Práce rodičů může být zajímavá i pro dítě

Nemáte hlídání a potřebujete se postarat o dítě? Nebo mu jen chcete zpestřit den, ukázat mu něco pro něj nového a tak trochu se i pochlubit? Pokud to provozní řád pracoviště dovolí, vezměte dítě s sebou do práce.

děti, výchova dětí, volný čas dětí

Jasné, že ne v den dokončování důležitého projektu,

měsíční uzávěrky nebo když právě pracujete za kolegyně na dovolené. Vystihněte takový klidnější den a zabijete dvě mouchy jednou ranou. O dítě bude nejen postaráno, ale lépe pochopí, co to v "té práci" vlastně děláte. 

Dospělí, které rodiče v dětství brali s sebou do zaměstnání,

na to zpravidla velmi rádi vzpomínají. Mohli si v té době sednout k psacímu stolu, zaťukat na psacím stroji, něco nakreslit, dostali "dospěláckou" svačinu ... a připadali si nesmírně důležití. Může to i pozitivně ovlivnit jejich volbu střední školy a následně zaměstnání.

Jééé - to je koho dítě?

Kolegové se většinou na malého návštěvníka dívají přívětivě, vyptávají se na školku, školu, kamarády a dohadují se, komu je dítě podobné. Naštěstí ještě je pár takových podniků nebo institucí, kde je přátelská atmosféra a trošku "mírnější" pracovní tempo. Hlavně v zařízeních, kde se pracuje s dětmi nebo je v něm dost žen-matek, jsou dětské návštěvy příjemným zpestřením pracovního dne.

Tatínkova "pracovní sobota"

Existují samozřejmě pracoviště, kde jsou soukromé návštěvy zcela zakázány nebo pracovní nasazení zaměstnanců je takové, že se v pracovní době nenajde čas na chvilku "odreagování" a už vůbec ne na zábavu. I v takovém případě je možné řešení. Může jím být návštěva pracoviště ve volných dnech. Rodiče - ruku na srdce, někteří tímto způsobem řešíte hned několik problémů. Potřebujete něco dokončit, na co nezůstal čas přes týden? A zároveň má táta "pracovní sobotu", aby máma mohla v klidu uklidit, nebo dokonce si odpočinout?

Usilovné včelky

Když vezmete svého potomka s sebou do zaměstnání, po obhlídce kanceláří, psacího stolu a dalších nezbytností si dítě může kreslit, hrát se na počítači, strouhat tužky vám a kolegům nebo zalít kytky. Větší děti se potěší obsluhováním "kopírky". Drobné úkoly, odpovídající věku se dají vždy najít. Zatím tatínek nebo maminka mohou dokončit svou práci. Dítě má pocit odpovědnosti a důležitosti - vždyť přece rodičům pomáhá přímo v práci. No a čím se bude více snažit, o to dříve půjdou domů a na slíbenou zmrzlinu.

Rodiče nemusí mít výčitky svědomí,

že dítě vzali s sebou do práce. Je správné, když potomci poznají prostředí, v němž jejich rodiče tráví značnou část svého života. Děti to obvykle zajímá, leccos nového se dozvědí a je to navíc i báječné dobrodružství ve světě dospělých.

Shodují se představy se skutečností?

První společnou návštěvu svého pracoviště byste si měli předem promyslet a připravit se na ni. Máme několik tipů, aby byli všichni spokojeni

  • Vhodná denní doba Každé pracoviště má svůj pevně daný režim, s tím musíte počítat. Někde je nejvhodnější, pokud babička přivede dítě za vámi do zaměstnání poslední 2-3 hodinky před koncem pracovní doby, jinde se může návštěva odehrát během poslední pauzy. Ve školách jsou přestávky, učitelé mají volná "okénka" v rozvrhu, lékaři a sestry mají zas úplně jiný časový plán.
  • Odkud začít? Nejlepší je dítě ještě před samotnou prohlídkou seznámit s náplní vaší práce. Dokáže si pak v hlavičce lépe utřídit své představy a porovnat je se skutečnou podobou pracoviště. Na planetě "dospěláků" aneb trpělivě ukazujte a vysvětlujte. Od sklepa až po půdu - proveďte dítě od vrátnice až do své kanceláře (ambulance, třídy, výrobní haly, dílny ...) a ukazujte, vysvětlujte. "Tady čekají nemocní na odběry krve, ty se pak zpracovávají vedle v laboratoři, aby lékaři zjistili, co je trápí." Seznamujte dítě i s jednotlivými profesemi. "Toto je Josef. Léčí pejsky (řídí to velké auto, přijímá návštěvy, opravuje počítače). Podobně byste měli postupovat při ukázce vybavení a přístrojů. Výklad musí odpovídat věku, schopnostem dosavadním znalostem a zkušenostem dítěte.
  • Vymýšlejte činnosti. Snažte se najít něco, co by malého návštěvníka zajímalo a zabavilo. V kanceláři dejte dítěti papír, kancelářské sponky, tužky. V zdravotnickém zařízení si může pohrát s bezpečnými zdravotnickými pomůckami, zvážit se na osobní váze a ovázat si ruku obvazem. V obchodě se může polepit barevnými samolepkami a nahlédnout i do skladu. Na veterinární klinice může z bezpečné vzdálenosti pozorovat jak se ošetřují zvířátka.
  • Pozor! Kolegové v zaměstnání se od vašich dětí často dozvědí zajímavosti, o kterých ani sami nemáte ponětí..

I žena v domácnosti pracuje

Návštěva v zaměstnání může být i vhodným startem na rozhovory o práci vůbec - o různých povoláních. Zkuste potomkovi zjednodušeně vysvětlit, v čem spočívá vaše práce. U některých profesí je to poměrně jednoduché, protože jsou spojeny s každodenní zkušeností dítěte. Sem patří například povolání lékaře, učitele, prodavačky či kadeřníka. Ale co burzovní makléř nebo korektorka? Pokud jste na mateřské dovolené nebo žena v domácnosti, neříkejte dítěti, že nepracujete. Není to přece pravda, naopak. Staráte se o chod domácnosti, což je životně důležitá činnost. Vysvětlete dítěti, jak máte s tatínkem rozděleny role, jak rodina funguje. I to je pro něj dobrá zkušenost. Navíc maminku pracující doma může dítě při práci sledovat každý den. Vysvětlete mu, v čem vaše zaměstnání spočívá, a můžete vám i trošku pomoci. Uvidíte, že se dítě rádo zapojí. A navíc má skvělý příklad své pracující mámy rovnou před očima.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Proč jsou dnešní děti obézní a přesolené?

Přesolujete svoje děti? Ne, řeč tu nebude o zdravých pobytech dětí u moře, ale naopak o nezdravém přesolování...
více…

Krásné zahrady mohou být nebezpečné pro malé děti - pozor na to, co pěstujete!

Zahradu si pořizujeme jednak pro své potěšení a užitek, ale také většinou pro svoje děti a nebo vnoučata. A tady...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Má vaše dítě v pořádku oči? A kolik hodin stráví u tabletu?

Oční vady u dětí nejčastěji odhalí rodiče. Je proto na nich, aby své děti patřičně sledovali a pokud u nich...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…