Ochrana před zloději aut

Krádeže vozidel jsou na denním pořádku a s přibývajícím počtem aut se tohoto druhu kriminality tak brzy nezbavíme. Jedinou možností je své vozidlo dobře chránit a zabezpečit proti neoprávněnému použití. Přinášíme vám několik základních pravidel, jejichž používáním zlodějům pořádně zkomplikujete situaci.

Auto si řádně pojistěte proti odcizení a vykradení. Nespoléhejte se na to, že auto vaší značky není frekventované v policejních statistikách odcizených vozidel. Krade se všechno. Pokud ne na prodej, tak na náhradní díly.

Nespoléhejte se na zabezpečovací zařízení montované přímo od výrobce. Investujte do dalšího mechanického či elektronického zabezpečovacího zařízení. Nejlépe do jejich kombinace. Například do zamykání řadicí páky a alarmu s ochranou interiéru. Velmi účinné je pískování skel, které snižuje lukrativnost prodeje vozidla na černém trhu.

I při krátkodobém opuštění vozidla si berte s sebou klíče, auto řádně zamkněte a aktivujte alarm a všechny zabezpečovací systémy. Nezapomínejte ani na uzamčení volantu po vytažení klíče ze spínací skříňky.

Pokud je to možné, Parkujte na frekventovaných a v noci osvětlených místech, případně na hlídaných parkovištích. Občas místo tradičního parkování změňte.

U starších vozidel se společným klíčem pro víko nádrže a zámku vozidla investujte do koupě nového víka nádrže s odlišným klíčem.

Parkujte vždy s koly vytočenými směrem k obrubníku. Zlodějům tak zkomplikujete případné odtažení.

Nenechávejte si ve vozidle volně viditelné cenné předměty a doklady, vždy vybírejte odnímatelné součásti autorádií a pokud je to možné, zamykejte i schránku před spolujezdcem.

Při koupi ojetého vozu se nespoléhejte na vizuální kontrolu identifikačních čísel. Ověřte původ vozidla lustrací ve specializované společnosti. Ideální je koupit vozidlo, které bylo prodáno jako nové v ČR a mělo jediného majitele.

Při koupi ojetého vozu ze zahraničí dávejte přednost zprostředkované koupi přes dovozce, od kterého se můžete v případě problémů dožadovat náhrady škody. Dožadujte se prokázání všech dokladů včetně servisní knížky. Při individuálním dovozu je koupě vozidla podstatně rizikovější.

Na zmatení zločinců je vhodné, pokud označíte vozidlo nálepkou jiného zabezpečovacího zařízení, než je ve vozidle namontováno.

Mějte poznamenány všechny identifikační znaky vozidla, tedy VIN kód, případně číslo motoru, podvozku, karoserie, výrobní číslo zabezpečovacích zařízení a také takzvané "markantní", tedy drobné odlišnosti, kterými se vaše vozidlo odlišuje od ostatních vozidel stejné značky, typu a barvy. Usnadníte tak práci policii i pojišťovně.

Pokud vám už auto ukradnou, nahlaste krádež policii v co nejkratším čase. Zabráníte tak vyvezení vozidla za hranice v době, kdy po něm ještě není vyhlášeno pátrání.

Při vykradení vozidla do příjezdu policie s ničím nemanipulujte. Mohli byste zahladit typický rukopis pachatele ztížit tak práci policii.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava poškozeného disku

V případě používání klasických plechových disků chrání jejich povrch před drobnými poškozeními plastová...
více…

Rezervní kolo - ohrožený druh

Pokrok nám často přináší věci, které kvalitu našeho života spíše snižují, než zlepšují. Příkladem může...
více…

Výměna oleje svépomocí a v servisu

Výměna oleje je často podceňovaný úkon, a přitom zejména u moderních motorů je velmi důležité dbát kromě...
více…

Omezení rychlosti na silnicích nevede ke snížení nehodovosti

Dva roky probíhající dánský výzkum o vlivu rychlosti jízdy na počet dopravních nehod má šokující výsledek....
více…

Jízda v zimě - nebezpečí černého ledu

Ačkoli se vám to nebude zdát, černý led existuje od té doby, kdy se začalo jezdit po asfaltových silnicích. Přesto...
více…

Diagnostika závad na vozidle, které poznáte podle zvuku

Co to klepe? Co to bouchá? Co to hučí? Podobné otázky nejednou zaznívají z úst našich motoristů. Mnozí si za...
více…

Koupě ojetého automobilu

Uvažujete nad koupí automobilu z autobazaru, či z druhé ruky? Nabízíme vám pár pravidel, abyste nekoupili navenek...
více…

Je lepší autopůjčovna než vlastní vůz?

Dobře víte, že auto vám udělá celkem zásadní díru do rozpočtu. Proto ho taky nemáte, tohle zvládáte i sami. Nebo...
více…

Co dělat když motor nechce naskočit ...

A co teď? Hodně záleží na tom jak staré je vaše auto. Dnešní vozidla s katalyzátorem vyžadují...
více…

Jakou životnost má airbag

Má vaše auto více než 15 let? Pokud ano a má stále původní airbagy, za jejich správnou činnost už nikdo ruku do...
více…