Nebezpečné tetování černou hennou, které si vozíme ze zahraniční dovolené

Líbí se vám tetování, ale nemáte na něj dost odvahy nebo peněz? Zkuste tetování hennou. Ale pozor, i toto tetování není zcela bez rizik, přestože henna je přírodní barva. Ano, je to sice přírodní barva, ale ta není nikdy černá. Na to pozor! Bude-li vám nabízeno tetování černou hennou, vždy se jedná o barvu, která není úplně přírodní. Zde nastává ten problém a riziko alergických reakcí.

ženy, tetování, henna, černý henna, rizika tetování, alergie

Tetování hennou

Je oblíbené, finančně dostupné a navíc jen na několik dní. Řeč je o dočasném tetování černou hennou. Zatímco v některých zemích je součástí tradiční kultury, v posledním období ho oblíbilo i stále více a více Evropanů. Hlavní výhodou je právě jeho trvanlivost, dočasné tetování černou hennou vás nebude zdobit po celý život. Pokud jste se rozhodli, že si jako suvenýr z dovolené, přinesete na svém rameni vytetovaného slona, ​​či arabské znaky, zvažte nejprve všechna rizika. Černá henna může způsobovat zdravotní problémy.

Henna jako barva

Hena je dvou až šestimetrový keř nebo malý strom, který roste v horkém a suchém podnebí. Roste v tropických a subtropických oblastech Severní Afriky, na Středním východě a v Jižní Asii. Henna obsahuje červeno - oranžové barvivo, které může reagovat s proteiny. Vysušené listy heny se melou. Přírodní barva heny se mění od zelenohnědé až po tmavohnědou. Prášek heny se mísí se středně kyselým roztokem a následně se nanáší na pokožku. Barvivo reaguje s keratinem pokožky a mění se na oranžovohnědou barvu. Díky svým vlastnostem se henna využívá nejen na barvení pokožky, ale i vlasů a také na barvení látek. Především hedvábí a vlny. Po smíchání henny s esenciálními oleji například z levandule, tea tree, kardamonu či citronu, získá tmavší barvu.

Černá henna může být nebezpečná

Černá hena obsahuje kromě přírodního heny i parafenylendiamin (PPD). Ten, ale není do výrobků na dekoraci kůže povolen. Naopak může se používat pouze do kosmetických výrobků na barvení vlasů, a to v maximální koncentraci šest procent. Dočasné tetování nelze srovnávat se skutečným tetováním. Zatímco při klasickém tetování se barva vnáší jehlou pod kůži a je trvalé, tetování černou hennou má pouze dočasný charakter.

Zdravotní rizika dočasného tetování

Právě zmiňovaný PPD může u některých lidí vyvolat alergické reakce. Ty se mohou projevit okamžitě nebo až za několik dní, většinou 3 až 12. Podle hygieniků se projevují zarudnutím, svěděním, pálením pokožky, vznikem tmavých skvrn, puchýřů nebo trvalými pigmentovými změnami pokožky a jizvami. Alergické reakce se mohou objevit nejen na místě, kde bylo aplikováno tetování, ale také dokonce i na celém těle. V některý případech mohou být natolik silné, že vyžadují lékařské ošetření nebo hospitalizaci. Lákání pouličních umělců v přímořských letoviscích, kteří tetování nabízejí, raději odolejte. Neustálá změna pobytu umělců, návrat turistů domů a vznik alergické rekce několik dní po aplikaci, tvoří překážky na uplatnění postihů a dotyčný umělec tak může pokračovat v práci, aniž by si uvědomoval, že způsobil některým lidem poškození zdraví. Uzorňuje na tuto skutečnost Ústav veřejného zdravotnicví České republiky.

Jak poznat černou hennu?

Pokud se pro tetování i přes výstrahy rozhodnete, pamatujte na několik základních pravidel. V první řadě zkontrolujte barvu směsi, která je určena na tetování. Pokud je černá, tmavě hnědá nebo šedá, jde o černou henu. Pokud se kůže po aplikaci zabarví za jednu až dvě hodiny a tetování vám zůstane na těle přibližně dva týdny, můžete si být jisti, že jde o černou henu. Nezapomeňte se před samotnou aplikací zeptat na složení barvy. Pokud vám dotyčný umělec neumí odpovědět, hygienici doporučují, raději se takovému tetování vyhnout.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se stát atraktivním mužem?

Mají to nebo nemají ženy jednodušší? Nanesou si make-up, upraví vlasy, nalakují nehty, něco pěkného si obléknou,...
více…

Ženy jsou krásné, když si váží vlastního těla

Ideál ženského těla je často hodně vzdálen realitě. Módní časopisy chrlí fotografie modelek, které jsou vyzáblé...
více…

Jak v časové tísni zajistit pohodlí a svěžest intimním partiím?

Jak se cítit svěže po celém těle během dne? Když si nemůžeme vyčistit zuby, dáme si pastilky pro svěží dech, v...
více…

Depilace v době těhotenství, před porodem a v běžném životě ženy

Boj s ochlupením, to je pro většinu žen trvalá záležitost. Sice moderní depilační metody slibují zbavení se...
více…

Velká prsa je třeba sportem posilovat, aby neztrácela tvar a pevnost

Velká prsa, to není jen sexy vypadající postava, ale také větší starosti. A nemyslíme tím jen starosti, které...
více…

Co nezapomenout, když jdeme na pláž?

Co vzít s sebou na pláž? Určitě opalovací krém, to je základ. Ale před sluncem je třeba ochránit nejen kůži, ale...
více…

Muži ocení spíše menší a pevná prsa, než velká a povislá

Pevná prsa i ve zralém věku? Bez cvičení a tělové kosmetiky to nepůjde. Sice reklamy na různých tubách krémů...
více…

Mladší bez plastické operace a botoxu?

Plastické operace, liftingy a botoxové injekce dokáží ženy pěkně omladit. Ale ne všechny ženy na to mají čas,...
více…

Jak správně nanést růž na tváře?

Růž na tváři dodává ženám určitou jiskru. A nejen to, při správném použití umí obličej nejen rozjasnit, ale i...
více…

Aby parfém déle voněl, vyvarujte se chyb s jeho zacházením

Používání parfémů a toaletních vod, to je pro většinu žen úžasná záležitost. Jen občas může zkazit výsledný...
více…