Jízda autem v dešti - jak na to

Déšť má na svědomí stovky dopravních nehod, kterým se dá předejít dodržováním jednoduchých zásad. Když je vozovka mokrá, tenký film vody na jejím povrchu zapříčiňuje ztrátu trakce pneumatik.

Nesmíme zapomínat ani na skutečnost, že déšť snižuje vnímavost řidiče - špatná viditelnost za deště, snížená účinnost světel. Pro většinu řidičů je přirozené, že v nepříznivém počasí jezdí pomaleji. Opatrnosti však není nikdy dost a proto si pozorně přečtěte, jak a co dělat za nepříznivého počasí. Nezapomínejte, že o vozovku se dělíte i s jinými řidiči a každý z nás si přeje dorazit bezpečně do cíle své cesty.

Buďte extrémně opatrní po delším období sucha. Během déle trvajícího sucha se na cestách nashromáždí motorový olej a ostatní maziva. Když se tyto látky smíchají s prvními kapkami deště, povrch vozovky se stává extrémně kluzký. Delší déšť nakonec tyto nečistoty smyje, ale první hodiny deště jsou obvykle nejnebezpečnější.

Počítejte s delším cestovním časem. Při jízdě v nepříznivém počasí byste měli jezdit pomaleji a proto počítejte s delším cestovním časem než za optimálních povětrnostních podmínek. Mějte na paměti, že pomalejší nebudete jen vy, ale i ostatní účastníci silničního provozu. Proto vyrazte na cestu dříve, abyste se vyhnuli zbytečně riskantní rychlé jízdě, kterou neohrožujete pouze sebe, ale i jiné.

Brzděte dříve a s menší silou, jako byste to dělali za suchého počasí. Dřívější a jemnější brzdění zvětšuje brzdnou dráhu mezi vámi a autem před vámi a také dáváte včas na vědomí řidiči za vámi, že zpomalujete. Nezapomínejte ani na signalizaci směru, aby ostatní řidiči věděli o vašich úmyslech. Zatáčkami přejíždějte pomaleji a ne takovou rychlostí jako za sucha.

Nepoužívejte tempomat. Pokud dostanete aquaplaning, při použití tempomatu je dost pravděpodobné, že vaše auto ještě více zrychlí. Tempomat také snižuje řidičovu ostražitost a tím, že nemá nohy na pedálech, se zvyšuje jeho reakční doba v nebezpečných situacích.

Když vidíte na silnici před vámi obrovskou louži, objeďte ji nebo zvolte náhradní cestu. Taková vodní překážka může skrývat obrovskou jámu, která vám může vážně poškodit nápravu auta. Pokud jste si jisti, že tam žádná jáma není, i tak takovou vodní překážku obejděte, protože šplouchající voda do motorové části může poškodit vnitřní elektrické systémy. Poté, co projedete přes louži, jemně klepněte na brzdový pedál, čímž vysušíte vodu z brzd.

Zapněte si světla a to i tehdy, když jen jemně mrholí. Uvidíte lépe na cestu a co je ještě důležitější, pomůže to ostatním motoristům vidět vás. Za deště a mlhy však nepoužívejte dálková světla, protože kapky ve vzduchu odrážejí světlo zpět a ještě více snižují viditelnost. Pokud máte mlhová světla, použijte raději ty.

Dávejte pozor na chodce. Obvykle pozorný chodec se stává méně pozorným, když musí v dešti a větru bojovat s deštníkem. Navíc kapky deště tlumí zvuk, takže chodec může špatně odhadnout vzdálenost přijíždějícího vozidla a vykročí přímo pod kola.

Pokud je déšť příliš intenzivní a nevidíte cestu i auta před sebou, zahněte na krajnici a déšť Přečkejte.

Následujte auto před vámi. Nechte auto před vámi aby vás vedlo, ale samozřejmě dodržujte bezpečnou vzdálenost, abyste v případě kritické situace stihli zabrzdit.

Udržujte větší vzdálenost mezi autobusem nebo kamionem. Extra velké pneumatiky velkých automobilů rozprašují množství vody do ovzduší, což může nepříjemně blokovat výhled. Vyhněte se předjíždění, ale pokud už musíte autobus nebo kamion předjet, učiňte tak rychle a hlavně na bezpečném úseku.

Odmlžte si okna. Déšť zapříčiňuje rychlé zamlžování skel. Zapněte si odmlžovače skel a pokud máte v autě klimatizaci zapněte ji.

Pokud se vaše auto dostane do aquaplaningu, nebrzděte prudce a netočte volantem, protože ho můžete přivést do smyku. Pomalu dejte nohu z plynu a pokračujte v přímé jízdě dokud se kola nedostanou znovu na vozovku. Pokud musíte brzdit, dělejte tak přerušovaně (pokud máte ABS, zatlačte na pedál).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava poškozeného disku

V případě používání klasických plechových disků chrání jejich povrch před drobnými poškozeními plastová...
více…

Rezervní kolo - ohrožený druh

Pokrok nám často přináší věci, které kvalitu našeho života spíše snižují, než zlepšují. Příkladem může...
více…

Výměna oleje svépomocí a v servisu

Výměna oleje je často podceňovaný úkon, a přitom zejména u moderních motorů je velmi důležité dbát kromě...
více…

Omezení rychlosti na silnicích nevede ke snížení nehodovosti

Dva roky probíhající dánský výzkum o vlivu rychlosti jízdy na počet dopravních nehod má šokující výsledek....
více…

Jízda v zimě - nebezpečí černého ledu

Ačkoli se vám to nebude zdát, černý led existuje od té doby, kdy se začalo jezdit po asfaltových silnicích. Přesto...
více…

Diagnostika závad na vozidle, které poznáte podle zvuku

Co to klepe? Co to bouchá? Co to hučí? Podobné otázky nejednou zaznívají z úst našich motoristů. Mnozí si za...
více…

Koupě ojetého automobilu

Uvažujete nad koupí automobilu z autobazaru, či z druhé ruky? Nabízíme vám pár pravidel, abyste nekoupili navenek...
více…

Je lepší autopůjčovna než vlastní vůz?

Dobře víte, že auto vám udělá celkem zásadní díru do rozpočtu. Proto ho taky nemáte, tohle zvládáte i sami. Nebo...
více…

Co dělat když motor nechce naskočit ...

A co teď? Hodně záleží na tom jak staré je vaše auto. Dnešní vozidla s katalyzátorem vyžadují...
více…

Jakou životnost má airbag

Má vaše auto více než 15 let? Pokud ano a má stále původní airbagy, za jejich správnou činnost už nikdo ruku do...
více…