Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v přírodě. Užít si ho mohou rodiče společně s malými dětmi, které již sice mají své povinnosti ve školách a školkách, ale o víkendech je vše úplně jinak. Rodina může být zase spolu a hurá do přírody! A nemusíte jít sami. Společnost vám může dělat třeba i drak, samozřejmě ale jen ten z papíru...

podzim, turistika, výlety s dětmi do přírody, příroda, papírový drak

Turistika

Jelikož sluníčko už tak nepálí a vzduch není tak horký, turistika je ideální aktivitou na podzimní dny. Podzimní příroda má své kouzlo a jistě uchvátí nejen dospělé ale i děti. Neváhejte a udělejte si s dětmi výlety do přírody, jděte na procházky či méně náročnou turistiku. Objevujte hrady a zříceniny, nebo si udělejte prodloužený víkend třeba v horách. Vždy je však třeba myslet na to, že náročnost turistických výprav musíme přizpůsobit věku a schopnostem našich dětí. Nejmenší děti lze na výlety vzít i v turistickém nosiči. U těch, které již půjdou po vlastních, dbejte na kvalitní turistickou obuv. Turistika vám umožní vidět spoustu krás a je to také velmi zdravý druh pohybu. Prospěje to vám i vašim dětem, nemluvě o tom, že takové společné výpravy rodinu utužují.

Drak

Možná si ještě i vy pamatujete, jak jste za svých dětských let pouštěli v podzimním větru draky. Dnes už možná pouštění draků, není tak běžné, ale děti si to jistě zamilují. Draci se dají koupit v hračkářstvích či supermarketech a jejich výběr je dnes opravdu široký. Nechybí ani draky s obrázky oblíbených pohádkových hrdinů. Ti zručnější rodiče dokážou funkčního draka vyrobit i sami, návody najdete i na internetu. Pak už jen stačí počkat na větrné počasí a vzhůru za zábavou. Zejména menší děti se umí krásně radovat, když jim drak vyletí do obrovských výšek. Jen pozor, aby se vám nezachytil o stromy či dráty vysokého napětí. Je dobré najít si velké prostranství bez zbytečných překážek.

Podzimní plody

Sbírání kaštanů a následná výroba různých postaviček a dekorací z těchto podzimních plodů je rovněž milou aktivitou, kterou můžeme s dětmi absolvovat. Vyberte se na procházku do parku a nechte děti hledat kaštany. Doma si z nich pak vyrobte panáčky či zvířátka nebo nechte dětem volnou fantazii. Pokud vám chybí nápady, opět se můžete inspirovat na internetu, kde najdete ukázky všelijakých kaštanových výtvorů. Podzim je známý i krásnými barvami listů. Můžete si s dětmi několik pěkných listů posbírat, opět během procházky v parku či v přírodě, a doma si z nich pak udělat koláže, či pěkné otisky. Stačí vybraný list natřít požadovanou barvou (vodové či temperové) a odtlačit jej na výkres. Vzniknou z toho jistě pěkné podzimní obrázky.

Houbaři

Pokud patříte k houbařským rodinám, zřejmě vám není třeba připomínat, že i na podzim si houbaři přijdou na své. Vezměte na houby i své děti, je to přece pěkná tradice, kterou jim můžete předat. Houbaření má výhodu v tom, že pokud i nic nenajdete, minimálně se projdete po lese a nadýcháte úžasného lesního vzduchu. S dětmi je však třeba být na houbách opravdu opatrní a mít je stále pod dozorem. Jednak by se mohly v lese snadno ztratit, nebo ve chvilce nepozornosti ochutnat jedovatou houbu. A pozor, nezapomeňte na ochranu proti klíšťatům!

Opékání

Opět jedna aktivita, kterou si možná budete pamatovat z vlastního dětství. Opékání je stále oblíbené a je to také dobrý způsob, jak strávit příjemné chvilky s rodinou. Pokud to navíc spojíte s nějakou turistikou, ještě lépe. Opékat byste však měli jen na místech k tomu vyhrazených, jinak vám může hrozit i pokuta. Pro děti (ale ani pro dospělé) nejsou vhodné na opékání uzeniny, tedy typické špekáčky, slaninka a podobné pochoutky. Jenže co tedy opékat? Možností je opéct si chlebíček, různé druhy zeleniny či jablíčka. V neposlední řadě jsou pochoutkou i brambory v ohništi. Možná znáte i chutné opečené hady (nikoliv však zvířátka) z kynutého těsta. I ty se dají využít k opékání. Jde vlastně o kynuté těsto, "omotané" kolem hole  a opečené na ohýnku. Dětem se to zaručeně bude líbit a chutnat a na nějaké špekáčky si ani nevzpomenou. Alternativou opékání je grilování. Na tu potřebujete gril a rodinnou "grilpárty" uspořádáte i na dvoře. Aktivit, které lze na podzim s dětmi absolvovat, je opravdu dost. Nenechte si proto ujít krásné podzimní dny a vyražte spolu někam. Rodinu to utuží a získáte jistě plno krásných zážitků. V neposlední řadě si vychutnáte poslední sluneční paprsky, které se vám budou hodit k překonání zamračených a deštivýchvých dnů, které budou náledovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…

Otázky malých dětí a naše odpovědi - cesta ke společnému bádání světa

“Mami, proč má ten pán tak velké břicho? Proč už musím jít spát? Kdy už budu velký jako ty? Kam chodí spát...
více…

Ideální svět pro rodiče i děti

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat ideální svět, aby se v něm všem líbilo rodičům i dětem? Utopie? A proč by...
více…

Všechny děti jsou hodné, jen rodiče to správně nechápou

Společné pro všechny rodiče je, že milují své děti. Ale to, jak ke svým dětem přistupují, již všechny rodiny...
více…

Je možné v životě nelhat?

Všichni známe přísloví o lži, která má krátké nohy. Význam známe, ale ne vždy se jím řídíme. Vštěpujeme...
více…

Děti i rodiče potřebují prostor

I přestože většina rodičů ještě před narozením dítěte je přesvědčená o tom, že se bude svému dítěti...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…