Netradiční olympiáda pro děti

Děti mají rády pohyb, možná v dnešní době by bylo příhodnější napsat elektroniku, ale uvidíte, že rády odloží své mobily, pokud jim připravíte netradiční olympiádu. Nabízíme vám pro inspiraci některé discipíny, které můžete zařadit.

děti, volný čas, hry, netradiční olympiáda

1. Závody v pytli

Závodění v pytli je vhodnou soutěží pro všechny věkové kategorie. Hra pomáhá rozvíjet reflexy a rovnováhu. Zapojit se mohou nejen děti, ale i dospělí. Příprava na hru je jednoduchá. Stačí nakreslit čáry označující start a cíl. Pokud se soutěže účastní různé věkové kategorie, startovací čáry můžete odstupňovat. Důležité je, aby byly šance vyrovnané navzdory různému věku. Soutěžit mohou jednotlivci nebo skupinky. Soutěžení ve skupinách je mnohem zajímavější. První soutěžící se navlékne do pytle a po odstartování skáče co nejrychleji za cílovou čáru a zpět. Za startovní čárou předává pytel druhému a soutěž pokračuje.
Potřeby: plátěné nebo igelitové pytle.

2. Skupinový závod s krabicemi

Skupinový závod s krabicemi je vhodný pro všechny členy rodiny. Hrou se u dětí rozvíjejí reflexy, koordinace a zvyšuje se rychlost pohybu. Nejdříve se členové rozdělí do týmů a určí se start a cíl závodu. První člen týmu se postaví před startovní čáru, za sebou má v řadě položené krabice. Na každého hráče přísluší jedna kartonová krabice. Ostatní členové družstva stojí v řadě za prvním soutěžícím. Po odpískání hry položí první hráč týmu krabici na zem a vleze do ní. Před sebe uloží další krabici a vyráží druhý. Ostatní je postupně následují tak, jak se uvolňují jednotlivé krabice. Vyhrává družstvo, jehož poslední člen přijde do cíle jako první. Družstvo, které udělá krok mimo krabice je diskvalifikováno.
Potřeby: kartonové krabice podle počtu soutěžících.

3. Hra na kočku a myš s míčem

Hra na kočku a myš s míčem představuje velmi jednoduchou hru, která se hraje v kruhu za pomoci dvou velikostně nebo barevně odlišných míčů. Hra podněcuje v dětech rozvoj rychlosti, zručnosti a koordinace. Podstata hry spočívá v tom, že kočka nikdy nesmí chytit myš. Pokud se tak stane, hra je skončena. Postup: Všichni hráči se postaví do kruhu. Každému zúčastněnému musí být jasné, který míč představuje kočku a který myš. Nejdříve se do hry dostává myš, která putuje z ruky do ruky. V momentě, kdy myš putuje od třetího ke čtvrtému hráči, dostává se do oběhu druhý míč představující kočku. Kočka chytá myš, tedy důležité je to, jakou rychlostí putují míče od jednoho hráče ke druhému. Když se míče dotknou, hra je na konci.
Potřeby: 1 malý a 1 velký míč, případně dva barevně odlišné míče.

4. Hra s jablky

Soutěž ve "sbírání" jablek je zábavná nejen pro zúčastněné, ale i pozorovatele. Může se hrát individuálně nebo ve skupině. Nejdříve nachystáme obrovské nádoby s vodou, do kterých naházíme jablka. Pokud se účastní menší děti, je možné použít i drobnější ovoce. Soutěžící při hře sedí nebo stojí, závisí to na poloze nádoby. Po odstartování soutěžící vybírají z vody ovoce ústy a odkládají ho do nádoby. Vyhrává družstvo, které za stanovený čas nashromáždí nejvíce ovoce. Případně, které nashromáždí všechno ovoce jako první.
Potřeby: jablka, velké mísy podle počtu družstev, stopky.

5. Běh se lžící

Závod se lžící na které je položené vajíčko, přináší množství smíchu. V soutěži si děti prověřují a zvyšují rychlost a obratnost. Udržení vajíčka na lžíci v běhu je náročnější. Vyžaduje udržení rovnováhy. Nejdříve soutěžící rozdělíme do družstev a vyznačíme startovací a cílové čáry. První soutěžící dostane do ruky lžíci s vajíčkem a po odstartování utíká přes překážky až za cílovou čáru, kde se otočí a běží zpět. Podá lžíci s vajíčkem dalšímu soutěžícímu. Hra pokračuje až dokud poslední člen týmu neskončí na cílové čáře. Družstvo, které vajíčko rozbije, je vyřazeno.
Potřeby: vajíčka, polévkové lžíce, kuželky na postavení překážkové dráhy.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cyberpunk 2077: Počítačová hra, na kterou všichni čekali

Nejočekávanější RPG hra Cyberpunk 2077 je tady! Kolem jejího vydání proběhlo spoustu odkladů, ale konečně se...
více…

Tlapková patrola ochrání všechny kolem a děti pobaví

Kdo by nemiloval dětské animované seriály? Asi každý. Většinou se hovoří o tuzemských seriálech, nicméně...
více…

Lego Technic: Malí montéři si přijdou na své

Víte, jak efektivně rozvíjet schopnosti a dovednosti vašeho dítěte? Správně, stačí jenom vhodná stavebnice. Na trhu...
více…

Lego: Stavebnice, se kterou se bavilo už několik generací dětí

Najít někoho, kdo by neznal lego, je dnes fakticky nemožné. Tato stavebnice, která se začala vyrábět po druhé...
více…

Ledové království 2: Hračky inspirované filmem prostě baví

Příběh Anna a Elzy se stal po dlouhá léta inspirací pro spousty malých dětí, ale i teenagerů. Ledové království je...
více…

Kdo by neznal krtečka? Dětský hrdina si zaslouží pozornost

Pohádkových postaviček je v současné době takřka nepřeberné množství. Přesto mezi nimi vyniká jedna, která je...
více…

Albi tužka jako nedílná součást Kouzelného čtení

Znáte Kouzelné čtení? Pokud ne a máte doma malé děti, rozhodně se vyplatí něco málo o tomto fenoménu současnosti...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Na co budou vzpomínat naše děti?

Vzpomínky na dětství dokáží pěkně zahřát u srdíčka. Sice ne vše bylo vždy úplně ideální, ale léty si...
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…