Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné. Nebo také drahé! Víte například, že pokud nosíte dioptrické brýle, ve Španělsku musíte mít dvoje? Nebo, že v Belgii musí mít motocyklisté předepsané oblečení? Nebo když zaparkujete vozidlo v Estonsku v kopci, tak ho musíte zajistit klínem?

cestování, povinná výbava do auta v Evropě

Povinná výbava 

Často si myslíme, že nám stačí povinná výbava, jaká je předepsaná v České republice. Máme kdesi zakódovanou informaci, že je to tak podle Vídeňské nebo Ženevské úmluvy. Problém je, že tyto úmluvy se zmiňují jen o technické výbavě vozidla, ne o povinné výbavě daného vozidla. Proto je třeba do každého státu vybavit vozidlo jinak. Na všechny odlišnosti v povinné výbavě se zaměřili v ÚAMK a udělali pro vás komplexní přehled. 

Belgie

Motocyklisté musí nosit ochranný oděv, tedy rukavice, bundu s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty a boty s ochranou kotníků. Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče motorového vozidla. Hasicí přístroj je povinný pro vozidla registrovaná v Belgii, pro zahraniční vozidla je pouze doporučený.

Bulharsko

Všechna vozidla, kromě motocyklů, musí být vybavena hasicím přístrojem. Reflexní vesta je povinná pro motorkáře a pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události.

Kypr

Děti do pěti let nesmí být za žádných okolností přepravované na předním sedadle spolujezdce. Zakázaná je tu pro řidiče konzumace jídla a pití při řízení vozidla. Každé vozidlo musí mít v povinné výbavě dva výstražné trojúhelníky.

Dánsko

Hasicí přístroj a reflexní vesta nejsou součástí povinné výbavy, ale doporučuje se je mít ve vozidle. Na dálnicích, řidič musí používat výstražná světla svého vozu, aby varoval ostatní motoristy před tvorbou kolony nebo jiným nebezpečím (například nehodou, překážkou na vozovce ... ).

Estonsko

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události za snížené viditelnosti. Hasicí přístroj je součástí povinné výbavy dvoustopého motorového vozidla. Je povinné vozit dva zakládací klíny (špalky ze dřeva nebo umělé hmoty) na zabránění možnému pohybu, když je vozidlo zaparkované v kopci.

Finsko

Chodec nebo posádka vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na oblečení reflexní prvky nebo reflexní vestu.

Francie

Přilby motorkáře musí mít reflexní prvky podle předpisu ECE 22-04 odstavec 6.16. Helmy schválené francouzskými orgány bez reflexních samolepek můžete použít. Řidiči motorových vozidel a motocyklisté musí mít alcotester v jejich dopravním prostředku. Nebude ale uložena žádná pokuta, pokud ho nemohou ukázat během policejní silniční kontrole. Děti do 10 let nesmějí cestovat na předním sedadle, pokud jsou volná zadní sedadla. Reflexní vesta je povinná pro každého na palubě dopravního prostředku se 2 nebo více koly (například motocykl, osobní vozidlo, karavan, nákladní vozidlo, ...) - sankce jsou 90 až 750 Eur. V Paříži byla zavedena nízkoemisní zóna a je tedy nutné mít nízkoemisní nálepky. Jsou zakázána sluchátka na poslech hudby a handsfree sady do ucha u cyklistů, motocyklistů a řidičů motorových vozidel.

Řecko

Není tolerována handsfree sada do ucha. Povinnost vozit hasicí přístroj ve dvoustopých vozidel.

Chorvatsko

Děti mladší 12 let nesmějí cestovat na předních sedadlech. Výjimkou jsou děti do 2 let umístěné ve "vajíčku" a s vypnutým airbagem. Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Vozidla s přívěsem musí mít 2 trojúhelníky. Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče motorového vozidla.

Litva

Děti do 12 let a menší než 1,35 m nelze přepravovat na předních sedadlech automobilů. Povinnost vozit hasicí přístroj je pouze v dvoustopých vozidel. Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče.

Lotyšsko

Hasicí přístroj je povinen v osobních autech a dva musí být v autobusech s hmotností nad 5 tun. Autolékárnička je povinná a v autobusech s více než 25 místy k sezení jsou povinné dvě. Chodec, cyklista, motorkář nebo člen osádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě reflexní vestu.

Lucembursko

Chodec, cyklista, motorkář nebo člen osádky vozidla na komunikaci za snížené viditelnosti musí mít oblečenou reflexní vestu. Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Dítě ve věku od 3 do 17 let, které má méně než 1,50 metru se musí přepravovat v odpovídajícím zádržném systému pouze na zadních sedadlech.

