Autem na dovolenou - na co nezapomenout?

Dovolenková sezóna klepe na dveře. Pokud jste si letos vybrali na cestu za vytouženým relaxem s rodinkou auto, patříte mezi většinu. Doprava autem je totiž nejvyužívanější, i když poměrně náročnou možností.

Cestu si pozorně naplánujte, půjčte si navigaci, pokud nemáte, nebo si vyrobte itinerář s přesnou trasou přes plánovače cesty na webu - kromě počtu kilometrů a času trvání cesty (bez přestávek) se dozvíte i výdaje na palivo a dálniční poplatky. Při zadávání průměrné spotřeby však počítejte se zvýšenou spotřebou, plně naložené auto se zapnutou klimatizací může spálit i o 2 litry paliva na 100 km více. Pokud si to přejete, zobrazí se vám všechny hotely / restaurace / turistické atrakce po silnici.

Zjistěte si důležitá čísla - na Českou ambasádu, případně konzulát v dané zemi a pro tísňová volání (ve většině evropských zemí již funguje číslo 112).

Prostudujte si základní dopravní předpisy v tranzitních i cílové zemi (povolená rychlost, povinná výbava auta, minimální dezén pneumatik, denní svícení ...).

Pojištění

zkontrolujte si, zda máte uhrazenou zákonnou pojistku, případně havarijní. Nezapomeňte si doma zelenou kartu pojištění (pokud ji nenosíte v dokladech od auta) a také mezinárodní formulář v případě nehody (Evropský dokument o dopravní nehodě - EAS). Zajistěte si i cestovní pojištění pro celou rodinu - ve více pojišťovnách je možné pojistit se on-line.

Povinná výbava a praktické drobnosti

 • výstražný trojúhelník
 • sada náhradních žárovek
 • lékárnička
 • funkční rezerva a pokud máte bezpečnostní matky na discích, určitě si nezapomeňte klíč k nim. Bez něj kolo s defektem nevyměníte ...
 • zvedák a klíč na kolo
 • reflexní vesty pro všechny pasažéry
 • tažné lano (není povinné, ale doporučuje se)
 • destilovanou vodu do chladící soustavy či akumulátoru, v případě nouze ji můžete použít i do ostřikovačů.

Dejte si zkontrolovat auto

Podívejte se, dokdy vám platí STK a emisní známka a dále se konkrétně zaměřte na:

 • Klimatizaci - dejte ji vyčistit a vyměnit protipylový filtr. Tento úkon by se tak či tak měl dělat alespoň jednou za rok.
 • Stěrače - pokud zanechávají na okně šmouhy, vyměňte je. Protože jako na potvoru Vám po cestě zaprší. Monotónní pohyb stěračů Vás bude uspávat a pozornosti Vám jistě nepřidá nedostatečný výhled. Doplňte si i kapalinu do ostřikovačů.
 • Čelní okno - zkontrolujte, zda není čelní sklo poškozené. I malá prasklinka se může rozrůst na nebezpečnou puklinu. Výměna skla sice není levná, ale v zahraničí vás to může stát mnohem více (času i peněz).
 • Světla - kontrola nastavení a funkčnosti světel určitě nezaškodí. Souprava by měla obsahovat jednu žárovku z každého typu venkovního osvětlení. Při plném zatížení auta pasažéry a zavazadly je také třeba upravit sklon reflektorů, pokud Vaše auto tuto možnost nabízí.
 • Brzdy - brzdový systém je základním prvkem bezpečnosti. Pokud vám brzdy nezkontrolovaly při výměně pneumatik na letní, učiňte tak nyní. Je potřeba zkontrolovat destičky i kotouče a také stav brzdové kapaliny.
 • Pneumatiky - na dovolenou byste neměli vyrážet s "obutím", které má dezén nižší než 3 mm. Pneumatiky s větším opotřebením nedokážou odvádět vodu, a tak se za deště vystavujete riziku aquaplaningu. Při plně naloženém automobilu je důležitý správný tlak. Měl by odpovídat maximu výrobcem doporučené hodnoty.
 • Motor - máte dost motorového oleje a chladicí kapaliny?
 • Volant - pokud vibruje, zkontrolujte vyvážení kol a geometrii přední nápravy. To byste měli udělat tak či tak, vždyť nastavení geometrie se doporučuje podstoupit každých 10 000 km.
 • Zavazadlový prostor - vyberte z interiéru i zavazadlového prostoru všechny zbytečné předměty, které se tam během roku nechtěně zatoulají. Pokud cestujete s dětmi, bude se vám hodit každý centimetr krychlový ☺
 • Rezerva - v jakém stavu je vaše rezervní kolo? Pozor, aby se defekt nestal vážnou komplikací. Bez rezervy vás totiž musí odtáhnout do pneuservisu a to v zahraničí něco stojí. Důležitá je funkčnost rezervy a hloubka jejího dezénu.

