úplnou zmenšeninu bot pro větší dívky a chlapce? Pokud by děťátko od začátku stavění se až po zvládnutí jisté chůze mělo obouvat boty s tuhou podrážkou, drobné svaly nohy by nezískaly možnost natrénovat si jemné balancování a pozdější chůze děťátka by se stala "tvrdou" a namáhavější. (Představte si, že by dítě chodilo jako "lyžařka".)

 

Již pevně stojí a začíná chodit!  

Proto je již třeba připravit dítě na různé nástrahy terénu. Obuv by měla chránit paty před nežádoucím vychylováním do stran ("X" paty nebo "O" paty), svou pevnou patou obepínat zádní část. Optimální je, když oblast Achillovy šlachy chrání měkce vypodložený horní okraj obuvi - límeček.

Je samozřejmostí volit takovou velikost a tvar boty, aby zajišťovala dostatek prostoru pro prsty. Dbáme na správné upínání botičky ke kotníku a nártu. Optimální je měkkým jazykem podložená šněrovačka. Spodek obuvi má být dostatečně ohebný, ne však v oblasti podélné klenby, ale přibližně ve spojnici mezi základním kloubem velkého palce a malíčku.

 

Může už děťátko dostat sandálky?

Ano, ale za předpokladu, že je zajištěno pevné vedení pat a botičky je možné k noze dostatečně stabilně upevnit a je zajištěna dostatečná ohebnost (flexibilita) spodku obuvi.

Je samozřejmé, že se vyhýbáme botičkám, kde jsou nespolehlivě přichyceny různé ozdoby, resp. botám, kde do vnitřního prostoru přesahují různé švy, překrytí a uzlíky.

Co se týká materiálu obuvi, optimum je přírodní useň, možná ve vhodné kombinaci a konstrukci s přírodní textilií. Pro dětičky, které již mají s chůzí větší zkušenosti, jsou vhodné jako povrchové materiály  Poromery, které také zabezpečují dostatečnou prodyšnost obuvi. U samostatně chodících dětí dbáme i na vhodný protiskluzový dezén podešve.

 

Proč mému děťátku není vidět podélná klenba nohy?

Malým dětem cca do věku 3 - 4 let (v závislosti na typu postavy, např. baculaté děti) nevidíme podélnou klenbu nohy, protože je chráněna tukovými polštářky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Masáž olivovým olejem pro miminka i jejich maminky

Olivový olej je zdravý produkt, který vzniká lisováním oliv. Je výborný v teplé i studené kuchyni, ale i v péči o...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Rodiče, kteří se hádají před dětmi, škodí i malým miminkům

Vztahy v rodině jsou někdy komplikované. Občasná hádka pročistí vzduch, ale nesmí být na denním pořádku a před...
více…

Péče o miminka zvětšuje mozek jejich maminkám

O tom, že s novopečenými maminkami cloumají hormony, by muži mohli napsat i knihu. Ale, že jim roste mozek, to určitě...
více…

Miminka mají ráda rozhovory, ale nešišlejte na ně

Komunikace s miminkem často svádí k různým zdrobnělinám, grimasám a šišlání. Není to nic neobvyklého, vidět...
více…

Vybíráme první oblečení pro miminko

Nákup prvního oblečení pro miminko je pro všechny nastávající rodiče určitě radostná záležitost. Věříme...
více…

Vyšetření sluchu u novorozenců a včasné odhalení sluchových vad

Vyšetření sluchu novorozenců se provádí speciálním lékařským přístrojem, který ale nevlastní všechny...
více…