Maďarsko

U dovybavených světel pro denní svícení musí svítit zadní obrysové svítilny. Svícení je povinné mimo města a všechny žárovky musí být provozuschopné. Chodec, cyklista nebo člen posádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít oblečenou reflexní vestu.

Německo

Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče vozidel registrovaných v Německu. V německých městech jsou zavedeny nízkoemisní zóny a je tedy nutné mít nízkoemisní známku.

Polsko

Chodec, cyklista nebo člen posádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečenou reflexní vestu. Povinnost je, vozit hasicí přístroj ve vozidle se dvěma stopami.

Portugalsko

Je zakázáno vozit onboard kamery ve vozidle. Reflexní vesta není vyžadována u vozidel registrovaných mimo portugalské území.

Rakousko

Lékárnička je povinná i pro motocyklisty a musí být v obalu, který zabrání vniknutí nečistot do jejího obsahu. Je zakázáno mít onboard kamery ve vozidle. Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče motorového vozidla a pro ostatní členy posádky vozidla se doporučuje. Barvy jsou povoleny: oranžová, žlutá, červená. Sankce jsou od 14 až do 2180 Eur. V okolí Vídně a dalších částech Rakouska jsou zavedeny nízkoemisní zóny pro vozidla kategorie N bez omezení hmotnosti.

Rumunsko

Děti do 12 let nesmějí cestovat na předních sedadlech automobilů. Povinnost vozit hasicí přístroj ve dvoustopý vozidle. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci.

Slovinsko

Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla. Sankce - 40 Eur.

Španělsko

GPS zařízení je povoleno, ale jakékoliv jiné obrazovky, které by mohly rozptylovat pozornost řidiče - tedy televize, DVD přístroje, atd. jsou zakázány. Řidič mající dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, musí mít s sebou ještě jedny jako náhradní. Reflexní vesta není povinna u osobních vozidel registrovaných mimo španělského území.

Švýcarsko

Když vozidlo musí počkat nějakou dobu, např. před železničním přejezdem, musí být použita obrysová světla.

Švédsko

Dvoustopá vozidla zaparkovaná, nebo které zastavila v noci, včetně úsvitu a soumraku a za špatného počasí, musí mít zapnutá obrysová světla nebo v případě poruchy obrysových světel výstražná světla. Doporučuje se vozit reflexní vestu pro každého ve vozidle a hasicí přístroj.

Itálie

Děti cestující ve vozidlech registrovaných v zahraničí, musí být zajištěny v souladu s právními předpisy platnými v zemi původu. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z motorového vozidla během mimořádné události. Toto nařízení neplatí pro motocykly. Cyklista, který jede po komunikaci za snížené viditelnosti nebo v tunelu, musí mít oblečenou reflexní vestu.

Turecko

Hasicí přístroj je povinen u dvoustopých motorových vozidel. Pro ​​osobní vozidla platí povinnost mít v povinné výbavě dva výstražné trojúhelníky.

Ukrajina

Hasicí přístroj je povinen v osobních autech a dva v autobusech. Je zakázáno přepravovat děti mladší 12 let a nižší než 145 cm na zadním sedadle motocyklu.

Velká Británie

Motoristé s levostranným řízením by si měli zajistit, aby jejich světlomety byly upraveny pro jízdu na levé straně, jinak riskují, že je policie bude pokutovat  až do výše 1000 liber. Osvědčení zdravotní způsobilosti, které je vydané v zahraničí a svého držitele osvobozuje od užívání bezpečnostního pásu není platné ve Velké Británii. Reflexní vesta není povinnou součástí povinné výbavy osobního vozidla.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Výběr garážových vrat

Kde je auto, tam je i garáž! A kde je garáž, tam jsou také garážová vrata. Jak si však vybrat ty správné? Stejně...
více…

Zabezpečte svou garáž před vykradením

Garáž slouží k parkování a ochraně auta, ale většina z nás ji využívá i jako prostor pro skladování různých...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Jak správně vybrat kryty kol a ofuky na okna

Nedílnou součástí každého moderního vozidla jsou kvalitní kryt na kola a okenní ofuky. Plní především funkci...
více…

Povinná výbava auta v roce 2019? Přečtěte si, co mít musíte a co se vám může hodit

Jistě víte, že existuje něco jako povinná výbava motorového vozidla. Ale co konkrétně zahrnuje? Od 1. října 2018...
více…

Víte, na jakém principu fungují různé převodovky?

Když se řekne převodovka, většina z nás si představí klasickou převodovku v autě. Víte ale, kde se ještě...
více…

Každé auto potřebuje údržbu

Pokud jste majitelem auta, jistě jste si všimli, že potřebuje pravidelnou údržbu. Bez toho se bohužel neobejdeme a...
více…

Ochrana vašeho auta je důležitá

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je vaše milované auto zabezpečené? Možná si říkáte, že vašeho miláčka...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…