Občerstvení

Nejdůležitější je pitný režim - vhodná je minerálka a neslazený čaj v přiměřeném množství. Vezměte si raději trvanlivé (pokud uvíznete v zácpě a bude Vám docházet palivo, odpojení chladničky bude nezbytné) a snadněji stravitelné potraviny (ovoce, očištěnou zeleninu, pečivo), abyste dovolenou nepřežili s porouchaným žaludkem. Na jídlo se můžete zastavit i po cestě - uděláte si přestávku a děti budou mít o zážitek více;).

Do příručního zavazadla si přibalte i léky, které užíváte pravidelně. Pokud jste řidič, ověřte si, zda léky, které momentálně užíváte nesnižují koncentraci.

Co vzít dětem do auta

Polštářek, deku (pokud budete cestovat v noci, může se výrazně ochladit), stínítko na okna, oblíbenou hračku, CD s pohádkami a písničkami. Dobrým tipem je i nová hračka, která dítě zabaví déle než ta, kterou už má okoukanou☺.

Praktická taška na sedadlo je také fajn, vejdou se do ní všechny potřebné drobnosti. Pokud má navíc přihrádku na jídlo a nápoje, nemusíte starším dětem dělat "letušku" - obslouží se sami :)

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Poklice na kola: Vsaďte na modely, které se vyznačují těmito vlastnostmi

Díváte se na vlastní auto a máte pocit, že mu něco chybí? Možná nejde pouze o zdání, vždyť taková kola bez...
více…

Nosič na kolo vám dává svobodu – přepravte své kolo kamkoliv!

Na jaře a v létě potkáte na silnicích, polích a lesních cestách mnoho cyklistů. Češi cyklistice propadli a...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Jak správně vybrat kryty kol a ofuky na okna

Nedílnou součástí každého moderního vozidla jsou kvalitní kryt na kola a okenní ofuky. Plní především funkci...
více…

Povinná výbava auta v roce 2019? Přečtěte si, co mít musíte a co se vám může hodit

Jistě víte, že existuje něco jako povinná výbava motorového vozidla. Ale co konkrétně zahrnuje? Od 1. října 2018...
více…

Víte, na jakém principu fungují různé převodovky?

Když se řekne převodovka, většina z nás si představí klasickou převodovku v autě. Víte ale, kde se ještě...
více…

Každé auto potřebuje údržbu

Pokud jste majitelem auta, jistě jste si všimli, že potřebuje pravidelnou údržbu. Bez toho se bohužel neobejdeme a...
více…

Ochrana vašeho auta je důležitá

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je vaše milované auto zabezpečené? Možná si říkáte, že vašeho miláčka...
více…

Přírodní suroviny, které oživí vlasy po dovolené u moře a bazénu

Vrátili jste se z dovolené u moře nebo chlorovaného koupaliště, máte krásně opálenou a hladkou pleť po použití...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…