Noční pomočování způsobuje dětem komplex méněcennosti

Co trápí naše děti? Z čeho mají komplex méněcennosti? Smutné statistice vévodí zápach, dále obezita a na třetím místě se jedná o problém s udržení moči v noci, tedy noční pomočování. Přestože je enuresis nocturna "až" na třetím místě, je třeba toto onemocnění včas řešit a léčit.

děti, zdraví, noční pomočování, komplex méněcennosti

Nejen zápach a obezita

Na prvním místě je zápach (který může být i důsledkem nedostatečné hygieny pomočujících se dětí) a na druhém obezita dětí. Až dále za nimi se nacházely komplexy jako odstávající ouška, akné, ráčkování, nedostatek financí na výlety, oblečení, dovolené , hračky nebo zastaralý mobilní telefon. Na posledním místě se ocitl komplex z nošení brýlí, které se dnes již pomalu stávají spíše módním doplňkem než traumatem.

Problém nočního pomočování je třeba včas řešit

Nepopíratelným faktem je, že děti trpící nočním pomočováním prožívají velký stres z toho, že se ráno opět probudí v mokré postýlce nebo si opět vyslouží výsměch od spolužáků po odpoledním spánku ve školce. Právě to by mělo přesvědčit rodiče těchto dětí, aby zbytečně nečekali na to, dokud problém přejde sám. Pomočování sice může věkem pomaličku ustupovat, ale u 2% může přetrvat až do dospělosti. Každé mokré ráno, každá vyměněná peřina či poznámka spolužáka (ba někdy i dospělého) se na psychice dítěte podepíše velkými písmeny a ponese si to s sebou po celý život - sníženým sebevědomím, depresemi, pocitem méněcennosti. Dítě může trápit i sociální izolace a odloučení od kolektivu. Podle průzkumu by až téměř 80% maminek své dítě neposlalo kvůli pomočování do školy v přírodě či na školní výlet. Přestože většina maminek by neváhala a navštívila s tímto problémem lékaře (ať už pediatra, nebo odborníka), 40% to stále nepovažuje za důležité. Jde o alarmující číslo, protože za pomočováním může být i množství fyziologických příčin, tedy zánětů nebo různých anomálií vylučovacího traktu. Bez lékařského vyšetření však není možné takovou příčinu odhalit a dítě nadále každodenně trpí.

Boj s pomočováním - jak na to?

Na začátku je třeba navštívit lékaře. Ten dítě důkladně vyšetří a na základě výsledků vyšetření doporučí postup léčby. Až 43% maminek v průzkumu uvedlo, že jim lékař doporučil dodržování režimových opatření. Jejich základem je zavést dítěti správný pitný režim (tedy příjem tekutin hlavně dopoledne, odpoledne už stále méně a minimálně 2 hodiny před spánkem omezit příjem tekutin úplně), správný režim močení (pravidelné a časté močení během dne, efektivní vymočení se před spaním), pravidelný a dostatečný spánek, systém motivace a psychologické podpory dítěte. 

Noční buzení dětí 

vzpomíná v průzkumu až 60% maminek. Pro mnohé z nich je tento způsob velmi náročný a unavující. Každý večer musí probudit své dítě po dvou - třech hodinách od usnutí a občas ho doslova odnést na záchod. Ačkoli dosáhnou vyprázdnění močového měchýře a možná se jim podaří zabránit pomočení se do postýlky, přeruší tím však jeho hluboký spánek. Může to být nebezpečné v tom, že pravidelné přerušování spánku právě v této jeho první třetině může dítěti výrazně narušit celý biorytmus, ovlivnit pozornost, výkonnost a celkovou pohodu. Proto by bylo vhodnější přísnější dodržování režimových opatření a zaručení kvalitního plnohodnotného spánku během celé noci - dítě ho totiž na svůj správný vývoj velmi potřebuje.

Pokud ani tato opatření dostatečně nepomáhají,

lékař pečlivě zváží i možnost medikamentózní léčby. Přestože patří noční pomočování (primární noční enuréza) k závažným onemocněním, s pomocí dětského lékaře nebo nefrologa se dá zvládnout. Je důležité si uvědomit, že zbytečné vyčkávání na den, kdy to skončí, je pro dítě velmi stresující. Je třeba se pustit do boje s pomočováním co nejdříve, aby se dítě mohlo budit každé ráno s úsměvem na rtech i na duši.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co dělat, když je dítě často nemocné?

Běžné dětské nemoci nepředstavují pro děti vážný zdravotní problém, pokud se objeví jednou za čas. Dítě si...
více…

Kdy jít s nachlazeným dítětem k lékaři a jak předcházet nachlazení?

Na podzim a v zimě jsou malé děti častěji nemocné. Podzimní onemocnění způsobuje fakt, že se děti vrací po...
více…

Poruchy chování u dětí mohou být způsobeny jejich obtížným porodem

Agresivita dospělých lidí je často plně vysvětlitelná. Ale proč jsou agresivní děti? Děti, které jsou vychovávány...
více…

Noční můry svědomitých rodičů

Každý rodič se bojí o své dítě. Trápí ho občas nejistota a to, že ho nebude moci vždy a před vším ochránit. Je...
více…

Pátá a šestá nemoc - infekční onemocnění dětí a oslabených jedinců

Pátá a šestá nemoc jsou infekční, virová onemocnění, která získala pojmenovaní podle toto, jak byla na začátku...
více…

Leukémie v dětském věku a její úspěšná léčba

Nádorová onemocnění postihují všechny věkové kategorie, nevyhýbají se ani velmi malým dětem. Čtvrtinu těchto...
více…

Zánět středního ucha u malých dětí- příznaky, diagnostika a léčba

Zánět středního ucha - jedno z nejnepříjemnějších onemocnění dětského věku. Málokteré dítě se mu vyhne. Je...
více…

Noční pomočování dětí způsobuje stres v rodině

Noční pomočování dětí (enuresis nocturna) je stav, kdy dítě starší pěti let neudrží v noci moč a budí se do...
více…

Dětská gynekologie - lékařský obor, který léčí malé holčičky

Dětská gynekologie je v naší zemi poměrně mladý lékařský obor. Ještě před pár desítkami let byl problém tuto...
více…

Jak uklidnit dítě a zabránit jeho panickému strachu z lékaře?

Bojí se vaše dítě lékaře? Tento strach se začíná u dětí projevovat již kolem prvního roku věku a roste s...
více…